Termomodernizacja budynków zabytkowych – jak wyremontować dom, który jest wpisany na listę zabytków?

Każdy zabytek musi być wpisany do rejestru zabytków obejmującego całe województwo – dotyczy to zarówno obiektów publicznych, jak i prywatnych. Jeśli Twój dom posiada status budynku zabytkowego lub historycznego, wszystkie prace musisz konsultować z wojewódzkim konserwatorem. Jak w takiej sytuacji przebiega cała termomodernizacja?

Z artykułu dowiesz się:

·       jakie budynki zabytkowe można modernizować,

·       co zrobić, aby uzyskać zgodę termomodernizację,

·       jak ocieplić budynek, gdy nie można ingerować w architekturę elewacji.

Warto pamiętać, że takie elementy wykończeniowe jak dekoracyjne wykusze czy płaskorzeźby mogą stanowić nie lada wyzwanie dla właścicieli domów zabytkowych, którzy chcą podjąć się termomodernizacji budynku. Nie oznacza to jednak, że remont domu zabytkowego jest zadaniem niemożliwym. Podpowiadamy, jak się zabrać do przeprowadzenia prac w takim budynku.

Zobacz też: Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu

Termomodernizacja budynków mieszkalnych indywidualnych – jakie zabytki można modernizować?

Każdy budynek ma przydzieloną klasę, dzięki której można określić ograniczenia konserwatorskie.

·       Klasa I – obiekty zabytkowe, których fragmenty (np. ścian zewnętrznych) wymagają szczególnej ochrony np. ze względu na zachowane na nich oryginalne wyprawy czy detale architektoniczne. W takich budynkach możliwość przeprowadzenia termomodernizacji jest bardzo ograniczona.

·       Klasa II – obejmuje obiekty zabytkowe, których fragmenty (np. ściany zewnętrzne) nie wymagają szczególnej ochrony, ponieważ nie zostały na nich zachowane oryginalne wyprawy lub detale architektoniczne. Właściciele takich budynków mogą w znacznie prostszy sposób przeprowadzić termomodernizację.

·       Klasa III – domy o charakterze zabytkowym, które mają duże walory architektoniczne. Do tej klasy są też przydzielone budynki, które znajdują się na historycznym obszarze zabytkowym (np. domy na rynkach). Ich termomodernizacja jest dosyć łatwa.

·       Klasa IV – budynki o charakterze niezabytkowym, które można modernizować w dowolny sposób, ale z zachowaniem zasad obowiązujących w prawie budowlanym.

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych zabytkowych – jak to zrobić?

Jeśli Twój dom jest przydzielony do drugiej lub trzeciej klasy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że łatwo uzyskasz zgodę na termomodernizację ścian zewnętrznych. Musisz jedynie wystąpić z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który w ciągu 30 dni wyda decyzję zezwalającą na wykonanie prac ociepleniowych lub zabraniającą prowadzenia jakichkolwiek działań (z wyjaśnieniem).

Pamiętaj, że w Twoim wniosku powinny znaleźć się informacje:

·       jaki zakres prac będzie obejmowała termomodernizacja – w ten sposób konserwator oceni stopień ingerencji w oryginalną bryłę i architekturę budynku,

·       jakie materiały, np. jaki system ociepleń, zostaną użyte – dzięki temu konserwator sprawdzi, czy wybrane przez Ciebie rozwiązanie pozwoli zachować oryginalne walory budynku,

·       jacy wykonawcy zostaną zatrudnieni – konserwator może wydać zgodę tylko na pracę osób, które posiadają uprawienia związane z wykonywaniem prac w obiektach zabytkowych.

Każdy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków jest rozpatrywany jednostkowo. Konserwator może brać pod uwagę nie tylko walory architektoniczne Twojego domu, ale też jego wartość historyczną, usytuowanie czy inne czynniki.

Termomodernizacja budynków zabytkowych – przygotuj swój dom na zmiany

Choć budynki zabytkowe podlegają nie tylko prawu budowlanemu, ale też zasadom ustalanym przez konserwatora zabytków, mogą być tak samo energooszczędne jak zwykłe domy jednorodzinne. Wykonanie termomodernizacji budynków zabytkowych wymaga jedynie uzyskania większej ilości pozwoleń.

Mimo to warto zdecydować się na przeprowadzenie prac ociepleniowych. Dzięki temu poprawisz energooszczędność swojego domu – zmniejszysz rachunki za ogrzewanie, ponieważ generowane przez urządzenie grzewcze ciepło będzie w większym stopniu zatrzymane wewnątrz budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o termomodernizacji domów, nie tylko tych zabytkowych? Przeczytaj poradnik Caparol: 

Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek