Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek

Budownictwo, zwłaszcza w zakresie budownictwa jednorodzinnego, jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Jednak mimo to wciąż wiele budynków nie posiada ocieplenia lub jest ocieplonych w niedostateczny sposób. Aby poprawić sytuację w tym zakresie, rząd wprowadził program Czyste Powietrze. Dzięki niemu coraz więcej właścicieli domów zastanawia się nad przeprowadzeniem termomodernizacji.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest termomodernizacja,

  • dlaczego prawidłowe ocieplenie domu jest ważne,

  • co wchodzi w skład gotowego systemu ociepleń,

  • na jakiej podstawie obliczyć koszty termomodernizacji domu,

  • kiedy przeprowadzić termomodernizację,

  • jak przeprowadzić termomodernizację budynku zabytkowego.

Interesuje Cię dofinansowanie, które możesz otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze? Jeśli chcesz zmniejszyć koszty termorenowacji domu, dowiedz się, czym dokładnie jest modernizacja termiczna budynku. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie 6 wskazówek.

1. Zanim zaczniesz planować prace remontowe – czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja jest definiowana jako przedsięwzięcie, które ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Pod tym pojęciem nie kryje się jednak tylko jedno działanie, bo termomodernizacja to ogół prac. Suma ich efektów ma przynieść określoną korzyść – sprawić, że budynek będzie zużywał mniej energii i stanie się bardziej ekologiczny.

Prace termomodernizacyjne są najczęściej związane z:

  • montażem ocieplenia ścian zewnętrznych i dociepleniem innych przegród (stropów, podłóg, dachów),
  • uszczelnieniem stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymianą instalacji grzewczej lub urządzenia grzewczego.

Czytaj więcej: Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu

2. Przekonaj się do termomodernizacji – dlaczego należy zadbać o prawidłowe ocieplenie domu?

Termomodernizację warto rozważyć nie tylko dlatego, że możesz uzyskać na nią dofinansowanie. Pamiętaj, że ocieplony dom wiąże się także z dużymi oszczędnościami dla Ciebie! Gdy z budynku nie ucieka ciepło, urządzenie grzewcze może pracować ze znacznie mniejszą mocą. W efekcie potrzebuje mniej paliwa, co z kolei sprawia, że kupujesz go mniej i ponosisz niższe koszty eksploatacji domu.

Bardzo ważną zaletą termomodernizacji domu jest także dodatkowa ochrona budynku od zewnątrz. Jeśli dom nie jest zabezpieczony odpowiednimi warstwami izolacji termicznej oraz tynkiem, staje się narażony na zawilgocenie ścian i przemarzanie.

Czytaj więcej: Ocieplenie budynku – z czym wiąże się sytuacja, w której ściany zewnętrzne mają niedostateczną izolacyjność cieplną?

3. Wybierz odpowiednie ocieplenie domu – z czego powinien być wykonany system ociepleń?

Jeśli zastanawiasz się, czym ocieplić dom, z pewnością rozważasz jedną z dwóch możliwości – montaż wełny mineralnej lub styropianu. Pamiętaj jednak, że do ocieplenia domu jest potrzebnych więcej produktów, m.in.:

  • klej do płyt, dzięki któremu wełna mineralna lub styropian będą stabilnie trzymać się ściany,

  • siatka zbrojąca i masa szpachlowa, z których powstaje tzw. warstwa zbrojona,

  • środek gruntujący, który ułatwi nakładanie tynku zwiększy jego przyczepność do warstwy zbrojonej,

  • tynk elewacyjny.

Warto zwrócić szczególną uwagę na gotowe systemy ociepleń Caparol Capatect, które spełniają wszystkie normy budowlane. Są dostępne w trzech wersjach – Capatect Carbon, Capatect Longlife oraz Capatect Classic.

Czytaj więcej: Z czego jest wykonane ocieplenie domu? Zobacz, jakie elementy składają się na gotowy system ociepleń ETICS

4. Termomodernizacja budynku kosztorys – ile może kosztować termorenowacja domu?

Termomodernizacja całego domu to dość kosztowna inwestycja. Warto więc, żebyś odpowiednio wcześniej wiedział, jaką kwotę będziesz musiał przeznaczyć na prace i materiały.

