Przeskocz nawigację
Farby matowe
Farby matowe

Farby lateksowe o matowym wykończeniu – jak za pomocą farb ukryć niedoskonałości ścian?

Uzyskanie gładkich ścian bywa niekiedy trudnym i czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza w starszych domach i mieszkaniach. Dodatkowo nawet na pozornie równych powierzchniach mogą pojawiać się drobne wgłębienia, które są szczególnie widoczne w bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeniach, szczególnie pod kątem. Do wyrównywania ścian przydają się szpachle gipsowe lub polimerowe. Mimo starań szpachla nie daje najczęściej idealnej, równej powierzchni. Do ukrycia takich wykonawczych niedoskonałości po szpachlowaniu, możesz wspomóc się farbami głęboko matowymi.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie właściwości produktów lateksowych do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń pozwalają ukryć nierówności,
  • jak malować wnętrze domu matową farbą lateksową, aby odnowić ściany i optycznie wyrównać podłoże,
  • do jakich innych podłoży poza tynkami sprawdza się matowa farba lateksowa.

Profesjonalne farby lateksowe tworzą odporną, równomierną powłokę i można je stosować na różnych podłożach w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki temu, efekt równej powłoki, uzyskasz samodzielnie szybko i bez wysiłku. Zobacz, jakie właściwości farby lateksowej do ścian pozwalają uzyskać wyjątkowo równomierną powierzchnię w każdym pomieszczeniu, niezależnie od natężenia promieni słonecznych i światła we wnętrzu. Dowiedz się też, jak malować ściany farbami lateksowymi, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Właściwości farby lateksowej (dyspersyjnej) – na co zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na ukryciu nierówności?

W farbach lateksowych, nazywanych również farbami dyspersyjnymi, jednym z najważniejszych składników jest spoiwo. Ilość spoiwa w farbie definiuje wytrzymałość powłoki. Im więcej spoiwa, tym wyschnięta powłoka jest bardziej odporna na mycie i szorowanie. Spoiwo syntetyczne sprawia również, że farba wnika w naturalną strukturę powierzchni i wypełnia ją (przyczepia się do podłoża).

Jeśli chcesz ukrywać niedoskonałości podłoża, najważniejszą cechą farby, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest jej stopień połysku. Farby głębokomatowe rozpraszają światło w maksymalnym stopniu, dzięki czemu najlepiej ukrywają niewielkie nierówności. Informacja o stopniu połysku powinna znajdować się w karcie technicznej farby a czasem także na etykiecie opakowania.

Farba lateksowa o głębokomatowym wykończeniu w przeciwieństwie do farb półpołyskowych i błyszczących, w znacznie większym, stopniu rozprasza światło. Pozwala to znacząco ukryć drobne nierówności zwłaszcza na:

  • sufitach, ścianach prostopadle skierowanych do okien,
  • ścianach łazienek, na które są skierowane punktowe źródła światła (halogeny, LED lub inne);
  • ścianach gabinetów i pomieszczeń biurowych, w których chcesz mieć komfort pracy przy monitorze (rozpraszanie światła na ścianach, to mniej odbłysków na ekranie monitora).

Powłokę ścienną o głębokomatowym wykończeniu możesz łatwo uzyskać za pomocą farby lateksowej Caparol Samtex 3, CapaSilan, Indeko-plus, CapaCeramic. Są to farby wodorozcieńczalne, bez rozpuszczalników, dzięki czemu ich stosowanie jest bezpieczne dla malarza. Czy wiesz, że większość farb wodorozcieńczalnych na rynku zawiera rozpuszczalniki? Farby opatrzone znakiem E.L.F. nie zawierają także plastyfikatorów. Są zatem bezpieczne także dla użytkowników pomieszczeń. Są to farby w 1. lub 2. klasie odporności na szorowanie na mokro, dzięki czemu możesz usunąć z niej większość zabrudzeń. Brak plastyfikatorów powoduje też, że kurz nie przykleja się do farby. Pamiętaj jednak, że przy usuwaniu zanieczyszczeń warto zachować ostrożność. Bardzo mocne zmywanie i szorowanie, może wybłyszczyć powłokę (szczególnie głębokomatową).

Jak malować ściany farbami lateksowymi, aby optycznie wygładzić podłoże?

Jak używać farby lateksowej w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, aby samodzielnie uzyskać efekt gładkiej ściany? Zadanie, które Cię czeka, nie jest wcale skomplikowane. Wymaga od Ciebie jednak odpowiedniego dwuetapowego przygotowania. O czym warto wiedzieć, zanim przystąpisz do pracy?

  1. Sprawdź, czy ściany, które chcesz pomalować, są suche, nośne i czyste. Upewnij się też, że nie ma na nich śladu grzybów i pleśni, a także śladów wilgoci. Jeśli uznasz, że będą potrzebne dodatkowe prace, wczytaj się uważnie w kartę techniczną produktu. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przygotowania podłoża.
  2. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia. Malowanie ścian farbami lateksowymi będzie najwygodniejsze, jeśli użyjesz wałka z odpowiednim runem. Rekomendujemy długość runa od 9-16 mm w zależności od rodzaju podłoża (krótsze do płyt g-k, średnie do gładzi, a długie do tynków cementowo-wapiennych). Przy bardzo dużych powierzchniach lepiej sprawdza się natomiast natrysk.

Sprawdź, jak przygotować ściany do malowania farbami Caparol Samtex.

Gdy będziesz gotowy do malowania, otwórz wiadro z farbą i dokładnie wymieszaj produkt. Po nałożeniu pierwszej powłoki metodą mokre do mokrego (pilnujemy, aby farba była wciąż mokra w trakcie kolejnych pociągnięć wałkiem). Zanim nałożysz drugą warstwę poczekaj, aż farba wyschnie – powinna być sucha i ciepła w dotyku.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o najtrwalszych farbach ściennych? Przeczytaj najważniejsze informacje o farbach lateksowych.

Poznaj farby lateksowe głęboko matowe

CapaSilan

Silikonowa farba wewnętrzna. Głęboko matowa, antyrefleksyjna.

WIĘCEJ O PRODUKCIE

CapaCeramic

Głębokomatowa, cienkopowłokowa, lateksowa farba ceramiczna o wyjątkowo lekkiej aplikacji.

WIĘCEJ O PRODUKCIE

Indeko-plus

Neutralna klimatycznie farba wewnętrzna Premium na surowcach odnawialnych i bez konserwantów.

WIĘCEJ O PRODUKCIE

Caparol Samtex 3

Antyrefleksyjna farba lateksowa do wnętrz, o składzie i właściwościach dobranych pod kątem ochrony zdrowia osób zawodowo zajmujących się malowaniem.

WIĘCEJ O PRODUKCIE