Ocieplenie budynku – z czym wiąże się sytuacja, w której ściany zewnętrzne mają niedostateczną izolacyjność cieplną?

Ocieplenie domu to obowiązkowy element budynku i ścian zewnętrznych. Przez nieocieplone ściany ucieka aż 30–40% ciepła! Dzięki pełnemu systemowi ociepleń dom jest odpowiednio zabezpieczony zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jak i stratami energii cieplnej wydostającej się z budynku. Dowiedz się, co dokładnie dzieje się w sytuacji, gdy ściany zewnętrzne nie zostały odpowiednio zaizolowane.

 

Z tekstu dowiesz się:

·       co się dzieje ze ścianami, które są nieocieplone,

·       jaki wpływ na wnętrze budynku mają ściany pozbawione ocieplenia na dłużej,

·       dlaczego warto przeprowadzić termomodernizację domu.

Klej do płyt, wełna mineralna lub styropian, siatka zbrojeniowa zatopiona w masę szpachlową, środek gruntujący oraz tynk elewacyjny – to wszystkie elementy kompletnego systemu ociepleń. Są one sprzedawane w zestawach od jednego producenta, z wyjątkiem płyt z wełny mineralnej i styropianu. Dzięki temu jako właściciel modernizowanego domu masz gwarancję, że wszystkie produkty idealnie do siebie pasują i spełniają wszystkie normy prawa budowlanego.

Zobacz więcej: Z czego jest wykonane ocieplenie domu? Zobacz, jakie elementy składają się na gotowy system ociepleń ETICS

Jeśli elewacja jest pozbawiona ocieplenia, ściany zewnętrzne są całkowicie odsłonięte, z czego mogą wynikać różne zagrożenia – sprawdź, jakie zmiany zachodzą w takich budynkach.

Brak ocieplenia – co dzieje się ze ścianami o niedostatecznej izolacyjności cieplnej?

Jeśli budujesz nowy dom i przez pewien czas zwlekasz z montażem ocieplenia, nie ma dużego ryzyka powstania szkód. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy zdecydowałeś się rozpocząć prace jesienią. Wtedy pozostawienie domu bez ochrony zewnętrznej nawet na krótki czas może wiązać się m.in. z zawilgoceniem ścian (ze względu na częstsze opady deszczu).

Nie musisz się jednak martwić poważnymi szkodami, jeśli budujesz dom latem i czekasz na materiały ociepleniowe lub wykonawców.

W domu, który nie jest chroniony żadnym systemem ocieplenia przez kilka jesiennych i zimowych miesięcy, mogą wystąpić różne szkody. Przede wszystkim odsłonięte ściany zewnętrzne są cały czas narażone na wilgoć i deszcz. W takich warunkach północne ściany mogą pokryć się grzybami lub glonami, które przed ułożeniem ocieplenia trzeba będzie całkowicie usunąć ze ściany. Odgrzybianie i oczyszczanie ściany jest zazwyczaj dosyć kosztowne, a dodatkowo wydłuża proces termomodernizacji domu.

System ocieplenia domu pełni również funkcję estetyczną. Dobrze zaprojektowane ocieplenie może nadać Twojemu budynkowi wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd.

Zobacz więcej: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

Brak ocieplenia przez dłuższy czas – co może dziać się wewnątrz budynku?

Gdy jesienią lub zimą dom jest nieocieplony, a ściany zewnętrzne się wychładzają, zimne powietrze może łatwo dostać się do środka. W efekcie w budynku cały czas panuje niska temperatura, podobna do tej na zewnątrz.

Nie ma to dużego znaczenia, jeśli dom znajduje się w stanie surowym. Gdy jednak budynek jest wewnątrz wykończony i ktoś w nim mieszka, mogą pojawić się problemy tj.:

·       wilgoć na ścianach zewnętrznych – może doprowadzić do pojawienia się w tych miejscach grzyba;

·       zwiększone nakłady na ogrzewanie domu – chłodniejszy dom wymaga zużycia większej ilości energii cieplnej, której część i tak będzie wydostawać się przez nieocieplone ściany. Brak ocieplenia ścian może więc w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu rachunków za eksploatację budynku.

Ocieplenie ścian w trakcie termomodernizacji – dlaczego to się opłaca?

Pamiętaj, że w trakcie termomodernizacji sama wymiana stolarki okiennej czy montaż nowego urządzenia grzewczego mogą okazać się niewystarczające. Chłód będzie bowiem dalej przedostawał się przez ściany, a kocioł lub piec będzie musiał pracować z większą mocą. Właśnie dlatego ocieplenie domu stanowi pierwszy etap termomodernizacji – dopiero po zaizolowaniu ścian zewnętrznych możesz sprawdzić, jakie parametry urządzeń grzewczych będą odpowiednie.

Zobacz: Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu

Pamiętaj też, że generalna termomodernizacja nie musi być bardzo kosztowna. Choć początkowo musisz zainwestować, by zakupić system ociepleń dobrej jakości – najlepiej w sprawdzone systemy od najlepszych specjalistów – z biegiem czasu dostrzeżesz oszczędności w eksploatacji domu. Twoje rachunki za ogrzewanie wyraźnie się zmniejszą!

Gdy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu prac termomodernizacyjnych, możesz również zgłosić się do uruchomionego w 2018 roku programu. Kampania Czyste Powietrze pozwala właścicielom domów uzyskać dofinansowanie (w formie bezzwrotnej dotacji lub niskoprocentowej pożyczki) na termomodernizację budynków. W tym roku została także wprowadzona ulga termomodernizacyjna, dzięki której możesz w trakcie rozliczenia PIT-u odliczyć od podatku koszty prac remontowych związanych z modernizacją termiczną.

Jeśli budujesz dom, nie zwlekaj więc zbyt długo z wykonaniem ocieplenia, a w przypadku remontu i termomodernizacji zadbaj o to, by prace przebiegły sprawnie i we właściwej kolejności.