Jak ocieplić dom za pomocą systemu ETICS? Remont krok po kroku

Zastanawiasz się nad termomodernizacją domu i ociepleniem ścian zewnętrznych za pomocą zespolonych systemów izolacji cieplnej? Chcesz mieć pewność, że prace będą przebiegać prawidłowo? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym podpowiadamy, jak krok po kroku przebiega prawidłowe ocieplenie domu!

Z tekstu dowiesz się:

• na czym polega prawidłowe przygotowanie podłoża do prac termoizolacyjnych,

• jak wyznaczyć dolną krawędź ocieplenia i zamontować materiał izolacyjny,

• w jaki sposób zamontować łączniki mechaniczne i profile elewacyjne,

• jak prawidłowo wykonać warstwę zbrojącą,

• kiedy i jak położyć wyprawę tynkarską.

Ocieplenie domu to proces, który warto zacząć od wyboru jednego z systemów ETICS – w tym celu sprawdź systemy ociepleńCapatect, poznaj parametry ich odporności mechanicznej i wybierz system, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Następnie zleć przygotowanie projektu ocieplenia specjaliście, który uwzględni ilość potrzebnych Ci materiałów. 

Zanim jednak zlecisz prace montażowe, zaplanuj termin ich wykonania. Weź pod uwagę fakt, że prace ociepleniowe powinny być przeprowadzane w temperaturach 5–30°C. Nie zaleca się wykonywania prac przy wysokiej wilgotności powietrza, opadach, silnym wietrze i dużych wahaniach temperatur, gdyż zwiększa to ryzyko uszkodzeń ocieplenia. Przykładowo: wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie odparowywanie wody z zaprawy klejącej i tynku, co negatywnie wpływa na ich wiązanie się, a tym samym obniża trwałość całej elewacji.

Wybrałeś już odpowiedni system ociepleń, masz gotowy projekt ocieplenia i zaplanowałeś termin remontu? Pora wpuścić na budowę fachowców!

Przygotowanie podłoża do prac termoizolacyjnych

Aby podłoże utrzymało ocieplenie, musi być suche, zwarte, nośne i czyste – pozbawione substancji zmniejszających przyczepność. Jeżeli nie wykonujesz ocieplenia bezpośrednio na murze, a na już istniejącym tynku, sprawdź jego przyczepność. W tym celu ostukaj całą powierzchnię ściany. Jeśli dźwięk będzie głuchy, taki tynk trzeba skuć – w przeciwnym wypadku grozi to oderwaniem się całego ocieplenia! 

Niewielkie ubytki tynku należy wypełnić zaprawą szpachlową, a te powyżej kilku milimetrów głębokości – zaprawą tynkarską. Następnie należy dokładnie oczyścić ściany z kurzu oraz zabrudzeń. Można to zrobić za pomocą drucianych szczotek i myjki ciśnieniowej. Zanim rozpocznie się kolejny etap, trzeba poczekać, aż wszystkie ściany wyschną.

Zobacz także: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

O czym warto pamiętać podczas montażu płyt izolacyjnych?

Kolejnym etapem prac jest wyznaczenie dolnej krawędzi ocieplenia. Robi się to za pomocą listwy cokołowej montowanej na kołki rozporowe (3 kołki na 1 m bieżący). Listwy łączy się przy użyciu klipsów montażowych, zachowując dystans 2–3 mm pomiędzy listwami.Potem należy przygotować zaprawę klejową zgodnie z zaleceniem producenta – w tym celu najczęściej wsypuje się zaprawę do odmierzonej ilości chłodnej i czystej wody. Całość trzeba dokładnie wymieszać, by w zaprawie nie było grudek.

Po wykonaniu zaprawy można przejść do montażu materiału ociepleniowego. Aby krawędzie płyt styropianowych nie odkształcały się, należy je odpylić, a potem przyklejać metodą pasmowo-punktową. Oznacza to naniesienie zaprawy na całym obwodzie płyt (w formie ramki) pasmem o grubości ok. 3–5 cm. Wewnątrz ramki należy nanieść 4–6 tzw. „placków” z zaprawy. Płyty należy mocować na całej ścianie, od listwy cokołowej aż po gzyms, na tzw. mijankę. Ewentualne szczeliny pomiędzy płytami wypełnia się niskoprężną pianką poliuretanową, a jej nadmiar po wyschnięciu usunąć nożem. 

