Jak przygotować ściany na malowanie farbami Samtex?

By osiągnąć idealny efekt malowania farbą lateksową Samtex i zachować piękny kolor ścian na lata, należy odpowiednio przygotować podłoże. Sprawdź, czego będziesz potrzebować przed przystąpieniem do malowania, a także które powierzchnie wymagają gruntowania lub czyszczenia.

Warunkiem sukcesu w przypadku malowania ścian jest uwzględnienie właściwości podłoża oraz odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Przed przystąpieniem do prac malarskich wynieś z pomieszczenia lub przykryj folią malarską wszystkie sprzęty i meble, które mogą się zniszczyć podczas malowania. Następnie przygotuj powierzchnię, którą będziesz malować – dzięki temu farba idealnie ją pokryje.

Przygotowanie ścian do malowania – czyszczenie powierzchni ścian

Przede wszystkim upewnij się, że ściana, którą będziesz malować, jest sucha i czysta, oraz że nie znajdują się na niej żadne substancje, które mogłyby spowodować zmniejszenie przyczepności farby. Pozostałości starych farb, pleśń czy plamy powinny zostać usunięte, zanim przystąpimy do gruntowania.

  • Plamy– jeśli na ścianie znajdują się zabrudzenia wywołane nikotyną, tłuszczem czy sadzą, zmyj je wodą z dodatkiem detergentów i pozostaw do wysuszenia. Następnie możesz wykonać powłokę izolująco-odcinającą środkiem Caparol AquaSperrgrund
  • Pleśń – przed rozpoczęciem gruntowania (zgodnie z właściwościami podłoża) usuń nalot z pleśni i grzybów na mokro, a następnie przemyj powierzchnię środkiem grzybobójczym Capatox i pozostaw do całkowitego wyschnięcia
  • Farby klejowe – jeśli podłoże było pomalowane farbą klejową, należy ją całkowicie zmyć ciepłą wodą. Jeżeli nie jesteś pewien, z jaką farbą masz do czynienia, możesz wykonać test. Palcem zamoczonym w wodzie spróbuj rozpuścić znajdującą się tam farbę, jeśli się uda, najprawdopodobniej jest to farba klejowa.

Zobacz też: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wybierania farb i malowania ścian wewnątrz pomieszczeń

Malowanie tapety

Jeśli tapety są zniszczone lub nie przylegają, należy je całkowicie usunąć. Przed przystąpieniem do gruntowania dokładnie zmyj resztki kleju i papieru. W przypadku niemalowanych tapet Rauhfaser oraz papierowych tapet wytłaczanych możesz przystąpić do malowania bez wcześniejszego przygotowania. 

Malowanie betonu i cegły

Po usunięciu ewentualnych pozostałości substancji zmniejszających przyczepność i luźnych zanieczyszczeń możesz przystąpić do malowania. Wyjątkiem jest lekki rodzaj betonu (ABK), który przed naniesieniem farby Samtex, najlepiej gruntować środkiem Capaplex rozcieńczonym wodą w stosunku 1:3.

Powierzchnie drewniane 

Przed przystąpieniem do malowania powierzchnie z drewna i materiałów drewnopochodnych przeszlifuj zgodnie z kierunkiem włókiem, oczyść i usuń żywice oraz inne substancje, które mogą utrudniać przyczepność. Następnie za pomocą pędzla wałka lub metodą natrysku nałóż wodorozcieńczalny ekologiczny lakier Capacryl Haftprimer lub Capacryl Holz-IsoGrund.

Sprawdź również: Jak bezpiecznie malować ściany w domu?

Gruntowanie ścian – różne powierzchnie i odpowiednie środki

Przed przystąpieniem do malowania, niektóre powierzchnie trzeba zagruntować za pomocą specjalnej farby podkładowej.

  • Silnie chłonne lub pylące gładzie i szpachle gipsowe gruntuj środkiem Tiefgrund TB lub CapaSol Konzentrat rozcieńczonym wodą w proporcji 1:4 lub 1:5. Przy użyciu pędzla ławkowca wcieraj preparat w podłoże aż do jego pełnego nasycenia. W tym przypadku gruntowanie wałkiem lub natryskiem nie jest zalecane, jednak możesz posłużyć się nimi w sytuacji, gdy podłoże jest tak słabe, że ławkowiec mógłby je uszkodzić.

Jeśli będziesz posługiwał się wałkiem, zwróć uwagę, by rozprowadzać preparat równomiernie i nie zostawiać niezagruntowanych miejsc. Uważaj też na zacieki! 

W przypadku malowania natryskiem prowadź pistolet jednostajnym ruchem, kieruj jego dyszę prostopadle do malowanej powierzchni i zwalniaj spust, gdy zmieniasz kierunek ruchu. Nakładaj środek „na zakładkę” i redukuj ciśnienie, by nie uszkodzić słabego podłoża. Zachowaj również odpowiednie parametry malowania: kąt 60°; dysza 0,74 mm; ciśnienie 50 bar.

  • Słabochłonne i zwarte maszynowe tynki gipsowe oraz wapienno-gipsowe grupy P IV jako podkładu wymagają środka Caparol-Haftgrund lub SamtGrund. Zatarte na mokro gipsy z zeszkliwioną powierzchnią przeszlifuj, odpyl i zagruntuj środkiem Caparol-Tiefgrund TB.
  • Ścianki z elementów gipsowych zagruntuj środkami Caparol-Tiefgrund TB lub OptiGrund. Mocno utwardzone, gładkie płyty powlecz warstwą podkładową Caparol-Haftgrund lub SamtGrund, która zwiększy przyczepność.
  • Płyty gipsowo-kartonowe wymagają zeszlifowania z nich nadmiaru szpachlówki. Środkiem Caparol-Tiefgrund TB wzmocnij szpachlowane gipsem miękkie i gładkie miejsca. Następnie na całą powierzchnię nanieś warstwę podkładową o wybranej fakturze: gładkiej (SamtGrund) lub ziarnistej (Caparol-Haftgrund). Jeśli płyty są chłonne, gruntuj całość środkiem CapaSol Konzentrat lub OptiGrund rozcieńczonym w proporcji 1:3 z wodą. 
  • Tynki grupy P II i P III gdy są mocne i chłonne, możesz malować je bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli są pylące, piaszczące, porowate lub silnie chłonne, użyj środka OptiGrund lub CapaSol Konzentrat rozcieńczonego w proporcji 1:3 z wodą.
  • Nienośne powłoki z lakierów, farb lub tynków dyspersyjnych usuń całkowicie. Jeśli powierzchnia jest niechłonna i gładka, użyj środka Caparol-Haftgrund lub CapaGrund Universal (w zależności od faktury powłoki). Gdy są pylące, piaszczące, porowate lub silnie chłonne, użyj środka OptiGrund lub CapaSol Konzentrat, rozcieńczonego odpowiednio do chłonności podłoża. Słabe powłoki z farb mineralnych usuń mechanicznie, odpyl i gruntuj środkiem Caparol-Tiefgrund TB.

Zobacz też: Sposoby na mniejsze zużycie farb ściennych

Dodatkowo przed przystąpieniem do gruntowania uzupełnij też drobne ubytki szpachlówkami Caparol-Akkordspachtel. Farbę nawierzchniową nie wcześniej niż po 4 godzinach od zagruntowania.