Idealne kolory do pokoju
Idealne kolory do pokoju

Jak wybrać idealne kolory farb do pokoju dziennego i innych wnętrz oraz dopasować je do barwy mebli? Bogata paleta kolorów ścian dzięki farbie PremiumColor

Odpowiednie zestawienie kolorów może optycznie poprawić proporcje wnętrza. Wpływa też znacząco na Twoje samopoczucie – w harmonijnie zaaranżowanych pomieszczeniach czujesz się znacznie lepiej. Dlatego jeżeli urządzasz lub remontujesz mieszkanie, koniecznie zwróć uwagę na kolory farb do pokoju i ich dopasowanie do elementów wystroju: mebli i dodatków. Jak wybrać najlepsze połączenia i pomalować ściany na odpowiednie kolory? Pomagamy w wyborze farby!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wiedza na temat teorii kolorów pomoże w stworzeniu wnętrza idealnie urządzonego,
  • jak dobrać kolory do pokoju, w którym króluje klasyczna biel lub inne jasne barwy,
  • jakie kolory farb do ścian w sypialni lub salonie dobrze komponują się z ciemnymi meblami,
  • jak wybrać farbę o idealnym kolorze i wysokiej wytrzymałości powłoki.

Zanim wybierzesz farbę do malowania ścian w pokoju, weź pod uwagę meble, które staną się punktem wyjścia do ustalenia palety kolorów farb, jakie znajdą się na ścianach. W Twoim wnętrzu dominują brązy, czerń, grafit i inne ciemne barwy? A może większość mebli jest jasna: biała, pastelowa albo wykonana z naturalnego drewna dębowego lub bukowego? Podpowiadamy, kiedy wybrać dany kolor, np. ciepłe tonacje produktów, a kiedy raczej chłodniejsze odcienie kolorów farb wewnętrznych.

Dobór kolorów do ścian w pokoju – trochę teorii na temat koła kolorów

Kolory mają ogromną moc. Odpowiednio dobrana barwa wpływa na odbiór pomieszczenia i to, czy wydaje się nam ono duże, przyjemne, czy np. pełne tajemniczości. Kiedy planujesz, jakie kolory farb do wnętrz wykorzystać w poszczególnych pomieszczeniach i chcesz je dopasować do swoich mebli, warto zrozumieć podstawy teorii kolorów. Może to ułatwić Ci projektowanie idealnie urządzonego wnętrza, w którym wszystko będzie do siebie pasować. Kluczowym narzędziem, na które należy zwrócić uwagę, jest koło kolorów. Pomaga ono określić, jakie odcienie ze sobą współgrają i jakie są w stanie stworzyć harmonijną kompozycję.

Koło barw składa się z trzech głównych grup:

  1. kolorów podstawowych – są to kolory czerwony, niebieski i żółty;
  2. kolorów wtórnych, które powstają przez mieszanie dwóch kolorów podstawowych – np. zielony (połączenie żółtego i niebieskiego), pomarańczowy (połączenie czerwonego i żółtego) i fioletowy (połączenie czerwonego i niebieskiego);
  3. kolorów pośrednich, czyli odcieni pomiędzy kolorem podstawowym a wtórnym – np. turkusowy (połączenie niebieskiego i zielonego).

Narzędzie koła pozwala poznać relacje między poszczególnymi barwami. Na przykład, kolory komplementarne to te, które znajdują się naprzeciwko siebie (czerwony i zielony). Ich zestawienie może wywołać w Twoim pokoju efekt kontrastu i dynamiki w pomieszczeniu. Natomiast, aby stworzyć spokojniejszą atmosferę, należy wybrać kolory sąsiadujące ze sobą.

Jasna barwa mebli a odpowiedni kolor ścian – sprawdź, jakie odcienie farb wybrać do aranżacji jasnego wnętrza salonu, przedpokoju czy kuchni

Jasne barwy mebli, np. w kolorze żółtym (zwłaszcza delikatnym), pastelowym czy białym, są dość uniwersalne, dzięki czemu bardzo łatwo dopasować do nich odpowiedni odcień ściany. Przy wyborze koloru trudno popełnić błąd – niemal każda Twoja decyzja dotycząca konkretnego odcienia będzie trafna. Jasne meble znakomicie wpisują się w różne style wnętrzarskie, pozwalają na uzyskanie pięknego, komfortowego salonu, przedpokoju sypialni lub kuchni. Pasują też zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Jasna kolorystyka pomaga też rozświetlać wnętrze. Jeśli więc dodatkowo masz dostęp do dużej ilości światła naturalnego, jasne meble będą odbijać wpadające promienie i jeszcze bardziej rozjaśnią przestrzeń.

