Trwałe i bezpieczne szlamowanie rys na elewacji domu – poznaj Caparol PermaSilan

Właściciele domów często zmagają się z uporczywym problemem, jakim są pęknięcia elewacji  w postaci rys. Obniżają one walory estetyczne budynku, jak również negatywnie wpływają na funkcję ochronną, jaką pełni elewacja. Sposobem na trwałe i bezpieczne szlamowanie rys jest zastosowanie farby Caparol PermaSilan. Środek ten pozwala na przeprowadzenie błyskawicznego remontu uszkodzonej elewacji.

Powłoki malarskie, którymi pokrywa się elewację domu, podnoszą jego atrakcyjność, a także chronią go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak:

  •  promieniowanie słoneczne (w tym UV jak i IR), 
  • pyły i miejskie zanieczyszczenia, 
  • mróz, 
  • opady deszczu i śniegu, 
  • glony i grzyby.

Nawet przy najlepszej ochronie na elewacjach mogą jednak pojawiać się rysy. Wynika to m.in.  z oddziaływań mechanicznych oraz temperatury, osiadania podpór czy skurczu betonu – wówczas są to tzw. rysy konstrukcyjne. Innym rodzajem pęknięć elewacji są rysy powierzchniowe. Tworzą je pęknięcia podłoża, w tym tynku, ale można je łatwo wyeliminować. Do renowacji popękanych powłok przeznaczona jest farba Caparol PermaSilan.

Przeczytaj także: Technologia nanosieci kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb 

Powstawanie rys i spękań na elewacji domu

Jedną z często stosowanych metod wykończenia elewacji jest obecnie system ETICS, czyli zespolony system izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarską, wykonany metodą bezspoinową. Istotą tego systemu jest położenie na odpowiednio przygotowanym podłożu warstw z kompatybilnych i współpracujących materiałów, które tworzą elewację oraz termoizolację. 

Ostatnim elementem docieplenia budynku jest tynk nawierzchniowy. Jego bardzo cienka warstwa jest termicznie odizolowana od muru, w wyniku czego tynk nagrzewa się i stygnie bardzo dynamicznie. Wahania temperatur mogą prowadzić do naprężeń, które powodują powstawanie rys skurczowych. Dlatego bardzo istotne jest, aby dobrać tynk nawierzchniowy do rodzaju podłoża i ułożyć go zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Istnieją trzy główne powody powstawania rys powierzchniowych (w tym rys skurczowych): 

  • nieprzestrzeganie przez wykonawców instrukcji z kart technicznych produktów (np. nanoszenie niejednolitej lub niewłaściwej grubości wypraw tynkarskich, aplikacja lub schnięcie w niewłaściwych warunkach);
  • niepoprawne wykonanie ocieplenia (m.in. puste spoiny, ubytki);
  • złe parametry wykorzystanych materiałów (pęcznienie lub skurcz podczas deszczu i schnięcia, różne tempo zmiany wymiarów podczas nagrzewania się i schładzania).

Przeczytaj także: Jak remontować tynki cementowo-wapienne z ociepleniem z wełny mineralnej?

Farba do elewacji z technologią NQG trwałym sposobem na mostkowanie rys

Rysa na powłoce ochronnej wymaga zabezpieczenia, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia głębszych warstw elewacji. Nawet rysy o szerokościach 0,1–0,5 mm należy uznać za szkodliwe dla fasady. Produktem, który umożliwi szybką naprawę zewnętrznej warstwy elewacji, jest farba fasadowa pokrywająca rysy włosowate Caparol PermaSilan. Można ją stosować zarówno do nowej, jak i remontowanej elewacji. Farba jest także dostępna w wielu kolorach, co umożliwia realizację dowolnego projektu elewacji. 

NQG to technologia nanosieci kwarcowych, tworzonych przez cząstki nanokwarcowe. Są one równomiernie rozmieszczane i tworzą trójwymiarową strukturę sieciową podczas malowania powłoki. Dzięki temu staje się ona odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie pęcznieje pod wpływem wody. 

Farba Caparol PermaSilan łączy w sobie zalety powłok na bazie żywic silikonowych i powłok silikatowych. Zapewnia wysoki, wodoodporny efekt, niskie kredowanie oraz uniwersalne zastosowanie. Powłoka silnie wiąże się z podłożem, posiada mineralną twardość i najniższą tendencję do porastania grzybami.

Przeczytaj także: Zabezpieczenie elewacji o ciemnych kolorach – sprawdź lazurę Caparol TopLasur NQG

Woda stanowi najczęstszą przyczynę uszkodzeń elewacji, dlatego w farbach zewnętrznych marki Caparol wykorzystano technologię NQG, która podwyższa szczelność powłoki malarskiej. Jeśli na elewacji pojawiły się wyłącznie powierzchniowe rysy (od schnięcia produktu), wówczas wystarczy jedynie zaaplikować farbę Caparol PermaSilan. Natomiast jeśli rysy skurczowe są głębsze (przez cały przekrój tynku), warto zastosować najpierw FibroSil, farbę podkładową z włóknami. Dzięki temu powłoka malarska będzie jeszcze bardziej odporna na powstawanie spękań.