Przeskocz nawigację
Co to jest termomodernizacja domu
Co to jest termomodernizacja domu

Co to jest termomodernizacja budynku? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu

Czy wiesz, że znaczna część domów w Polsce nadal jest nieocieplona lub niedostatecznie ocieplona? Takie budynki są narażone na bardzo szybkie wychładzanie się, a ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe niż w przypadku ocieplonych domów. To z kolei skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie i znacznie większą emisją CO2 do atmosfery. Rozwiązaniem tego problemu może być termomodernizacja budynku.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest termomodernizacja,
 • jakie są kolejne etapy termomodernizacji,
 • dlaczego ocieplenie domu odgrywa kluczową rolę w trakcie termomodernizacji,
 • jaki rodzaj dofinansowania na termomodernizację można uzyskać dzięki programowi Czyste Powietrze oraz Uldze termomodernizacyjnej.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy temat termomodernizacji zyskał na popularności za sprawą wprowadzonego dofinansowania dla właścicieli domów. Rządowy program Czyste Powietrze, dzięki któremu można uzyskać pomoc finansową, został wdrożony w 2018 roku i od tego czasu wciąż budzi zainteresowanie wielu osób. Czy Ty też chciałbyś skorzystać z programu, ale nie wszystkie kwestie dotyczące termomodernizacji są dla Ciebie jasne? Nasi specjaliści przygotowali kilka wskazówek, które wyjaśniają, na czym polega termomodernizacja.

Zobacz też: Ocieplenie budynku – z czym wiąże się sytuacja, w której ściany zewnętrzne mają niedostateczną izolacyjność cieplną? >>

Termomodernizacja definicja – co to jest?

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Pod tym pojęciem kryje się więc cały ogół prac, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację.

Dokładne cele termomodernizacji zostały ujęte w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Według tego dokumentu termomodernizacja musi nieść za sobą m.in.:

 • zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
 • ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
 • zmianę lub modernizację źródeł energii.

Termomodernizacja domu jednorodzinnego – jakie działania obejmuje termomodernizacja i jaka jest właściwa kolejność prac?

Termomodernizacja nie musi oznaczać konieczności przeprowadzenia generalnego remontu całego domu. Pamiętaj jednak, że jeśli podejdziesz do zmian w sposób kompleksowy, zwiększasz szanse na widoczną oszczędność energii. Może się bowiem okazać, że sama wymiana urządzenia grzewczego lub stolarki okiennej nie wystarczy, aby zmniejszyć rachunki za eksploatację budynku. Jeśli energia cieplna będzie cały czas przedostawać się przez nieocieplone ściany, nawet najlepszy piec zacznie pracować ze zwiększoną mocą.

Jeśli chcesz skutecznie i na długie lata zadbać o prawidłowe warunki cieplne w swoim domu, przygotuj się odpowiednio do termomodernizacji. Przemyśl, jakie działania muszą być wykonane w pierwszej kolejności, a później zacznij stopniowo realizować swój plan. Zobacz, jaka powinna być kolejność prac.

1.     Montaż ocieplenia – zastosuj system ociepleń, który uszczelni ściany. Sprawi, że zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz, a latem nie wniknie z zewnątrz do środka.

2.     Ocieplenie pozostałych przegród – dociepl stropy i podłogi, aby ograniczyć powierzchnię, przez którą ucieka ciepło.

3.     Uszczelnienie okien i drzwi – wymień stolarkę na nową. Jeśli jest cały czas w dobrym stanie, upewnij się, że nie ma wokół niej mostków termicznych.

4.     Modernizacja lub wymiana urządzenia grzewczego – dostosuj moc systemu grzewczego do nowych warunków cieplnych.

Zobacz też: Trwała elewacja domu – jakie produkty wybrać?

Kompleksowa Termomodernizacja a ocieplenie domu – dlaczego kluczowym elementem jest montaż systemu ociepleń?

Wszystkie prace termomodernizacyjne wykonuj zgodnie z kolejnością. To bardzo ważne, ponieważ odwrócenie tej kolejności może sprawić, że koszty Twoich prac będą zawyżone. Gdy np. wymienisz najpierw urządzenie grzewcze, jego moc będzie dostosowana do potrzeb energetycznych domu z nieefektywnym ociepleniem. Piec lub kocioł będzie więc zużywał więcej energii nawet wtedy, gdy na budynku zostanie już zamontowany nowy system ociepleń.

Ocieplenie domu jest więc podstawowym krokiem w termomodernizacji. Zadbaj o to, aby zatrudnić fachowców, którzy profesjonalnie zajmą się montażem wszystkich materiałów. Pamiętaj też, aby wybrać odpowiednie produkty. W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się gotowe systemy ociepleń, które razem z wełną mineralną lub styropianem tworzą szczelne warstwy zabezpieczające dom przed wnikaniem chłodu i uciekaniem ciepła.

W gotowym systemie ociepleń powinny znaleźć się:

 • klej do płyt z wełny mineralnej lub styropianu,
 • płyty termoizolacyjne, np. styropian lub wełna  mineralna,
 • masa szpachlowa z siatką,
 • środek gruntujący,
 • tynk elewacyjny.

