Jak przygotować ściany na malowanie farbami Samtex?

By osiągnąć idealny efekt malowania farbą lateksową Samtex i zachować piękny kolor ścian na lata, należy odpowiednio przygotować podłoże. Sprawdź, czego będziesz potrzebować przed przystąpieniem do malowania, a także które powierzchnie wymagają gruntowania lub czyszczenia.

Warunkiem sukcesu w przypadku malowania ścian jest uwzględnienie właściwości podłoża oraz odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Przed przystąpieniem do prac malarskich wynieś z pomieszczenia lub przykryj folią malarską wszystkie sprzęty i meble, które mogą się zniszczyć podczas malowania. Następnie przygotuj powierzchnię, którą będziesz malować – dzięki temu farba idealnie ją pokryje.

Przygotowanie ścian do malowania – czyszczenie powierzchni ścian

Przede wszystkim upewnij się, że ściana, którą będziesz malować, jest sucha i czysta, oraz że nie znajdują się na niej żadne substancje, które mogłyby spowodować zmniejszenie przyczepności farby. Pozostałości starych farb, pleśń czy plamy powinny zostać usunięte, zanim przystąpimy do gruntowania.

  • Plamy– jeśli na ścianie znajdują się zabrudzenia wywołane nikotyną, tłuszczem czy sadzą, zmyj je wodą z dodatkiem detergentów i pozostaw do wysuszenia. Następnie możesz wykonać powłokę izolująco-odcinającą środkiem Caparol AquaSperrgrund
  • Pleśń – przed rozpoczęciem gruntowania (zgodnie z właściwościami podłoża) usuń nalot z pleśni i grzybów na mokro, a następnie przemyj powierzchnię środkiem grzybobójczym Capatox i pozostaw do całkowitego wyschnięcia
  • Farby klejowe – jeśli podłoże było pomalowane farbą klejową, należy ją całkowicie zmyć ciepłą wodą. Jeżeli nie jesteś pewien, z jaką farbą masz do czynienia, możesz wykonać test. Palcem zamoczonym w wodzie spróbuj rozpuścić znajdującą się tam farbę, jeśli się uda, najprawdopodobniej jest to farba klejowa.

Zobacz też: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wybierania farb i malowania ścian wewnątrz pomieszczeń

Malowanie tapety

Jeśli tapety są zniszczone lub nie przylegają, należy je całkowicie usunąć. Przed przystąpieniem do gruntowania dokładnie zmyj resztki kleju i papieru. W przypadku niemalowanych tapet Rauhfaser oraz papierowych tapet wytłaczanych możesz przystąpić do malowania bez wcześniejszego przygotowania. 

Malowanie betonu i cegły

Po usunięciu ewentualnych pozostałości substancji zmniejszających przyczepność i luźnych zanieczyszczeń możesz przystąpić do malowania. Wyjątkiem jest lekki rodzaj betonu (ABK), który przed naniesieniem farby Samtex, najlepiej gruntować środkiem Capaplex rozcieńczonym wodą w stosunku 1:3.

Powierzchnie drewniane 

Przed przystąpieniem do malowania powierzchnie z drewna i materiałów drewnopochodnych przeszlifuj zgodnie z kierunkiem włókiem, oczyść i usuń żywice oraz inne substancje, które mogą utrudniać przyczepność. Następnie za pomocą pędzla wałka lub metodą natrysku nałóż wodorozcieńczalny ekologiczny lakier Capacryl Haftprimer lub Capacryl Holz-IsoGrund.

Sprawdź również: Jak bezpiecznie malować ściany w domu?

Gruntowanie ścian – różne powierzchnie i odpowiednie środki

Przed przystąpieniem do malowania, niektóre powierzchnie trzeba zagruntować za pomocą specjalnej farby podkładowej.

  • Silnie chłonne lub pylące gładzie i szpachle gipsowe gruntuj środkiem Tiefgrund TB lub CapaSol Konzentrat rozcieńczonym wodą w proporcji 1:4 lub 1:5. Przy użyciu pędzla ławkowca wcieraj preparat w podłoże aż do jego pełnego nasycenia. W tym przypadku gruntowanie wałkiem lub natryskiem nie jest zalecane, jednak możesz posłużyć się nimi w sytuacji, gdy podłoże jest tak słabe, że ławkowiec mógłby je uszkodzić.

Jeśli będziesz posługiwał się wałkiem, zwróć uwagę, by rozprowadzać preparat równomiernie i nie zostawiać niezagruntowanych miejsc. Uważaj też na zacieki! 

W przypadku malowania natryskiem prowadź pistolet jednostajnym ruchem, kieruj jego dyszę prostopadle do malowanej powierzchni i zwalniaj spust, gdy zmieniasz kierunek ruchu. Nakładaj środek „na zakładkę” i redukuj ciśnienie, by nie uszkodzić słabego podłoża. Zachowaj również odpowiednie parametry malowania: kąt 60°; dysza 0,74 mm; ciśnienie 50 bar.

  • Słabochłonne i zwarte maszynowe tynki gipsowe oraz wapienno-gipsowe grupy P IV jako podkładu wymagają środka Caparol HaftGrund EG lub SamtGrund. Zatarte na mokro gipsy z zeszkliwioną powierzchnią przeszlifuj, odpyl i zagruntuj środkiem Caparol Tiefgrund TB.
  • Ścianki z elementów gipsowych zagruntuj środkami Caparol Tiefgrund TB. Mocno utwardzone, gładkie płyty powlecz warstwą podkładową Caparol HaftGrund EG lub SamtGrund, która zwiększy przyczepność.
  • Płyty gipsowo-kartonowe wymagają zeszlifowania z nich nadmiaru szpachlówki. Środkiem Caparol Tiefgrund TB wzmocnij szpachlowane gipsem miękkie i gładkie miejsca. Następnie na całą powierzchnię nanieś warstwę podkładową o wybranej fakturze: gładkiej (SamtGrund) lub ziarnistej (Caparol HaftGrund EG). Jeśli płyty są chłonne, gruntuj całość środkiem CapaSol Konzentrat, rozcieńczonym w proporcji 1:3 z wodą. 
  • Tynki grupy P II i P III gdy są mocne i chłonne, możesz malować je bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli są pylące, piaszczące, porowate lub silnie chłonne, użyj środka CapaSol Konzentrat, rozcieńczonego w proporcji 1:3 z wodą.
  • Nienośne powłoki z lakierów, farb lub tynków dyspersyjnych usuń całkowicie. Jeśli powierzchnia jest niechłonna i gładka, użyj środka Caparol HaftGrund EG lub CapaGrund Universal (w zależności od faktury powłoki). Gdy są pylące, piaszczące, porowate lub silnie chłonne, użyj środka CapaSol Konzentrat, rozcieńczonego odpowiednio do chłonności podłoża. Słabe powłoki z farb mineralnych usuń mechanicznie, odpyl i gruntuj środkiem Caparol Tiefgrund TB.

Zobacz też: Sposoby na mniejsze zużycie farb ściennych

Dodatkowo przed przystąpieniem do gruntowania uzupełnij też drobne ubytki szpachlówkami Caparol-Akkordspachtel SF Plus. Farbę nawierzchniową nakładaj nie wcześniej niż po 4 godzinach od zagruntowania.