- www.caparol.pl
- Innowacje
- Rozwiązania systemowe
- Styropian grafitowy – poznaj jego wady i zalety
Styropian grafitowy – poznaj jego wady i zalety
Styropian grafitowy to coraz częściej stosowany materiał izolacyjny. Produkuje się go w podobny sposób, co tradycyjny biały styropian. Jedyną różnicą jest dodatek grafitu, który zwiększa izolacyjność termiczną tego materiału i nadaje mu charakterystyczne zabarwienie. Czy szary styropian rzeczywiście jest jednak lepszy? Poznaj jego plusy i minusy!
Z tekstu dowiesz się:
· kiedy warto zdecydować się na użycie styropianu grafitowego,
· jakie zalety i wady niesie za sobą zastąpienie białego styropianu szarym,
· jak prawidłowo zamontować styropian grafitowy.
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Jest bezpieczny dla zdrowia człowieka, ma niski współczynnik przewodzenia ciepła i podlega recyklingowi, a stosunek ceny do spodziewanych korzyści sprawia, że to właśnie ten materiał stosujemy w ociepleniach domu. Ale czy biały styropian ustępuje jakością styropianowi grafitowemu, po który sięgamy coraz częściej?
Styropian grafitowy – kiedy warto się na niego zdecydować?
Ocieplenie domu to inwestycja na lata, dlatego powinna być dobrze przemyślana – poza wyborem systemu ociepleń i koloru elewacji, weź także pod uwagę inne materiały, które wykorzystasz podczas termomodernizacji budynku. Kiedy styropian grafitowy będzie lepszy od białego?
Dzięki dodatkowi grafitu szary styropian jest lepszym termoizolatorem niż biały styropian, bowiem im niższy jest współczynnik U, tym lepiej. Współczynnik U przewodzenia ciepła dla styropianu grafitowego wynosi od 0,030 do 0,033 W/(mK). Ta różnica nie wpłynie jednak znacząco na skuteczność ocieplenia – warstwa izolacyjna z szarego styropianu będzie po prostu cieńsza niż powłoka wykonana ze styropianu białego. Tym samym użycie styropianu grafitowego umożliwi Ci zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia przy zachowaniu podobnego parametru cieplnego ścian.
Zobacz także: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!
Wady i zalety użycia styropianu grafitowego
Każdy materiał termoizolacyjny ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą styropianu grafitowego jest cieńsza warstwa ocieplenia, a w konsekwencji – lepsze doświetlenie pomieszczeń dzięki płytszemu osadzeniu okien. Z tego samego powodu dom ocieplony za pomocą szarego styropianu może być bardziej atrakcyjny wizualnie, zwłaszcza jeśli jest to niewielki budynek.
Kosztytermomodernizacji będą porównywalne bez względu na to, jaki rodzaj styropianu wybierzesz. Z jednej strony styropian grafitowy jest droższy niż biały, ale z drugiej strony zużyjemy go mniej (nałożymy cieńszą warstwę) i będziemy mogli użyć krótszych, a tym samym tańszych, kołków niż w przypadku białego styropianu. Zastosowanie styropianu grafitowego oznacza użycie krótszych, a więc tańszych kołków niż w przypadku białego styropianu. Również sam styropian grafitowy jest droższy niż styropian biały. Ze względu na ciemną barwę taki styropian pochłania znacznie więcej promieniowania słonecznego i bardziej się nagrzewa, dlatego wymaga też specjalnego sposobu montażu i składowania. Parametry dotyczące palności i izolacyjności akustycznej są jednak podobne w przypadku obydwu materiałów.
Sprawdź też: Jak ocieplić dom za pomocą systemu ETICS? Remont krok po kroku
Styropian grafitowy sprawdzi się, jeżeli okna w Twoim domu są małe i nie chcesz, by w grubej warstwie ocieplenia zostały osadzone zbyt głęboko – w skrajnych sytuacjach może to bowiem prowadzić do powstania tzw. okna strzelniczego, czyli nieestetycznego efektu, kiedy okna przypominają dawne otwory strzelnicze w zamkach i twierdzach oraz znacznie ograniczają dopływ światła. Cieńsza warstwa ocieplenia będzie też korzystna w budynkach niewielkich rozmiarów, w których każdy dodatkowy centymetr na ścianie będzie widoczny, a w skrajnych przypadkach będzie powodować, że dom stanie się mało elegancką bryłą.
Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż styropianu grafitowego?
Ze względu na swoją barwę szary styropian wystawiony na promienie słoneczne szybko się nagrzewa, a z uwagi na zjawisko rozszerzalności termicznej może zmieniać swoje wymiary. Pamiętaj więc, by składować materiał w miejscu, gdzie nie będzie narażony na silne promieniowanie słoneczne. Przyklejenie do elewacji nagrzanych płyt styropianu może bowiem prowadzić do ich wyginania, powstawania szczelin między nimi i odpadania ocieplenia. Niektórzy producenci próbują jednak wyeliminować ten problem poprzez pokrycie płyty białą powłoką ochronną.
Opisana powyżej skłonność grafitowego styropianu do zmiany wymiarów pod wpływem promieniowania słonecznego wymaga zachowania szczególnej staranności w trakcie procesu jego przyklejania.Klej powinno się nakładać metodą obwodowo-punktową (a nie tylko punktową) i powinien on pokrywać minimum40% powierzchni płyty. Podczas przyklejania płyt zaleca się osłonięcie elewacji przed słońcem. Siatkę zbrojoną i tynk warto zaś położyć na warstwę styropianu jak najszybciej, by ograniczyć skutki promieniowania słonecznego.
Podczas montażu płyt pamiętaj też o przestrzeganiu pozostałych zaleceń dotyczących montażu systemu ocieplenia. Do ocieplenia domu przy użyciu styropianu grafitowego możesz wykorzystać nowoczesne systemy ociepleń Caparol Capatect. Sprawdź naszą stronę i wybierz system, który najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom!
Zobacz także: Ocieplenie ścian Caparol Capatect - który system wybrać przy termomodernizacji domu jednorodzinnego?