W ustaleniu orientacyjnych kosztów prac może pomóc Ci wykonanie audytu energetycznego budynku. Dzięki tej szczegółowej ekspertyzie wykonanej przez specjalistę dowiesz się, ile aktualnie energii zużywa Twój dom i co zrobić, aby ograniczyć straty ciepła. Końcowym efektem przeprowadzenia audytu będzie także wskazanie, jakie konkretnie prace muszą zostać wykonane, aby poprawić energooszczędność budynku. Taka lista zadań do wykonania pozwoli Ci łatwiej rozpisać koszty poszczególnych działań, a w efekcie – całej termomodernizacji.

Czytaj więcej: Audyt energetyczny przed termomodernizacją – na czym on polega i czy jest niezbędny?

5. Zaplanuj prace związane z ociepleniem domu – kiedy wykonać termomodernizację?

Jeśli zdecydujesz się na termomodernizację i postanowisz wykonać ocieplenie domu od zewnątrz, musisz dokładnie zaplanować termin wykonania prac. Montaż gotowego systemu ociepleń na ścianach zewnętrznych powinien być bowiem przeprowadzony w odpowiednich warunkach. Zwróć uwagę warunki atmosferyczne.

  • Temperaturę, w jakiej może być montowane ocieplenie

Najlepiej ocieplać dom, gdy temperatura na zewnętrz jest wyższa niż 5°C i niższa niż 30°C. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w trakcie wykonywania prac może zakłócić proces wiązania kleju, masy szpachlowej lub tynki i pogorszyć ich właściwości.

  • Silny wiatr

Działa w podobny sposób jak wysoka temperatura – przyspiesza wysychanie. Dlatego należy zadbać, żeby podczas wykonywania prac ściany budynku były osłonięte siatkami lub plandekami.

  • Opady deszczu

O ile bardzo mały i krótkotrwały deszcz nie będzie miał dużego wpływu na trwałość systemu ociepleń, o tyle intensywna ulewa może spowodować większe szkody. Jeśli deszcz będzie padał bezpośrednio na ścianę, łatwo wypłucze on zaprawę szpachlową lub tynk.

Czytaj więcej: Termomodernizacja domu – kiedy wykonać nowe ocieplenie budynku?

6. Przygotuj się na nietypowe sytuacje – jak przeprowadzić termomodernizację budynku zabytkowego?

Czy wiesz, że nie każdy dom jednorodzinny można modernizować w taki sam sposób? Najlepszymi tego przykładami są wszystkie budynki wpisane do rejestru zabytków. Aby ocieplić dom, który jest objęty ochroną konserwatora, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia.

W zależności od klasyfikacji budynku domy zabytkowe można modernizować albo od zewnątrz, albo tylko od środka. Jeśli konserwator wyrazi zgodę na wykonanie ocieplenia po zewnętrznej części budynku bez żadnych ograniczeń, możesz zastosować gotowy system ociepleń ETICS. Gdy jednak budynek ma duże walory architektoniczne i zdobione detale, konserwator może zabronić przeprowadzania modernizacji od zewnątrz. 

Czytaj więcej: Termomodernizacja budynków zabytkowych – jak wyremontować dom, który jest wpisany na listę zabytków?

Termomodernizacja Czyste Powietrze – popraw komfort cieplny w budynku i zadbaj o energooszczędność domu

Dzięki znajomości najważniejszych wskazówek związanych z termomodernizacją znacznie łatwiej przygotujesz się do wszystkich prac. Zrozumienie, na czym polega termomodernizacja, pozwoli Ci także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto przeprowadzić modernizację termiczną budynku i prawidłowo ocieplić dom, a także zgłosić się do rządowego programu. Projekt Czyste Powietrze jest bowiem skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zadbać o poprawę energooszczędności swojego budynku. Jeśli Ty też do nich należysz, nie zwlekaj. Dowiedz się więcej o termomodernizacji i o programie, a następnie wypełnij odpowiedni wiosek!