Zabezpieczenie elewacji o ciemnych kolorach – sprawdź lazurę Caparol TopLasur NQG

Właściciele domów podczas planowania nowej elewacji z ociepleniem lub odnawiania tej już położonej na budynku bardzo często decydują się na jasne, pastelowe kolory. Jednym z powodów, dla których rzadziej są wybierane ciemne barwy, jest obawa przed nadmiernym nagrzewaniem się elewacji. Wystarczy jednak zastosować odpowiednie produkty ochronne, jak Caparol TopLasur NQG, aby elewacja była trwała i odporna na promieniowanie UV.

Oryginalna aranżacja fasady nie tylko na wpływa polepszenie estetyki domu, ale także podnosi jego wartość. Architekci projektujący elewacje odchodzą już od wykorzystywania standardowych odcieni beżu czy żółci i chętniej zastępują je ciemnymi grafitami lub kolorami o bardziej głębokim nasyceniu. Aby wyróżnić budynek, warto zatem rozważyć wykonanie elewacji z użyciem ciemnych kolorów i nietypowych technik dekoracyjnych.

Faktem jest, że farby o ciemnych kolorach szybciej pochłaniają promienie słoneczne. Promieniowanie negatywnie oddziałuje na spoiwa, przez co elewacje mogą szybciej się starzeć. Elewacja nie składa się jednak tylko z wierzchniej, widocznej warstwy, ale z całego zestawu produktów i materiałów, które właściwie dobrane tworzą zaawansowany i trwały system ociepleń. Jednym z tych elementów jest właśnie farba elewacyjna, która nie straci swoich właściwości, jeśli zostanie zabezpieczona warstwą ochronną, np. lazurą Caparol TopLasur NQG.

Farby elewacyjne o ciemnych barwach – jak je zabezpieczyć, aby kolor pozostał trwały?

Jako warstwę wykończeniową elewacji stosuje się tynk elewacyjny, którego zadaniem jest ochrona ściany przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i promieniowaniem UV. Pozwala on także nadać elewacji estetyczny i oryginalny wygląd. Obecnie można zakupić tynki dekoracyjne nowej generacji, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, obciążenia mechaniczne, a także zabrudzenia. 

Natomiast w zespolonym systemie izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarską, wykonanego metodą bezspoinową (ETICS), który jest najczęściej stosowany, nakłada się jedynie cienką warstwę tynku, co wynika z wymogów technicznych całego systemu. Dlatego też rekomenduje się pokrycie systemu dodatkową warstwą wierzchnią w postaci farby elewacyjnej, która zabezpieczy tynk np. przed szkodliwym działaniem wody. W przypadku elewacji o ciemnych kolorach istotne jest także zabezpieczenie samego koloru. Służą do tego lazury, które tworzą transparentną i półprzezroczystą powłokę ochronną.

Przeczytaj także: Farby odporne na deszcz i mycie – wybierz produkty Caparol z technologią NQG

Ciekawy i wytrzymały kolor elewacji – właściwości dekoracyjnej lazury z technologią NQG

Dekoracyjna lazura, czyli rodzaj lakieru, który nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku na nośnych i strukturalnych podłożach, to Caparol TopLasur NQG. Produkt ten pozwala na zabezpieczenie barwy przed szkodliwym działaniem promieni UV, a dodatkowo sprawia, że farba posiada większą odporność na wybłyszczanie podczas szorowania i mycia. Technologia NQG (nanosieci kwarcowych) wykorzystana w lazurze zapewnia bardzo dobrą trwałość koloru powłoki malarskiej i z tego względu szczególnie sprawdzi się w przypadku elewacji o ciemnych kolorach.

Warto jednak nadmienić, że Caparol TopLasur NQG można stosować także wówczas, gdy chce się uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny na elewacji lub ścianach wewnątrz domu, bez względu na jej kolor. Lazura ta pozwala stworzyć np. efekt piaskowca, deski czy tkaniny. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanego w tym celu narzędzia oraz od techniki. Należy jednak pamiętać, że produkt ten, jak każda lazura, jest materiałem półtransparentnym. Oznacza to, że na ostateczny efekt kolorystyczny ma wpływ nie tylko odcień lazury (można ją zabarwić), ale także kolor podłoża, który będzie widoczny.

Przeczytaj także: Technologia nanosieci kwarcowych NQG – rewolucja w dziedzinie farb

Wykorzystanie ciemnych kolorów to sposób na oryginalną elewację, która długo będzie zachwycać – dlatego warto je stosować. Dzięki właściwie dobranym produktom do ochrony elewacji, w tym tynku i farb, nie trzeba martwić się o trwałość wybranych przez nas kolorów.