Projekt sypialni – jak wybrać odpowiedni kolor ścian?

Ponadczasowym kolorem do sypialni jest beż – koi i relaksuje, a dodatkowo nie przytłacza wnętrza. Jest powszechnie stosowany zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Jednak gdy mamy do czynienia z przestronnymi wnętrzami, warto odważyć się na wprowadzenie bardziej wyrazistych kolorów. Dowiedz się, jak to zrobić, i zaprojektuj sypialnię marzeń.  

Wieczorem sypialnia powinna służyć relaksowi i wyciszeniu, natomiast rano – pobudzać i stymulować do działania. Dlatego też kolory w domu powinny odpowiadać przede wszystkim upodobaniom jego mieszkańców – jedni lepiej odpoczywają w otoczeniu jasnych kolorów, innych koją ciemne barwy. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, którymi warto się kierować podczas projektowania kolorów ścian w sypialni. Zobacz, jak dopasować kolor ścian do wielkości i stopnia nasłonecznienia wnętrza. 

Ciepły czy zimny – jak wybrać kolor farb do sypialni?

Wybór kolorów ścian zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. W małych wnętrzach dobrze sprawdzą się jasne kolory, które wniosą więcej światła i optycznie powiększą pokój. Oprócz samego koloru warto wziąć pod uwagę także jego nasycenie i temperaturę. Ciepłe, ciemne kolory wywołują wrażenie bliskości optycznej, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Dlatego w małych sypialniach najlepiej zastosować pastelowe, chłodne odcienie. Do bardzo popularnych i bezpiecznych kolorów należą szary, błękitny i różowy. Jasne i niezbyt nasycone barwy wieczorem będą działać kojąco, a rano wprowadzą pozytywny nastrój. Marka Caparol oferuje możliwość samodzielnego łączenia odcieni farb, tak by uzyskać pożądaną barwę. 

Drugim ważnym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze koloru farb do sypialni, jest ilość światła, która wpada do pomieszczenia. Jeśli w projektowanym przez Ciebie pokoju okna wychodzą na południe lub zachód, możesz bez obaw zastosować zimne barwy. Gdy jednak w sypialni brakuje światła dziennego, lepiej wybrać ciepłe odcienie.

W ciemnej sypialni nie musisz od razu rezygnować z błękitów i zieleni – warto wówczas poświęcić więcej uwagi oświetleniu. Ciepłe światło punktowe (lampki nocne, kinkiety) wprowadzi przytulną atmosferę w sypialni. Pamiętaj jednak, że nadmierne refleksy (np. na błyszczących ścianach) może działać zbyt pobudzająco, dlatego lepiej postawić na farby o matowym wykończeniu. Znajdziesz je w gamie farb Caparol PremiumColor.

Zobacz także: Jak wygodnie i bezpiecznie malować ściany – farby dla wymagających klientów 

Ciemne, intensywne kolory w sypialni 

Większe pomieszczenia to większe pole do popisu. Jeśli masz do czynienia z dużą sypialnią, możesz zdecydować się na użycie intensywnych, ciemnych barw. Należy jednak pamiętać o walorowym zróżnicowaniu detali: meble i dodatki powinny być o kilka tonów jaśniejsze niż kolor ścian. Aby mieć pewność, że kolorystyka sypialni jest spójna, skorzystaj ze wzornika Caparol– pomoże Ci w dopasowaniu wszystkich elementów. 

Jeśli chcesz zastosować zdecydowane kolory w sypialni, masz do wyboru trzy rozwiązania:

  • pomalowanie nimi całego pomieszczenia,
  • zastosowanie intensywnego koloru tylko na jednej ze ścian,
  • wprowadzenie kilku odcieni tego samego koloru na różnych ścianach.

Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku pomieszczeń z oknami wychodzącymi na północ. W lepiej oświetlonych wnętrzach słońce podkreśla kolor ścian, dlatego też w tym wypadku bezpieczniej będzie skorzystać z dwóch pozostałych wyjść.

Po jakie modne kolory do sypialni warto sięgnąć w tym roku? 

Jednym z najodważniejszych duetów kolorystycznych w tym roku jest połączenie niebieskiego i pomarańczowego. To zestawienie barw, inspirowane wschodem słońca, zapewni poranek pełen energii. Jednak tak zdecydowane kolory w domu wymagają od projektanta wnętrz dużego wyczucia – meble i dodatki do sypialni powinny być w tej samej gamie barw. Inaczej zamiast wesołego zestawienia otrzymasz chaos. 

Kolejnym ciekawym pomysłem jest modny w tym roku jaskrawy róż. W połączeniu z ciepłymi kolorami jak np. beż może okazać się zbyt słodki – chłodna biel nada mu natomiast nowoczesnego sznytu. Aby wymarzony odcień zachował swoją intensywność na długo, warto skorzystać z farb PremiumColor, które wykazują najwyższą odporność na zarysowania i płowienie koloru. 

W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na zachód dobrze sprawdzi się fiolet, w szczególności w odcieniu ultra violet. To właśnie ten odcień został okrzyknięty kolorem 2018 roku przez włoski instytut Pantone. Wizjonerski, oryginalny i prowokujący – będzie dobrym pomysłem do sypialni osób kreatywnych, które nie boją się zmian. Farby PremiumColor wzmocnione systemem Carbon, zawierają wypełniacze ceramiczne, które niwelują efekt ścierania ciemnych kolorów. Dzięki temu  fioletowa ściana w sypialni zachowa nieskazitelną powierzchnię przed długi czas. 

Zobacz także: Nowoczesne pomysły na wykorzystanie farb ściennych w domu

Bez względu na to, czy wybierzesz bezpieczne szarości, czy odważne jaskrawe kolory, pamiętaj, by wszystkie elementy aranżacji współgrały ze sobą. Harmonia barw zapewni mieszkańcom dobrą jakość snu i udane poranki.