
- www.caparol.pl
- Innowacje
- Rozwiązania systemowe
- Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu
Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu
Czy wiesz, że znaczna część domów w Polsce nadal jest nieocieplona lub niedostatecznie ocieplona? Takie budynki są narażone na bardzo szybkie wychładzanie się, a ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe niż w przypadku ocieplonych domów. To z kolei skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie i znacznie większą emisją CO2 do atmosfery. Rozwiązaniem tego problemu może być termomodernizacja.

Z tekstu dowiesz się:
· czym jest termomodernizacja,
· jakie są kolejne etapy termomodernizacji,
· dlaczego ocieplenie domu odgrywa kluczową rolę w trakcie termomodernizacji,
· jaki rodzaj dofinansowania na termomodernizację można uzyskać dzięki programowi Czyste Powietrze.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy temat termomodernizacji zyskał na popularności za sprawą wprowadzonego dofinansowania dla właścicieli domów. Rządowy program Czyste Powietrze, dzięki któremu można uzyskać pomoc finansową, został wdrożony w 2018 roku i od tego czasu wciąż budzi zainteresowanie wielu osób. Czy Ty też chciałbyś skorzystać z programu, ale nie wszystkie kwestie dotyczące termomodernizacji są dla Ciebie jasne? Nasi specjaliści przygotowali kilka wskazówek, które wyjaśniają, na czym polega termomodernizacja.
Termomodernizacja definicja – co to jest?
Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Pod tym pojęciem kryje się więc cały ogół prac, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację.
Dokładne cele termomodernizacji zostały ujęte w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Według tego dokumentu termomodernizacja musi nieść za sobą m.in.:
· zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
· ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
· zmianę lub modernizację źródeł energii.
Termomodernizacja domu jednorodzinnego – jakie działania obejmuje i jaka jest właściwa kolejność prac?
Termomodernizacja nie musi oznaczać konieczności przeprowadzenia generalnego remontu całego domu. Pamiętaj jednak, że jeśli podejdziesz do zmian w sposób kompleksowy, zwiększasz szanse na widoczną oszczędność energii. Może się bowiem okazać, że sama wymiana urządzenia grzewczego lub stolarki okiennej nie wystarczy, aby zmniejszyć rachunki za eksploatację budynku. Jeśli energia cieplna będzie cały czas przedostawać się przez nieocieplone ściany, nawet najlepszy piec zacznie pracować ze zwiększoną mocą.
Jeśli chcesz skutecznie i na długie lata zadbać o prawidłowe warunki cieplne w swoim domu, przygotuj się odpowiednio do termomodernizacji. Przemyśl, jakie działania muszą być wykonane w pierwszej kolejności, a później zacznij stopniowo realizować swój plan. Zobacz, jaka powinna być kolejność prac.
1. Montaż ocieplenia – zastosuj system ociepleń, który uszczelni ściany. Sprawi, że zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz, a latem nie wniknie z zewnątrz do środka.
2. Ocieplenie pozostałych przegród – dociepl stropy i podłogi, aby ograniczyć powierzchnię, przez którą ucieka ciepło.
3. Uszczelnienie okien i drzwi – wymień stolarkę na nową. Jeśli jest cały czas w dobrym stanie, upewnij się, że nie ma wokół niej mostków termicznych.
4. Modernizacja lub wymiana urządzenia grzewczego – dostosuj moc systemu grzewczego do nowych warunków cieplnych.
Zobacz też: Trwała elewacja domu – jakie produkty wybrać?
Termomodernizacja a ocieplenie domu – dlaczego kluczowym elementem jest montaż systemu ociepleń?
Wszystkie prace termomodernizacyjne wykonuj zgodnie z kolejnością. To bardzo ważne, ponieważ odwrócenie tej kolejności może sprawić, że koszty Twoich prac będą zawyżone. Gdy np. wymienisz najpierw urządzenie grzewcze, jego moc będzie dostosowana do potrzeb energetycznych domu z nieefektywnym ociepleniem. Piec lub kocioł będzie więc zużywał więcej energii nawet wtedy, gdy na budynku zostanie już zamontowany nowy system ociepleń.
