Termomodernizacja domu – kiedy wykonać nowe ocieplenie budynku?

Nawet 30–40% ciepła może uciekać z budynku przez nieocieplone ściany. Z tego względu jako właściciel domu powinieneś zadbać o prawidłowe zabezpieczenie przegród zewnętrznych – na etapie budowy domu lub w trakcie jego termomodernizacji. Kiedy możesz rozpocząć prace związane z zabezpieczeniem ścian zewnętrznych przed stratami ciepła?

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakich warunkach przeprowadzać prace termomodernizacyjne,

  • jak zaplanować termomodernizację budynku,

Ściany zewnętrzne o niedostatecznej izolacyjności cieplnej sprawiają, że ciepło szybciej wydostaje się z budynku, a chłód z zewnątrz może bardzo łatwo dostać się przez nie do środka i wychładzać pomieszczenia. W efekcie zapotrzebowanie energetyczne domu jest bardzo wysokie – urządzenia grzewcze muszą pracować ze zdwojoną mocą, aby w domu panowały odpowiednie warunki termiczne. To z kolei niesie za sobą dalsze skutki – wyższe ceny eksploatacji budynku i wyższe rachunki za ogrzewanie. Aby się przed tym uchronić, należy zabezpieczyć ściany za pomocą systemu ociepleń.

Czytaj więcej: Ocieplenie budynku – z czym wiąże się sytuacja, w której ściany zewnętrzne mają niedostateczną izolacyjność cieplną?

Termomodernizacja budynku – kiedy można przeprowadzać prace ociepleniowe?

Przyjęło się, że wszystkie prace remontowe i budowlane, które mają miejsce na zewnątrz budynku, mogą być wykonywane tylko od wiosny do jesieni ze względu na panujące wówczas warunki atmosferyczne.

Ocieplenie ścian zewnętrznych najlepiej przeprowadzać wtedy, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale od +5 do +30°C. Wykonanie ocieplenia w zbyt niskiej temperaturze i tuż przed wieczornymi przymrozkami, może powodować nieodpowiednie wiązanie spoiwa i problemy z osiągnięciem przez produkty właściwych parametrów. Natomiast praca w zbyt wysokich temperaturach może powodować zbyt szybkie odparowywanie wody z produktów, przez co mogą one stracić swoją trwałość.

W trakcie przeprowadzania prac termomodernizacyjnych warto uważnie przyglądać się warunkom pogodowym. Uważaj zwłaszcza na:

  • wysoką wilgotność – która może zakłócić proces wiązania masy szpachlowej bądź tylu lub możne znacząco go wydłużyć,

  • intensywne opady deszczu – które mogą zamoczyć niezabezpieczoną wełnę mineralną i spłukać świeżo nałożony klej, masę szpachlową lub tynk,

  • silny wiatr – który może gwałtownie przyspieszyć wysychanie masy szpachlowej lub tynku. Podobny efekt wywołają także wysokie temperatury powietrza.

Czytaj też: Co to jest termomodernizacja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z ociepleniem domu

Termomodernizacja program rządowy – jak zaplanować prace związane z ociepleniem domu z programem Czyste Powietrze?

Termomodernizację domu możesz przeprowadzić niemal w dowolnym sezonie, z zastrzeżeniem, aby zwracać uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Żebyś jednak mógł odpowiednio przygotować się do wykonana ocieplenia ścian od zewnątrz, warto wcześniej zaplanować kolejność prac. Dzięki temu łatwiej ustalisz dokładny termin rozpoczęcia termomodernizacji.

Czy wiesz, że montaż ocieplenia powinien być pierwszym etapem termomodernizacji domu? Dzięki dociepleniu ścian, a następnie wszystkich przegród zewnętrznych (łącznie z dachem, stropami oraz uszczelnieniem lub wymianą drzwi i okien) łatwo ustalisz, jakie jest zapotrzebowanie Twojego odnowionego budynku na ciepło. Będziesz mógł więc precyzyjnie dobrać moc nowego pieca lub kotła.

W planowaniu wszystkich prac pomoże Ci udział w programie Czyste Powietrze. Dzięki niemu nie tylko zmniejszysz koszty termomodernizacji, wykorzystując bezzwrotną dotację lub niskoprocentową pożyczkę, ale też ustalisz, jakie są najważniejsze prace termomodernizacyjne w przypadku Twojego domu. Listę niezbędnych działań uzyskasz dzięki audytowi energetycznemu lub uproszczonej analizie energetycznej.

Termomodernizacja ścian od wewnątrz – kiedy przeprowadzić prace?

Choć w większości przypadków termomodernizacja ścian od zewnątrz jest dozwolona, mogą zdarzyć się sytuacje, w których wykonanie takich prac nie będzie możliwe. Dotyczy to zwłaszcza budynków wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków, które posiadają bogato zdobione elewacje lub mają dużą wartość historyczną.

Czytaj więcej: Termomodernizacja budynków zabytkowych – jak wyremontować dom, który jest wpisany na listę zabytków?

Termomodernizacja – zaplanuj wszystkie prace i prawidłowo wykonaj ocieplenie budynku

Odpowiednie przygotowanie się do prac ociepleniowych pozwoli Ci pomyślnie zakończyć całą termomodernizację. Przy ustaleniu idealnego terminu pamiętaj, aby:

  • brać pod uwagę nie tylko porę roku, ale też aktualne warunki atmosferyczne,

  • dokładnie zaplanować termomodernizację z uwzględnieniem prawidłowej kolejności wykonywania prac,

  • znaleźć inne rozwiązanie, jeśli nie możesz ocieplić ścian od zewnątrz.

Pamiętaj też, aby zawsze wybierać systemy ociepleń od sprawdzonych producentów, którzy są znani na polskim rynku. Możesz zaufać marce Caparol, działającej od 25 lat na polskim rynki, która oferuje systemy ociepleń Capatect. W zależności od swoich potrzeb do wyboru masz trzy różne systemy – Capatect Classic, Capatect Longlife, który gwarantuje przedłużoną trwałość elewacji, oraz Capatect Carbon z produktami wzmocnionymi włóknami węglowymi.

Dowiedz się więcej: Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek