Sposoby na mniejsze zużycie farb ściennych

Jak pomalować pokój i zużyć przy tym jak najmniej farby? Małe zużycie tego produktu może skrócić remont nawet o jeden dzień, a ekonomiczne wykorzystanie farby sprawi, że zmniejszą się poniesione przez Ciebie koszty. Farby ścienne należą bowiem do grupy materiałów, które przez niewłaściwe użytkowanie są najczęściej marnowane podczas prac wykończeniowych. Jak tego uniknąć?

Wystarczy jedynie odpowiednio zaplanować porę wykonania remontu, zebrać właściwe narzędzia i przygotować ścianę na pokrycie jej farbą. Jeżeli wykonasz każdy z poniższych kroków, malowanie pokoju będzie szybkie, sprawne i tanie! 

Malowanie ścian – w jakich warunkach przeprowadzać prace malarskie?

 Większość producentów farb rekomenduje podobne zalecenia. Właściwa temperatura pomieszczenia powinna mieścić się między 10 a 20°C. Najlepiej, aby we wnętrzu panowała odpowiednia cyrkulacja powietrza, ale nie przeciąg. Spokojny wiosenny lub jesienny dzień nadaje się więc idealnie do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Dlaczego należy wystrzegać się wysokich temperatur i przeciągów? Powód jest prosty – może to grozić zbyt szybkim wyschnięciem farby, a przez to brakiem czasu na odpowiednie rozprowadzenie produktu i dokonanie ewentualnych poprawek.

Jak przygotować pomieszczenie na malowanie ścian?

Wybrałeś już idealny czas na remont. Co dalej? Oczywistym krokiem jest opróżnienie pomieszczenia i zabezpieczenie elementów przed farbą przy użyciu folii i taśmy malarskiej. Do dobrych praktyk należy także:

• demontaż gniazdek i włączników światła,

• usunięcie ze ściany wszystkich kołków, wieszaków, gwoździ oraz mocowań na obrazy.

Ubytki po mocowaniach należy zaszpachlować (z pomocą przychodzą masy szpachlowe i tynki wewnętrzne), a następnie wyszlifować papierem ściernym. Wszystkie malowane ściany należy też wyczyścić, a potem zagruntować (łącznie ze szpachlowanymi miejscami, jeżeli są chłonne). Odpowiedni grunt sprawi, że ściana będzie mniej chłonna – podobnie jak reszta ściany pomalowana starą farbą, a docelowe farby będą się jej lepiej trzymać. 

Malowanie ścian – niezbędne narzędzia

Pomieszczenie opróżnione i przygotowane. Czego jeszcze potrzebujesz, aby rozpocząć właściwą pracę? Oto lista stanowiąca niezbędnik każdego malarza:

• wałki – umożliwiają szybkie malowanie dużych powierzchni. Pamiętaj o malowaniu na zakładkę, czyli w taki sposób, aby kolejny pas nakładanej farby zachodził w połowie na wcześniej pomalowany fragment powierzchni. Koniecznie stosuj zasadę malowania „mokre do mokrego” – kolejny pas  farby musi być nakładany na poprzedni, gdy ten jeszcze nie wysechł. To najistotniejsze z punktu widzenia wykończenia. Dzięki temu po wyschnięciu na ścianach nie powstaną ślady po wałku;

• pędzle różnych rozmiarów – przydadzą się do malowania trudno dostępnych miejsc, takich jak krawędzie ścian, rogi czy elementy dookoła framug okien;

• kij lub teleskop – pomoże Ci w rozkładaniu farby od krawędzi do krawędzi ściany czy sufitu z wykorzystaniem zasady „mokre do mokrego”;

• drabina – przyda się do bezpiecznego i dokładnego malowania wysoko położonych miejsc, do których teleskop jest za krótki;

• kratka malarska – umożliwi malowanie bezpośrednio z wiadra, a dzięki braku konieczności przelewania farby do np. kuwety, oszczędzisz czas i w łatwy, bezpieczny sposób przesuniesz całe wiadro z farbą. 

Najlepsze farby ścienne – jak je wybrać?

Caparol posiada w swojej ofercie wiele farb. Jeśli Twoim celem jest małe zużycie farby, to z pewnością przypadnie Ci do gustu Indeko-plus. Ten produkt cechuje się niesamowicie dokładnym kryciem. W przeciwieństwie do tradycyjnych farb po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia wystarczy tylko jedna warstwa, aby uzyskać idealny efekt! Dzięki temu zaoszczędzasz długie godziny poświęcone na malowanie! Do atutów farby należy również:

• głęboko matowe wykończenie, które rozprasza światło i ukrywa drobne niedoskonałości podłoża i malowania,

• 1. klasa odporności na mycie i szorowanie na mokro,

• brak składników uczulających, takich jak plastyfikatory i konserwanty

• pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka (nr Op-5043)

Podsumowując: kluczem do ekonomicznego malowania nie jest żaden sprytny trik, a mądre planowanie. Jeżeli więc odpowiednio przygotujesz pomieszczenie i wykorzystasz do remontu renomowane produkty, na koniec dnia zaowocuje to oszczędnością czasu, pieniędzy oraz pięknym efektem wykończenia.