Chcesz mieć pewność, że styropian będzie dobrze przylegał do podłoża?Można to sprawdzić za pomocą testu przyczepności. W tym celu należy wyciąć kostki styropianu o wymiarach 10 cm × 10 cm, przykleić je na zaprawę w różnych miejscach elewacji i odczekać od 3 do 5 dni. Jeśli po tym czasie spróbujesz oderwać styropian, powinien wykruszyć się w Twojej dłoni – będzie to oznaczać, że przyczepność jest wystarczająca. Gorzej, jeśli styropian oderwie się od ściany wraz z zaprawą. Wtedy należy ponownie przygotować podłoże.

Płyty z wełny mineralnej montuje się w podobny sposób, za pomocą metody pasmowo-punktowej (w przypadku płyt w zaburzonym układzie włókien) lub metody grzebieniowej, czyli naniesienia zaprawy klejącej na całą powierzchnię płyty (w przypadku lameli, czyli płyt o układzie włókien prostopadłym do ściany). Niegruntowane fabrycznie płyty wymagają wstępnego szpachlowania, a ewentualne szczeliny pomiędzy nimi uzupełnia się klinami z tego samego materiału lub pianą niskoprężną. Po przyklejeniu wszystkich płyt warto je oszlifować, aby zapobiec ewentualnym nierównościom na elewacji. 

Zobacz także: Ocieplenie domu – wełna mineralna czy styropian?

Montaż łączników mechanicznych i profili elewacyjnych

Projekt ocieplenia powinien zakładać dokładną liczbę i rodzaj łączników mechanicznych. Mocuje się je po wyschnięciu zaprawy klejącej. Aby poprawnie zamocować łączniki, należy wywiercić odpowiednie otwory w ścianach i warstwie izolacji. Ich liczba powinna być uwzględniona w projekcie (zwykle na 1 m2 przypadają co najmniej 4 kołki). Po wywierceniu otworów kołki wkłada się do środka i mocuje za pomocą młotka lub wiertarki. 

Kolejnym punktem prac powinien być montaż profili elewacyjnych, tzn. wszelkiego rodzaju listew zabezpieczających narożniki budynku. Prace te wykonuje się za pomocą zaprawy klejącej.

Na czym polega prawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej?

Warstwa zbrojąca zabezpiecza płyty termoizolacyjne przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stanowi podłoże pod tynk nawierzchniowy. Montaż siatki rozpoczyna się od montażu diagonalnych wzmocnień naroży wszystkich otworów okiennych i drzwiowych. Naroża przy otworach wzmacnia się dodatkowymi pasami siatki zbrojącej, które przykleja się pod kątem 45º – w ten sposób można zapobiec ukośnym pęknięciom, jakie mogą powstać w tym miejscu.Pasy siatki należy położyć na całej powierzchni izolacji. W tym celu najpierw rozprowadza się na ścianie zaprawę klejącą, a potem dokładnie zatapia w niej siatkę w taki sposób, aby siatka znalazła się w 1/3 grubości warstwy, licząc od strony zewnętrznej. Ponadto kolejne pasy siatki zbrojącej powinny zachodzić na siebie przynajmniej na 10 cm.

Wykończenie elewacji. Kiedy i jak położyć wyprawę tynkarską?

Ostatnim etapem prac podczas ocieplania domu jest wykonanie wyprawy tynkarskiej i pomalowanie elewacji. Tynk stanowi dodatkowe zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej przed czynnikami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Tynk cienkowarstwowy można położyć najwcześniej 3 dni po założeniu siatki zbrojącej. Zaprawę tynkarską należy przygotować zgodnie z zaleceniem producenta. 

Tynkowanie jednej płaszczyzny warto zakończyć tego samego dnia, w którym je rozpoczęto – odkładanie tych czynności na kolejne dni może spowodować różnice kolorystyczne na elewacji wywołane nierównym tempem wysychania ścian, spowodowane zmianą warunków atmosferycznych (temperaturą powietrza, wilgotnością czy wiatrem). Mineralne wyprawy tynkarskie należy dodatkowo pomalować farbą elewacyjną zgodnie z zaleceniami producenta systemu.

Chciałbyś przeprowadzić termomodernizację budynku, a jednocześnie ograniczyć koszty eksloatacji? Dzięki systemowi ociepleń Caparol Capatect Carbon możesz zyskać aż 15-letnią gwarancję trwałości elewacji.