Jak remontować elewację z tynkiem cementowo-wapiennym z ociepleniem z wełny mineralnej?

Budynki ocieplane za pomocą wełny mineralnej są najczęściej kryte tynkami cementowo-wapiennymi. Dzieje się tak, ponieważ tego typu tynki należą do najtańszych materiałów dostępnych na rynku. Nie są to jednocześnie tynki niskiej jakości, ale niska cena wynika z ich niewielkiej wady – skłonności do zabrudzeń. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio remontować takie elewacje. 

Przygotowanie powierzchni oraz dobór właściwej farby elewacyjnej zapewnią Ci efekt, który utrzyma się przez długi czas. Sprawdź, jak przeprowadzić remont ścian zewnętrznych krok po kroku.

Zabrudzona elewacja domu – jak ją wyczyścić?

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wieloletnim, niemalowanym tynkiem cementowo-wapiennym – najlepiej zacząć od jego oczyszczenia.

Najlepszym narzędziem do czyszczenia elewacji pokrytej cienkim tynkiem cementowo-wapiennym jest myjka parowa. Dodatkowo, stosując myjkę parową, nie uszkodzisz tynku i nie wtłoczysz w niego dużych ilości wody. Zanieczyszczenia lub porosty, takie jak mchy czy glony, możesz usunąć z pomocą wody i szczotki o sztywnym włosiu. Pamiętaj przy tym, by nie szorować ściany zbyt intensywnie, aby nie uszkodzićtynku. Po czyszczeniu mechanicznym, wetrzyj preparat biobójczy Capatox, aby zwalczyć pozostałe glony i porosty. Następnie pozostaw go bez spłukiwania.

Przeczytaj również: Renowacja tynków i ociepleń dyspersyjnych farbą ThermoSan NQG

Farba do elewacji zewnętrznej z tynkiem cementowo-wapiennym – wybierz właściwy produkt

Na rynku znajdziesz obecnie szeroki wybór farb do tynków mineralnych. Jednym z najlepszych produktów jest obecnie farbaSylitol NQG. Dzięki zawartym w jej składzie nanosieciom kwarcowym jest niezwykle wytrzymała. Do jej głównych zalet należy jednak odporność, jaką nadaje powłoce z tynków cementowo-wapiennych – można śmiało powiedzieć, że eliminuje lub niweluje wady tego materiału. Sylitol NQG posiada bowiem wiele cennych właściwości:

  • jest niechłonna dla wody, a jednocześnie posiada najwyższą paroprzepuszczalność,
  • nie jest podatna na zabrudzenia (nie jest termoplastyczna ani hydroplastyczna), 
  • nie tworzy błony (łączy się chemicznie z tynkiem i nie tworzy typowej dla innych farb powłoki, więc w przyszłości nie będzie zjawiska łuszczenia się),
  • jest wysoce przepuszczalna dla CO2 (w przypadku nowych tynków cementowo-wapiennych, dwutlenek węgla konieczny jest do utwardzenia się tynku),
  • dzięki współczynnikowi pH > 11 jest odporna na porastanie przez mikroorganizmy.

Pamiętaj, aby przed malowaniem zagruntować tynk cementowo-wapienny, gdyż jest on materiałem chłonnym. Do gruntowania najlepiej użyj w tym przypadku preparatu Sylitol NQG-Konzentrat, który służy też dodatkowo do ewentualnego rozcieńczania farby Sylitol NQG.

Sprawdź też: Malowanie odporne na deszcze i mróz z farbami NQG

Trwała elewacja domu

Jak widać, jeśli wybierzesz farbę do elewacji dobrej jakości, przeprowadzisz remont szybko i sprawnie. Wystarczy, że prawidłowo wyczyścisz elewację, a potem użyjesz odpowiedniej farby. Jeżeli dopilnujesz ekipy remontowej lub zajmiesz się remontem samodzielnie zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, malowanie fasady domu będzie czynnością, którą wystarczy wykonać raz na kilkanaście sezonów.