Termo-
modernizacja krok po kroku
Termo-
modernizacja krok po kroku

Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

Większość domów, które wybudowano jedynie kilkanaście lat temu, nie spełnia dzisiejszych standardów o energooszczędności. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja domu poprawi energooszczędność budynku, co więcej – pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 60% na ogrzewaniu oraz zadbać o środowisko, m.in. dzięki wymianie starych urządzeń grzewczych. Na czym polega prawidłowa termomodernizacja budynku i jak przeprowadzić ją krok po kroku? Podpowiadamy!

Termomodernizacja budynku - Termomodernizacja domu - ocieplenie domu - krok po kroku – zrób to dobrze!

Większość domów, które wybudowano jedynie kilkanaście lat temu, nie spełnia dzisiejszych standardów o energooszczędności. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja domu poprawi energooszczędność budynku, co więcej – pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 60% na ogrzewaniu oraz zadbać o środowisko, m.in. dzięki wymianie starych urządzeń grzewczych. Na czym polega prawidłowa termomodernizacja budynku i jak przeprowadzić ją krok po kroku? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest audyt energetyczny budynku,
  • jak zmniejszyć koszty termomodernizacji budynku,
  • jak przeprowadzić ocieplenie dachu, podłóg i ścian zewnętrznych budynku,
  • jak zadbać o odpowiednią wentylację w domu,
  • na czym polega modernizacja instalacji grzewczej.

Pod pojęciem termomodernizacji kryje się szereg działań, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Prace obejmują m.in. ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Termomodernizacja budynku to zatem poważne przedsięwzięcie, jednak jego koszty zwracają się w postaci niższych rachunków za prąd i mniejszego śladu węglowego budynku. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić termomodernizację domu!

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny budynku jest kluczowym narzędziem w procesie zwiększania efektywności energetycznej obiektów budowlanych. Jest to szczegółowe badanie, które pozwala zidentyfikować, jak energia jest wykorzystywana w budynku i jakie są możliwości jej oszczędzania poprzez zastosowanie różnych technik i technologii. Audyt ten stanowi podstawę do planowania działań termomodernizacyjnych, które mają na celu nie tylko redukcję kosztów eksploatacji, ale również ograniczenie negatywnego wpływu budynku na środowisko. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest audyt energetyczny budynku, jakie elementy obejmuje, kto powinien go przeprowadzać i jakie korzyści niesie ze sobą jego wykonanie.

Audyt energetyczny uwzględnia m.in.:

  • rodzaj i sposób wykorzystania źródeł energii,
  • wiek i stan urządzeń grzewczych,
  • współczynnik U izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wewnętrznych,
  • stan techniczny budynku pod kątem planowanych zmian.

Proces przeprowadzania audytu energetycznego

Proces audytu energetycznego zazwyczaj rozpoczyna się od zbierania danych o budynku i jego użytkowaniu. Następnie przeprowadzane są inspekcje na miejscu, podczas których audytorzy oceniają stan techniczny obiektu i jego systemów. Po zebraniu i analizie danych, audytorzy przygotowują raport końcowy, który zawiera rekomendacje dotyczące możliwych do wdrożenia zmian i ich przewidywany wpływ na efektywność energetyczna i ekonomiczną budynku.

Korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego

Przeprowadzenie audytu energetycznego przynosi wiele korzyści, w tym:
- Oszczędności finansowe: Redukcja kosztów energii dzięki zastosowaniu efektywniejszych rozwiązań.
- Poprawa komfortu użytkowania: Eliminacja problemów związanych z niewłaściwą temperaturą, wilgotnością czy przewiewem.
- Zwiększenie wartości nieruchomości: Budynki o wysokiej efektywności energetycznej są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości.
- Redukcja śladu węglowego: Przyczynia się do redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych substancji.

Rządowy program Czyste Powietrze – jak skorzystać z dofinansowania?

Termomodernizacja domu to kosztowna inwestycja, dlatego warto skorzystać z oferowanej pomocy – w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia może pomóc Ci rządowy program Czyste Powietrze. Dzięki niemu otrzymasz dotację lub preferencyjną pożyczkę na przeprowadzenie termomodernizacji oraz wsparcie w efektywnym zarządzaniu energią. Jak skorzystać z programu.

  1. Sprawdź, czy spełniasz warunki do uczestnictwa w programie. Szczegółowe wytyczne znajdziesz w regulaminie programu dostępnym na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  2. Sporządź audyt energetyczny budynku i załącz go do wniosku lub skorzystaj z uproszczonej analizy energetycznej podczas wypełniania wniosku.
  3. Złóż wniosek do WFOŚiGW w formie papierowej lub elektronicznej.
  4. Po akceptacji wniosku podpisz umowę o dofinansowanie.

Ministerstwo Ochrony Środowiska szacuje, że program Czyste Powietrze pomoże w modernizacji 80% domów jednorodzinnych w Polsce. Kwota dotacji jest uzależniona od Twoich dochodów. Otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć m.in. na docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynku, wymianę i montaż stolarki zewnętrznej, demontaż i wymianę dotychczasowych urządzeń grzewczych oraz montaż nowych systemów ogrzewania. Pamiętaj, że przegrody budynku po termomodernizacji muszą spełniać warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, obowiązujące od  31 grudnia 2020 roku.

Jak przeprowadzić ocieplenie domu?

Czy wiesz, że przez nieocieplone ściany może uciekać nawet 30–40% ciepła z budynku? Dlatego kluczową kwestią podczas prac termomodernizacyjnych jest ocieplenie domu – koniecznie przed wymianą instalacji grzewczej. Odwrotna kolejność może sprawić, że źle oszacujesz potrzeby energetyczne budynku, przez co wybierzesz urządzenie grzewcze o zbyt dużej mocy. A to oznaczałoby zwiększone koszty ogrzewania.

Ściany zewnętrzne budynku należy ocieplić za pomocą wybranego systemu ETICS, takiego jak zespolone systemy ociepleń Caparol Capatect. Dobierz system do swoich potrzeb – jeśli np. obawiasz się uszkodzeń mechanicznych i trudnych warunków atmosferycznych, wybierz system o podwyższonej odporności mechanicznej, taki jak system ociepleń Capatect Carbon. Pamiętaj, że zgodnie z prawem budowlanym musisz całościowo przestrzegać zaleceńsystemu jednego producenta. W przeciwnym wypadku ryzykujesz, że w trakcie eksploatacji na elewacji pojawią się różnego rodzaju uszkodzenia (np. odspojenia i spękania tynku), a producent może oddalić Twoje roszczenia w momencie reklamacji.

Jakie elementy zawiera kompletny system ociepleń Caparol Capatect:

  • zaprawa klejąca do płyt termoizolacyjnych,
  • płyty z wełny mineralnej lub styropianu,
  • warstwa zbrojona (masa szpachlowa + siatka zbrojona),
  • środek gruntujący,
  • tynk elewacyjny.

Pamiętaj także o ociepleniu dachu. Jeżeli Twój dom posiada poddasze nieużytkowe, wystarczy ocieplenie stropu, które oddzieli je od części mieszkalnej (można to zrobić za pomocą wełny mineralnej i folii paroszczelnej). W przypadku poddasza użytkowego należy ocieplić połać dachu. Rodzaj i sposób montażu ocieplenia zależy od rodzaju dachu.

Ostatnim etapem prac powinno być ocieplenie podłóg na gruncie i strefy cokołowej – zwłaszcza tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego. Jeżeli pod strefą mieszkalną znajduje się piwnica, możesz ocieplić jej strop od spodu.

Zobacz także: Jak ocieplić dom za pomocą systemu ETICS? Remont krok po kroku

Wymiana stolarki zewnętrznej i poprawa wentylacji domu

Przez okna uchodzi trzy razy więcej ciepła z pomieszczenia niż przez ocieplone ściany zewnętrzne o tej samej powierzchni. Tymczasem zajmują one ok. 15% powierzchni przeciętnego domu jednorodzinnego. Dlatego też wymiana okien i drzwizewnętrznych na bardziej szczelne to kolejny etap termomodernizacji budynku. Zgodnie z warunkami technicznymi, które będą obowiązywać od 31 grudnia 2020 roku, współczynnik U przenikania ciepła przez okna nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2*K). Zastanów się, które z nowych okien mogą być nieotwierane – wówczas ich zakup i montaż może być tańszy. Ponadto takie okna lepiej doświetlą pomieszczenie dzięki mniejszemu przekrojowi ramy.

Szczelne okna i drzwi wymuszają także poprawę systemu wentylacyjnego w budynku. Do wyboru masz dwa sposoby wentylacji.

  • Wentylacja grawitacyjna – wykorzystuje różnicę temperatur wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, jednak ilość wymienianego powietrza jest poza Twoją kontrolą i zależy od warunków atmosferycznych. Wymaga montażu kominów wentylacyjnych oraz nawiewników w oknach.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem – daje Ci pełną kontrolę nad wymianą powietrza, a właściwie wykonana może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło o 25%. Jest droższa i wymaga rozprowadzenia po domu rur wentylacyjnych o dużej średnicy, ukrytych pod podwieszanymi sufitami, co oznacza dużą ingerencję w konstrukcję budynku.

Na czym polega modernizacja instalacji grzewczej?

Ostatnim etapem prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji budynku powinna być modernizacja instalacji grzewczej, w tym demontaż starych urządzeń i montaż nowych, bardziej ekologicznych. Podczas termomodernizacji domu możesz wymienić węzły cieplne na nowe i zamontować nowe urządzenia grzewcze, np. kocioł węglowy lub kocioł na biomasę, które spełniają obecne standardy dotyczące kotłów na paliwa stałe, kocioł olejowykocioł gazowy kondensacyjny lub pompę ciepła. Możesz też skorzystać z usług firm ciepłowniczych i podłączyć dom do sieci ciepłowniczej, jeśli leży on na jej terenie.

Dzięki programowi Czyste Powietrze możesz też otrzymać pożyczkę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób przy użyciu kolektorów słonecznych na dachu domu lub garażu możesz pozyskać energię elektryczną i wykorzystać ją m.in. do zasilania domowej pompy ciepła.

Czytaj też: Jak płacić mniej za ogrzewanie? 

Chcesz przeprowadzić kompleksową termomodernizację domu? Sięgnij po sprawdzone i energooszczędne systemy ociepleń Caparol Capatect!