Ocieplenie domu jest więc podstawowym krokiem w termomodernizacji. Zadbaj o to, aby zatrudnić fachowców, którzy profesjonalnie zajmą się montażem wszystkich materiałów. Pamiętaj też, aby wybrać odpowiednie produkty. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się gotowe systemy ociepleń, które razem z wełną mineralną lub styropianem tworzą szczelne warstwy zabezpieczające dom przed wnikaniem chłodu i uciekaniem ciepła.
W gotowym systemie ociepleń powinny znaleźć się:
· klej do płyt z wełny mineralnej lub styropianu,
· płyty termoizolacyjne, np. styropian lub wełna mineralna,
· masa szpachlowa z siatką,
· środek gruntujący,
· tynk elewacyjny.
Na rynku jest dostępnych wiele zestawów ociepleń. Niektóre z nich wyróżniają się jednak specjalnymi właściwościami. Sprawdź m.in. system ociepleń Capatect Carbon, w którym zostały wykorzystane włókna węglowe. Dzięki temu ocieplenie domu jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne (np. grad). System ociepleń Capatect Longlife natomiast został wzbogacony o technologię Caparol Clean Concept®, która znacznie spowalnia naturalny proces brudzenia się ścian – pozwala dłużej cieszyć się nienagannym wyglądem elewacji.
Termomodernizacja i program Czyste Powietrze – co warto o tym wiedzieć?
Choć prace termomodernizacyjne mogą wydawać Ci się bardzo kosztowne, dzięki programowi Czyste Powietrze jesteś w stanie znacznie zredukować koszty. Jeśli zgłosisz się do programu i pomyślnie przejdziesz weryfikację, uzyskasz dofinansowanie w formie dotacji lub preferencyjnej pożyczki.
· Dofinansowanie na termomodernizację
Łączny budżet programu na dotacje wyniósł w 2019 roku aż 63,3 mld złotych. Natomiast maksymalna kwota przedsięwzięcia, od której będzie liczona dotacja, to 53 tys. złotych. Jak to dokładnie wygląda?
Jeśli uda Ci się zakwalifikować do programu, zostaniesz przydzielony do jednego z progu dofinansowania (od I do VII), w zależności od miesięcznego dochodu na osobę. Każdy próg ma określoną dotację, czyli maksymalny procent, od którego będzie liczone dofinansowanie. Dla progu I wynosi on do 90% kosztów termomodernizacji, natomiast dla grupy VI – do 30%.
· Pożyczka na termomodernizację
Polski rząd przeznaczył w 2019 r. na pożyczki aż 39,7 mld złotych. Jednak inaczej niż w przypadku dotacji, pożyczki nie mają określonej maksymalnej kwoty. To oznacza, że jeśli uda Ci się uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach, możesz za jej pomocą spłacać stopniowo wszystkie koszty poniesione w trakcie termomodernizacji.
Od 2019 roku w polskim prawie uwzględniono nową ulgę termomodernizacyjna. Dzięki niej możesz w trakcie rozliczenia podatkowego odliczyć wszystkie koszty poniesione na prace związane z ociepleniem domu, wymianą stolarki lub urządzenia grzewczego.
Termomodernizacja domu jednorodzinnego – Twój sposób na energooszczędny i przyjazny środowisku dom
Termomodernizacja nie jest więc skomplikowanym procesem. Gdy zrozumiesz, jaka powinna być kolejność wykonywanych prac i z czego ona wynika, dużo łatwiej przygotujesz się do modernizacji swojego domu.
Pamiętaj, że bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Zakup systemu ociepleń od sprawdzonego producenta, a także zatrudnienie profesjonalnych wykonawców sprawią, że w Twoim domu zawsze będzie panować odpowiednia temperatura.
Zobacz więcej: Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek >>