Farby lateksowe o matowym wykończeniu – jak za ich pomocą ukryć niedoskonałości ścian?

Uzyskanie gładkich ścian bywa niekiedy trudnym i czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza w starszych domach i mieszkaniach. Dodatkowo nawet na pozornie równych powierzchniach mogą pojawiać się drobne wgłębienia i rysy, które są szczególnie widoczne w bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Do maskowania nierówności przydają się gładzie gipsowe, a gdy i one nie wystarczają – także odpowiednie farby lateksowe.

Profesjonalne farby lateksowe tworzą wyjątkowo gładką powłokę i można je stosować na różnych podłożach. Dzięki temu, by uzyskać efekt gładkiej powierzchni, czasochłonny i trudny do samodzielnego wykonania remont ściany nie będzie niezbędny. Zobacz, jakie właściwości farby do ścian z lateksu pozwalają uzyskać wyjątkowo gładką powierzchnię niezależnie od natężenia światła w pomieszczeniu. Dowiedz się też, jak malować ściany farbami lateksowymi, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Farby lateksowe, które zakrywają nierówności – na co zwrócić uwagę?

W farbach lateksowych, nazywanych również farbami akrylowych, najważniejszym składnikiem jest spoiwo wykonane z lateksu syntetycznego. To dzięki niemu naniesione na ściany powłoki mogą być trwałe i jednocześnie elastyczne. Lateks syntetyczny sprawia również, że farba tworzy na ścianie bardzo gładką warstwę – wnika w naturalną strukturę powierzchni i wypełnia ją. Wyjątkami są farba lateksowa Samtex 12 oraz farba lateksowa Samtex 20, które nie zalewają naturalnej faktury podłoża.

Zobacz też: Samtex 12 – farba do garażu, pracowni lub warsztatu >> 

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu bardzo gładkiej ściany, zwróć także uwagę na stopień połysku farby. Informacja o nim powinna znajdować się na etykiecie opakowania farby lub w karcie produktu. Aby zakryć nierówności, warto wybierać głęboko matowe farby lateksowe. 

Farba lateksowa o matowym wykończeniu ma bowiem dużą siłę krycia. Dodatkowo, w przeciwieństwie do farb półpołyskowych i błyszczących, w znacznie mniejszym, niemal niezauważalnym, stopniu odbija światło. Pozwala to dokładnie ukryć wszystkie nierówności, zwłaszcza:

  • w łazienkach, które są często oświetlane lampami ściennymi i intensywnymi żarówkami LED;
  • w gabinetach i pomieszczeniach biurowych, w których najczęściej stosuje się białe lub lekko niebieskie światło.

Powłokę ścienną o głęboko matowym wykończeniu możesz łatwo uzyskać za pomocą farby lateksowej Samtex 3. Jak jej używać, aby samodzielnie uzyskać efekt gładkiej ściany?

Jak malować ściany farbami lateksowymi, aby wygładzić podłoże?

Zadanie, które Cię czeka, nie jest wcale skomplikowane. Wymaga od Ciebie jednak odpowiedniego dwuetapowego przygotowania.

  1. Sprawdź, czy ściany, które chcesz pomalować, są suche, nośne i czyste. Jeśli uznasz, że będą potrzebne dodatkowe prace, wczytaj się uważniej w kartę produktu. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przygotowania ścian.
  2. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia. Malowanie ścian farbami lateksowymi będzie najwygodniejsze, jeśli użyjesz pędzla ze sztucznym włosiem, które nie wchłonie produktu, oraz wałka syntetycznego. Przy bardzo dużych powierzchniach możesz także wykorzystać natrysk.

Sprawdź, jak przygotować ściany do malowania farbami Samtex >>

Gdy będziesz gotowy do malowania, otwórz wiadro z farbą i dokładnie wymieszaj produkt. Pierwszą warstwę Samtex 3 możesz rozcieńczyć wodą (ok. 200 ml wody na 1 l farby). Po nałożeniu pierwszej powłoki metodą mokre do mokrego poczekaj, aż farba wyschnie – powinna być sucha i ciepła w dotyku. W następnej kolejności nanieś drugą (pośrednią lub wierzchnią warstwę), tym razem bez dodawania wody.

Farby lateksowe do malowania ścian z tynków i nie tylko – poznaj inne zastosowania Samtex 3

Farba lateksowa Samtex 3 doskonale sprawdza się do ukrywania nierówności ścian z tynków i betonowych, ale może też stać się idealną powłoką do odświeżenia innego typu powierzchni. Za jej pomocą zakryjesz wszystkie nierówności ścian, na których znajduje się:

  • cegła wapienno-piaskowa lub ceramiczna,
  • papierowa tapeta wytłaczana oraz tapeta Rauhfaser.

W obu tych przypadkach nie musisz przygotowywać podłoża za pomocą gruntu lub podkładu. Dzięki temu w ciągu niecałego dnia odświeżysz wszystkie swoje ściany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najtrwalszych farbach ściennych? Przeczytaj najważniejsze informacje o farbach lateksowych.