Na rynku jest dostępnych wiele zestawów ociepleń. Niektóre z nich wyróżniają się jednak specjalnymi właściwościami. Sprawdź m.in. system ociepleń Capatect Carbon, w którym zostały wykorzystane włókna węglowe. Dzięki temu ocieplenie domu jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne (np. grad). System ociepleń Capatect Longlife natomiast został wzbogacony o technologię Caparol Clean Concept®, która znacznie spowalnia naturalny proces brudzenia się ścian – pozwala dłużej cieszyć się nienagannym wyglądem elewacji.

Termomodernizacja i program Czyste Powietrze – co warto o tym wiedzieć?

Choć prace termomodernizacyjne mogą wydawać Ci się bardzo kosztowne, dzięki programowi Czyste Powietrze jesteś w stanie znacznie zredukować koszty. Jeśli zgłosisz się do programu i pomyślnie przejdziesz weryfikację, uzyskasz dofinansowanie w formie dotacji lub preferencyjnej pożyczki. Program skierowany do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami:

 • budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
 • lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

Dofinansowanie na termomodernizację

Rok 2023 przyniósł zmiany w programach wsparcia termomodernizacji. Z uwagi na rosnące ceny, zwiększono dofinansowanie w programie Czyste Powietrze oraz zwiększono poziom dotacji. Obecnie można spodziewać się dotacji na poziomie od 40 do 100% inwestycji. Najwięcej możemy oczekiwać przy wykorzystaniu kompleksowej termomodernizacji (z pompą ciepła), jest to nawet do 135 tys. zł. Poziom ten jest uzależniony od dochodów wnioskującego, jak i zakresu prac inwestycyjnych.

Istnieją trzy formy dofinansowania:

1. Dotacja
Dofinansowanie polegające na wypłacie przyznanych środków po zrealizowaniu części lub całości inwestycji.
2. Dotacja z prefinansowaniem
Dofinansowanie polegające na wypłacie części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku oraz pozostałej części dotacji po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia.
3. Dotacja na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego
Dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu, wypłacanego przez banki, które są partnerami programu „Czyste Powietrze”.

Ulga termomodernizacyjna – ile zwrotu można otrzymać w 2024 r.?

W 2024 r. maksymalna kwota, jaką możesz odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej, wynosi 53 tys. zł. To limit określony dla każdego indywidualnego podatnika. Dla małżeństw rozliczających się wspólnie podwaja się on, co oznacza, że maksymalne odliczenie z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT w 2024 r. wynosi w tym przypadku 106 tys. zł. Jeżeli poniesione wydatki były obciążone podatkiem VAT, zawsze możesz odliczyć tę kwotę razem z podatkiem – chyba że został on odliczony już wcześniej.

Ulga termomodernizacyjna a brak podatku – co w takiej sytuacji? Jeśli nie masz dochodu podlegającego opodatkowaniu, nie będziesz miał możliwości skorzystania z ulgi. Jako podatnik z małym podatkiem otrzymasz odpowiednio niższy zwrot.

Przez nieocieplone ściany ucieka ciepło! Zatrzymaj je w domu.

Większość ciepła uchodzi przez ściany zewnętrzne budynku. Praktyczne doświadczenie wskazuje, że ocieplenie elewacji systemem Capatect CLASSIC prowadzi do znacznych oszczędności kosztów ogrzewania – do 40%, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Solidne ocieplenie elewacji wyraźnie zmniejsza koszty ogrzewania ponoszone przez właścicieli i mieszkańców zimą, a latem chroni przed uciążliwymi wysokimi temperaturami. Ponadto dobrze ocieplone ściany budynku zapewniają wyższy komfort cieplny mieszkania.

Czy mogę ocieplić dom systemem Caparol i skorzystać z ulgi termomodernizacyjej?

Tak, odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem.

Ulga termomodernizacyjna – limity dotyczące zwrotów podatku

Znasz już maksymalną wysokość odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2024 r. Kolejną kwestią jest to, ile razy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Okazuje się, że da się to zrobić wielokrotnie, o ile dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek, a kwota odliczenia w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach nie może przekroczyć wspomnianych 53 tys. zł (w przypadku małżonków 106 tys. zł).

Ulga termomodernizacyjna 2024 stanowi istotne narzędzie wspierające inwestycje w efektywność energetyczną budynków. Warto zainteresować się nią już na etapie planowania modernizacji domu, aby maksymalnie skorzystać z dostępnych korzyści podatkowych.

Termomodernizacja domu jednorodzinnego – Twój sposób na energooszczędny i przyjazny środowisku dom

Termomodernizacja nie jest więc skomplikowanym procesem. Gdy zrozumiesz, jaka powinna być kolejność wykonywanych prac i z czego ona wynika, dużo łatwiej przygotujesz się do modernizacji swojego domu.

Pamiętaj, że bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Zakup systemu ociepleń od sprawdzonego producenta, a także zatrudnienie profesjonalnych wykonawców sprawią, że w Twoim domu zawsze będzie panować odpowiednia temperatura.

Zobacz więcej: Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek >>