Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Martwią Cię wysokie rachunki za ogrzewanie? Rozwiązaniem tego problemu może być termomodernizacja budynku (w tym ocieplenie domu), która może sprawić, że miesięczne koszty energii cieplnej zmaleją nawet o 60%! I choć nie jest to tania inwestycja, teraz możesz uzyskać dofinansowanie dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze. 

Z tekstu dowiesz się:

·       dlaczego prawidłowe ocieplenie budynku się opłaca,

·       jak możesz wspomóc instalację grzewczą za pomocą energii odnawialnej,

·       jakie dobre praktyki pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Ceny paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków stale rosną, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Tymczasem wiele domów w Polsce nie spełnia obecnych norm energetycznych. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, w którym podpowiadamy, jak płacić mniej za ogrzewanie i sprawić, by Twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska!

Zobacz także: Jak ocieplić dom za pomocą systemu ECTIS? Remont krok po kroku

Ocieplenie domu – dlaczego się opłaca?

Przepisy budowlane, które obowiązywały parędziesiąt lat temu, nie zawierały wysokich wymagań w zakresie energooszczędności budynku – z tego względu większość starszych domów w Polsce nie posiada dobrej termoizolacji. Aby zmniejszyć utratę ciepła z takiego domu i znacznie obniżyć koszty ogrzewania, warto przeprowadzić termomodernizację budynku. Termomodernizacja obejmuje m.in. usprawnienie wentylacji, remont lub wymianę stolarki zewnętrznej, modernizację instalacji grzewczej, ale przede wszystkim ocieplenie domu. Dlaczego ten ostatni aspekt jest tak ważny?

Otóż szacuje się, że aż 30-40% ciepła z domu ucieka przez… ściany. Aby tego uniknąć, warto stosować się do współczesnych standardów budowlanych, które obejmują zewnętrzne ocieplenie budynku za pomocą wybranego systemu ETICS. W ociepleniu domu pomogą Ci energooszczędne systemy ociepleń Caparol Capatect. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych zyskasz trwałą i atrakcyjną elewację. Dodatkowo, w zależności od systemu, możesz uzyskać od 10 do nawet 15 lat gwarancji! Pamiętaj, że prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja przegród domu to aż 60% oszczędności na kosztach ogrzewania – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Narodową Agencję Poszanowania Energii!

Jak wspomóc instalację grzewczą za pomocą energii odnawialnej?

Odnawialne źródła energii pokrywają ok. 4% zapotrzebowania na energię w Polsce. Ale czy wiesz, że mogą również wspomóc Twoją instalację grzewczą, a tym samym przyczynić się do oszczędności na ogrzewaniu? Podczas termomodernizacji domu możesz zastosować m.in. panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła.

·       Instalacja fotowoltaiczna przetwarza energię pozyskaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która może zasilić urządzenie grzewcze. Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowanie w formie pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Aby z niego skorzystać, budynek musi spełniać wymagania w zakresie izolacyjności przegród i posiadać jedno z wymienionych źródeł ciepła (np. kocioł na paliwo stałe, olejowy lub gazowy kondensacyjny albo wybraną pompę ciepła). Moduły fotowoltaiczne muszą posiadać zabezpieczenia odgromowe i przeciwprzepięciowe oraz jeden z czterech certyfikatów, które poświadczą ich zgodność z przyjętą normą.

·       Pompa ciepła służy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz dostarczania energii cieplnej do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa nie jest źródłem ciepła, ale pompuje je i przetwarza. Jest zasilana energią elektryczną – dlatego też najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, które przyniesie Ci także spore oszczędności, jest połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Na rynku znajdziesz pompy wykorzystujące ciepło znajdujące się w powietrzu, wodzie lub gruncie.

Zobacz także: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

Dobre praktyki, które pomogą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu

Termomodernizacja budynku jest ważna, jednak Twoje codzienne nawyki również mają znaczenie. Jeżeli chcesz dodatkowo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, zastosuj się do poniższych wskazówek.

·       Nie zastawiaj grzejników. Schowane za meblami i zasłonami lub przykryte ręcznikiem grzejniki nie mogą efektywnie rozprowadzać ciepła. Szacuje się, że takie praktyki to utrata 2% ciepła.

·       Zasłaniaj okna po zmroku. Okna stanowią najcieńszą barierę w ścianach, więc to przez nie uchodzi najwięcej ciepła. Możesz znacznie zmniejszyć te straty, jeśli zamontujesz rolety zewnętrze. Dodatkową barierą dla uchodzącego ciepła mogą być też rolety wewnętrzne, a nawet zwykłe zasłony.

·       Przed otwarciem okna zakręć zawór grzejnika znajdującego się w pomieszczeniu, które wietrzysz. W przeciwnym razie zimne powietrze napływające przez otwarte okno będzie owiewać zawór przy grzejniku, przez co spowoduje jego maksymalne otwarcie i pracę z maksymalną mocą. Grzejnik zrobi się wówczas gorący, ale ogrzane przez niego powietrze od razu będzie uciekać przez okno – zwłaszcza gdy grzejnik jest tuż pod nim. Przez to wietrzenie pomieszczenia będzie mniej efektywne i potrwa dłużej.

·       Różnicuj temperaturę w pokojach. Choć duże znaczenie mają tu indywidualne upodobania, przyjmuje się, że optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 18 °C, w pokoju dziennym 20°C, w łazience zaś niewiele więcej. Warto więc odpowiednio ustawić grzejniki i zamykać drzwi do pomieszczeń. Według szacunków obniżenie temperatury w domu o 1°C skutkuje obniżeniem zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu o 5–6% rocznie.

·       Wyłącz grzejniki lub zmniejsz temperaturę przed wyjściem z domu. Nie ma potrzeby, by kaloryfery pracowały w czasie, gdy jesteś poza domem. Jeśli jednak nie chcesz, by zimą po powrocie do domu zastał Cię nieprzyjemny chłód, wystarczy przed wyjściem z domu nieco przykręcić zawory grzejników a po powrocie znów je odkręcić..

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zacznij od podstaw, czyli od prawidłowego ocieplenia budynku za pomocą systemów ociepleń Caparol Capatect. Skorzystaj z programu Czyste Powietrze i zyskaj dofinansowanie na termomodernizację domu.

Zobacz także: Jak wygląda naprawa ocieplenia domu?