Do jasnych mebli pasują przede wszystkim białe ściany, ale jeśli masz ochotę na nieco kreatywniejsze rozwiązania, możesz postawić na bardziej różnorodną kolorystykę. Jasne meble idealnie komponują się ze wszystkimi ciepłymi barwami (np. beżami, brązami, kolorem czerwonym oraz żółtym). Doskonale łączą się także z zimnymi odcieniami, np. kolorem zielonym i kolorem niebieskim. Każde z tych zestawień stworzy zupełnie inny charakter wnętrza.

  • Połączenie kilku jasnych kolorów z ciepłymi odcieniami stworzy przytulne wnętrze, które jest pełne światła.
  • Zestawienie jasnej kolorystyki mebli z chłodnymi barwami pozwoli zaaranżować wyważone, pełne harmonii wnętrze. Jasne meble świetnie odnajdą się też w towarzystwie odcieni szarości oraz w kilku połączonych, dopasowanych kolorach ścian – świetnie zagrają tu kontrasty, na przykład intensywne czerwienie, żółcie i fiolety.

Jasne meble świetnie odnajdą się też w towarzystwie odcieni szarości oraz w kilku połączonych, dopasowanych kolorach ścian – świetnie zagrają tu kontrasty, na przykład intensywne czerwienie, żółcie i fiolety.

Zobacz także: Ciepłe kolory ścian – do jakich wnętrz pasują?

Ciemna paleta kolorów na meblach w sypialni i salonie – jakie wybrać kolory ścian?

Jasne kolory ścian zwykle optycznie powiększają przestrzeń każdego pomieszczenia. Nie ma jednak powodu, aby nawet na małej przestrzeni do ciemnych mebli dobierać wyłącznie białą lub beżową farbę. Takie zestawienie jest z jednej strony eleganckie, ale z drugiej dla niektórych może okazać się mało atrakcyjne i monotonne. Pamiętaj, że odbiór koloru może wpłynąć np. na Twój nastrój. Jeśli masz więc ochotę zmienić charakter swojego salonu, do ciemnych mebli dobierz ciepłe, ale intensywne kolory ścian, takie jak na przykład żółty, pomarańczowy, różowy czy nawet czerwony. Pamiętaj, że nie musisz stosować intensywnych i ciemnych barw w całym pomieszczeniu, aby nadmiar kolorowych farb Cię nie przytłoczył. Wystarczy pomalować ciemną farbą wybrany przez siebie fragment ściany. Dzięki temu dużą powierzchnię zajmą spokojniejsze i jaśniejsze barwy, natomiast część przestrzeni – ciemne kolory. Takie rozwiązanie wprowadzi do Twojego domu lub mieszkania odrobinę szaleństwa.

Jeśli ten pomysł wydaje Ci się zbyt ekstrawagancki, możesz go nieco złagodzić. Dobierz kolor ścian do mebli, a następnie uzupełnij całą aranżację dodatkami w odcieniu identycznym lub zbliżonym do barwy ściany. Postaw szczególnie na tkaniny, takie jak zasłony, pościel czy poszewki na poduszki. Dzięki temu uzyskasz spójny wystrój pomieszczenia, który z pewnością przyciągnie wzrok każdego gościa.

Dopasowanie kolorystyczne ścian do mebli – prostsze niż myślisz!

Kiedy decydujesz się na swój wymarzony kolor ścian, możesz napotkać problem w postaci braku idealnego odcienia. Szczególnie jeśli pod uwagę bierzesz bardzo modne kolory farb matowych. Ściana pomalowana matowymi farbami wygląda niezwykle efektownie, ale aby jednocześnie była odporna na uszkodzenia i zmywanie powłoki, warto wybrać produkt dobrej jakości.

Farba Caparol PremiumColor ma wszystkie wymienione cechy wysokiej klasy matowego produktu, a dodatkowo redukuje efekt pisania, jest bezemisyjna i bezrozpuszczalnikowa – a więc w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jej technika produkcji pozwoli Ci znacznie łatwiej osiągnąć pożądane dopasowanie kolorów ścian do pokoju i mebli. Intensywne, nasycone kolory powstają w wyniku wyjątkowego połączenia bazy i barwnika. Dlatego też nie musisz martwić się, że dany odcień gotowej farby nie spełni Twoich oczekiwań – w Caparol tworzymy produkt specjalnie dla Ciebie, według indywidualnego zamówienia.

Zobacz także: Kolory w standardzie Premium – jak zmienić wygląd ścian dzięki PremiumColor?

Jaki kolor wybrać w zależności od barwy mebli? Znasz już odpowiedź na to pytanie! Jeśli więc planujesz remont, zwróć uwagę na farbę Caparol PremiumColor o odpornych intensywnych i ciemnych kolorach, skomponuj swój odcień i ciesz się dokładnie takim połączeniem kolorów, o jakim marzysz!