Technologia nanosieci kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb

Ciągły rozwój techniki sprawia, że produkty do elewacji zyskują nowe, co raz to bardziej niespotykane właściwości. Specjaliści z działu rozwoju Caparol poświęcili ostatnie lata na opatentowanie wyjątkowej technologii, która rewolucjonizuje ochronę elewacji. Sprawdź na czym polega działanie nanosieci kwarcowych NQG w farbach elewacyjnych.

Po otwarciu wiaderka i rozprowadzeniu na malowanej powierzchni, farby NQG wyglądają tak samo jak inne, tradycyjne farby. Różnice widać dopiero po wyschnięciu. Ściany pomalowane farbami NQG są wytrzymalsze, odporniejsze na porastanie, dłużej utrzymują czystość – a to tylko kilka z ich zalet! Odkryj technologię nanosieci kwarcowych.

Nanosieci kwarcowe NQG – przed czym chronią elewację domu?

Farby elewacyjne muszą znosić znacznie cięższe warunki niż farby do wnętrz. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak silny wiatr, opady deszczu, śniegu, a nawet gradu, to nie jedyne z nich. 

  • Wahania temperatur – zimą w pogodne dni nasłoneczniona część muru może mieć temperaturę dodatnią, podczas gdy powietrze dookoła – ujemną. Wystarczy jednak, aby chmury przesłoniły słońce, a już po chwili cienka warstwa tynku pokrywająca elewację momentalnie wystyga. Różnica temperatur może wynieść wtedy nawet 40 stopni w przeciągu kilku minut. Prowadzi to do powstawania naprężeń i pękania powłoki ochronnej, co skutkuje pojawianiem się rys skurczowych.
  • Zamakanie i odspajanie – gdy powłoka ochronna z farby i tynku jest popękana, do szczelin dostaje się woda. Przy niskiej temperaturze woda w szczelinach zamarza i degraduje powłokę. W efekcie elewacja może się odspajać od ściany.
  • Porastanie  – farba elewacyjna to jednocześnie element wykończeniowy i powłoka ochronna dla elewacji. Musi więc zachować przepuszczalność dla pary wodnej i powietrza, a także odseparować wodę deszczową od muru. Gdy ściana pozostaje długo mokra, może porastać mikroorganizmami takimi jak algi, glony i grzyby. Takie porosty są bardzo nieestetyczne, znacząco obniżają wartość nieruchomości, a także z czasem mogą doprowadzić do zniszczenia fasady;
  • Blaknięcie – elewacja, o ile nie zasłania jej inny budynek lub inna bariera, jest codziennie przez wiele godzin wystawiona na działanie słońca. W związku z tym kolory farb elewacyjnych blakną na skutek promieniowania ultrafioletowego (UV). 

Na szczęście lata badań prowadzonych przez Caparol doprowadziły do powstania produktu, który radzi sobie doskonale z tymi problemami – a to dzięki technologii nanosieci kwarcowych NQG

Czytaj również: Malowanie odporne na deszcze i mróz z farbami NQG

Technologia NQG – jak to działa?

Wymieszanie ze sobą nieorganicznych cząstek kwarcu z organicznym spoiwem dyspersyjnym nie wystarczy, aby stworzyć skuteczny i trwały produkt do elewacji. Takie działanie stworzy mieszaninę, jednak kwarc będzie ułożony nierównomiernie, w sposób chaotyczny – nie zmieni to właściwości końcowego produktu w oczekiwany sposób. Zastosowana przez Caparol unikalna technologia produkcji sprawia, że cząsteczki kwarcu w farbach do elewacji ułożone są w sposób uporządkowany – tworzą strukturę sieci. Dzięki temu produkty z serii NQG cechują się:

  • odpornością na brud zgodnie z PN-EN ISO 2810, 
  • najwyższą ochroną przed warunkami atmosferycznymi zgodnie z PN-EN 1062-1, 
  • długą żywotnością zgodnie z PN-EN ISO 4628, 
  • dużą siłą krycia zgodnie z PN-EN 13300,
  • najwyższą trwałością koloru powłoki zgodnie z PN-EN 1062-1.

Krótko mówiąc, technologia ta sprawia, że nowe farby Caparol łączą w sobie najlepsze cechy powłok opartych na spoiwach zarówno silikonowych, jak i silikatowych. Ponadto nanosieci kwarcowe umożliwiły uzyskanie pewnej unikalnej cechy farb w zakresie reakcji na wodę. Farby NQG cechują się bowiem hydrofobowością kapilarną przy jednoczesnym zachowaniu hydrofilowości powierzchniowej. Oznacza to, że farba nie pozwala wodzie wniknąć w powłokę. Spływająca woda wspomaga efekt samooczyszczenia (razem z opadami spływają również zabrudzenia). Przeciwdziała to także porastaniu elewacji – jeżeli wilgoć nie wnika w powłokę, tylko szybko z niej odparowuje, mikroorganizmy nie mają szansy się rozwinąć.

Szybkie odparowanie wody jest możliwe właśnie dzięki hydrofilowości powierzchniowej, która powoduje rozpłynięcie się kropli wody w cieńszą warstwę, która szybciej odparowuje niż w przypadku dużych kropli typowych dla farb silikonowych.

Czytaj również : Renowacja tynków i ociepleń dyspersyjnych z farbą ThermoSan NQG

Dlaczego warto stosować produkty z serii NQG? 

Odpowiednio zastosowane nanosieci kwarcowe nadają produktom specyficzne właściwości. Dzięki temu rozwiązują większość problemów związanych z użytkowaniem elewacjami. Poniżej przedstawiamy listę produktów z serii NQG wraz z ich przykładowymi zastosowaniami:

  • Sylitol-NQG – najlepsza farba do tynków cementowo-wapiennych na ociepleniach z wełną mineralną. Nie tworzy szczelnej błony – jest przepuszczalna dla pary wodnej i dwutlenku węgla;
  • ThermoSan NQG – najlepsza farba do renowacji ociepleń z tynkami i powłokami dyspersyjnymi;
  • TopLasur NQG – lazura do zabezpieczenia mechanicznego intensywniejszych/ciemniejszych kolorów lub do efektów dekoracyjnych, z właściwościami technologii NQG;
  • PermaSilan – farba elastyczna mostkująca rysy powierzchniowe. W zestawie z produktem FibroSil, radzi sobie z rysami skurczowymi na całej głębokości tynku;
  • ThermoSan Fassadenputz NQG – najlepszy tynk do wygodnego wykonania trwałej wyprawki z systemem nanosieci kwarcowych. Do nowych systemów ociepleń, bez konieczności malowania.

Czytaj również: Samoczyszczące farby elewacyjne – zalety technologii NQG

Jak widać, produkty NQG mogą rozwiązać praktycznie każdy problem związany z wykończeniem i użytkowaniem elewacji. Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które zapewni Ci trwałość na lata, daj szansę technologii nanosieci kwarcowych wprowadzonej przez Caparol.