Nowoczesne pomysły na wykorzystanie farb ściennych w domu

Wykończenie ścian stanowi ważny element projektu aranżacji wnętrza, gdyż w zależności od koloru farb ściennych i technik ich nakładania można osiągnąć zupełnie inny efekt końcowy. Dzięki określonym zdobieniom na ścianach pomieszczenie uspokaja lub dodaje energii, dlatego warto je szczegółowo zaplanować. Przedstawiamy nowoczesne propozycje, jak za pomocą farb ściennych stworzyć ciekawe aranżacje w domu.

Dekoracyjne malowanie ścian zyskuje na popularności. Często wykorzystuje się do tego wewnętrzne tynki dekoracyjne oraz farby ścienne w różnych intrygujących zestawieniach kolorystycznych. Za ich pomocą można w łatwy sposób odświeżyć wygląd pomieszczenia, nadać mu nowy, bardziej oryginalny charakter. W projekcie aranżacji wnętrz warto uwzględnić zastosowanie trwałych i odpornych na zmywanie farb, takich jak Caparol PremiumColor, bo dzięki ich właściwościom wykonana aranżacja przetrwa w idealnym stanie znacznie dłużej. Przybliżamy kilka propozycji wykorzystania farb ściennych w domu.

Zobacz także: Zasady bezpiecznego malowania ścian w domu

Farby ścienne z efektem tablicy

Kuchnia, jadalnia i salon to często użytkowane pomieszczenia, które skupiają domowników i gości, dlatego warto wykorzystać dynamikę tego miejsca w aranżacji wnętrza. Jednym z aktualnie popularnych trendów jest efekt tablicy na ścianie. To ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie umożliwia domownikom zapisywanie kredą na ścianie listy zakupów, spraw do załatwienia czy przepisów na ulubione dania – ważne informacje będą zawsze dobrze widoczne. Mieszkańcy mogą również zostawiać na ścianie krótkie wiadomości do siebie nawzajem, notować rodzinne powiedzonka czy malować rysunki. W ten sposób sami projektują własną, indywidualną przestrzeń. 

Do zrealizowania projektu uwzględniającego efekt tablicy sprawdzą się farby o wyrazistych, głębokich kolorach, które będą pasować do aranżacji całego pomieszczenia. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest oczywiście czarna farba Caparol PremiumColor, która zapewnia głębię koloru oraz dodatkowo jest odporna na wodne środki dezynfekcyjne, co umożliwia swobodne zmywanie z niej lekkich zabrudzeń. Czarny kolor farby tablicowej można zestawić z kontrastującymi kolorami na sąsiedniej ścianie, np. białym lub jasnoszarym. 

Zobacz także: Jak wygodnie i bezpiecznie malować ściany – farby dla wymagających klientów

Geometryczne wzory malowane farbami naściennymi

Motywy geometryczne, takie jak pasy, kwadraty czy koła, aktualnie są często wykorzystywane na tekstyliach i tkaninach obiciowych. Równie niebanalną aranżację stworzą wzory geometryczne namalowane na ścianach. Można je utworzyć za pomocą farb ściennych i  odpowiednich pędzli, wałków czy szablonów. Należy jednak pamiętać, aby do tego projektu wybrać farby w dobrze kryjących kolorach, jak Caparol PremiumColor. Daje ona wykonawcy duże pole manewru – dobrze kryje i nie odpryskuje, co zapewnia wygodę pracy i schludny efekt końcowy. 

W ostatnich czasie można zaobserwować pewne charakterystyczne motywy graficzne, bardzo popularne wśród architektów i klientów:

  • cienkie linie tworzące wzór „origami” na jasnym tle – idealne do nowoczesnego salonu lub pokoju młodzieżowego;
  • plaster miodu w ciepłych odcieniach czerwieni, żółci i brązu lub w chłodnej palecie błękitów i szarości – nawiązuje do stylu retro i mody na design lat 60. i 70.;
  • szachownica lub wzór marokański w odcieniach szarości – ten element dekoracyjny delikatnie ożywi sypialnię w stylu rustykalnym lub romantycznym.Należy pamiętać jednak o zachowaniu umiaru, gdyż umieszczenie zbyt wielu wzorów na kilku ścianach zmieni proporcje pomieszczenia i wprowadzi chaos. Warto zdecydować się na jeden geometryczny motyw – zagwarantuje to spójność całego wystroju. 

Kolorowy sufit – oryginalna dekoracja salonu

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, dlatego też jego aranżacja bywa wyzwaniem dla architekta. Osobom poszukującym oryginalności we wnętrzu warto zaproponować nietypowe rozwiązanie, jakim jest pomalowanie sufitu na intensywny kolor, a pozostałych ścian – na stonowane odcienie. W realizacji tego pomysłu jedynym ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia. W przypadku wnętrz o niskim stropie odradza się stosowanie bardzo ciemnych lub mocno kontrastujących ze sobą kolorów na suficie. Do malowania ścian i sufitów w intensywnych i żywych kolorach dobrze sprawdzi się farba o podwyższonej odporności na płowienie koloru Caparol PremiumColor. Dzięki niej można uzyskać szlachetną, matową powierzchnię, która zachowa idealną wyrazistość barwy przez długie lata.

Przeczytaj także: Projekt sypialni – jak wybrać odpowiedni kolor do pokoju

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem farb Caparol PremiumColor to gwarancja intensywności i trwałości kolorów, które wzbogacą każdą domową przestrzeń. Produkty Caparol zapewniają nieograniczone możliwości aranżacyjne, bezpieczeństwo stosowania i łatwość aplikacji, co zdecydowanie stanowi ważną zaletę podczas realizacji projektu wnętrza.