Ciepłe
kolory
do wnętrz
Ciepłe
kolory
do wnętrz

Ciepłe kolory farb – do jakich wnętrz pasują?

Czy zauważyłeś, że w pomieszczeniu z żółtymi, pomarańczowymi czy różowymi ścianami czujesz się lepiej i masz sporo energii? Kolorystyka wnętrza ma na nas ogromny wpływ, dlatego warto zastanowić się, jaki kolor ścian do sypialni będzie najodpowiedniejszy, a jaki sprawdzi się w salonie i pokoju dziecięcym. Zapraszamy na krótki przewodnik po ciepłych kolorach farb.

Z tekstu dowiesz się:

·       jakie dobre i złe strony mająciepłe kolory w pokoju,

·       czy ciepłe kolory farb sprawdzą się w sypialni i pokoju dziecięcym,

·       jakie kolory farb ściennych sprawdzą się najlepiej w pokoju dziennym.

Ciepłe kolory w pokoju są uznawane za pobudzające i optymistyczne. Żółty wywołuje dobry humor i zachęca do działania. Pomarańczowy wzmaga kreatywność i sprzyja zabawie. Dużo zależy jednak od odcienia. Czasami ciepłe barwy na ścianie mogą wydawać się zbyt jaskrawe, dlatego zastanów się nad tym, w jakich pokojach warto je zastosować, a w jakich postawić raczej na ciemniejsze, chłodniejsze i spokojniejsze kolory.

Aranżacje kolorów ścian w ciepłych barwach – zalety i wady

Według koła barw czerwienie, żółcie, pomarańcze, beże i brązy to odcienie ciepłe, a błękity, zielenie i szarości to barwy chłodne. Druga grupa ma działanie uspokajające, relaksujące i ułatwiające skupienie. Do zalet ciepłych kolorów można natomiast zaliczyć:

·       rozjaśnienie ciemnych pomieszczeń (za pomocą takich barw, jak pomarańczowy, żółty, czerwony czy różowy),

·       ocieplanie aranżacji danego pomieszczenia – wnętrze wydaje się bardziej przytulne i klimatyczne (na przykład pokoje w odcieniach beżobrązów).

Wśród wad ciepłych kolorów farb można wymienić optyczne pomniejszanie wnętrza – ale tylko w przypadku, gdy zdecydujesz się na intensywną lub głęboką ich barwę.

Jaki kolor ścian do sypialni i pokoju dziecięcego?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym śpisz i uspokajasz się po ciężkim dniu. Dlatego pamiętaj, że jeżeli wybierasz ciepłe kolory ścian do sypialni, warto, aby nie były one zbyt jaskrawe. Dużo lepiej odpoczniesz, jeśli zamiast pomarańczowego wybierzesz na przykład intensywny brąz.

Zobacz także: Jak dopasować kolory ścian do mebli? Poznaj farbę PremiumColor

Nieco inaczej jest z pokojem dziecięcym. Mimo że najczęściej również służy on do odpoczynku, w dużej części jest także miejscem zabawy. Dlatego warto przemyśleć bardziej intensywne, ciepłe kolory ścian do pokoju dla dziecka, na przykład żółty czy pomarańczowy.

Pamiętaj, że ściany w pokoju dziecka mogą się często brudzić – szczególnie jeśli Twój maluch ma artystyczną duszę! Dlatego do malowania tego pomieszczenia wybierz wysokiej jakości farbę. W ofercie Caparol znajdziesz trwałe, odporne na zmywanie produkty nawet w wersji matowej. Zwróć uwagę szczególnie na farbę PremiumColor – wodorozcieńczalną, bezemisyjną i o słabym zapachu, a zatem bezpieczną zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Ciepłe kolory ścian do pokoju dziennego

Aranżacje kolorów ścian w salonie to bardzo szeroki temat – ile stylów aranżacyjnych, tyle pomysłów na kolorystykę. W tym przypadku trudno mówić o dobrych i złych wyborach w kontekście ciepłych kolorów ścian. W otoczeniu intensywnych, optymistycznych żółci czy brązów dobrze odpoczniesz i przyjemnie spędzisz czas z najbliższymi. Takie kolory będą pasować do pokoju dziennego w stylu klasycznym. Czerwienie czy róże bardziej przypadną do gustu odważniejszym osobom – wprowadzą niepowtarzalny klimat do wnętrz w aranżacji nowoczesnej.

Przy malowaniu salonu, gdzie zazwyczaj przebywa dużo osób i dużo się dzieje, tak samo jak w przypadku pokoju dziecięcego zdecyduj się na farbę matową w wysokim standardzie. CaparolPremium zagwarantuje odporność na zadrapania i redukcję tzw. „efektu pisania”, typowego dla powłok głęboko matowych niższej klasy.

Zobacz także: Kolory w standardzie premium - jak profesjonalne farby PremiumColor pomogą Ci zmienić wygląd ścian?

Jeśli czeka Cię remont mieszkania, starannie dobierz kolor do pokoju.Szybko przekonasz się, jak duże znaczenie dla Twojego komfortu ma odpowiednie dopasowanie barw ścian! Sprawdź ofertę Caparol w zakresie matowych farb PremiumColor i oprócz pięknych, intensywnych kolorów ciesz się także trwałością przez długie lata.