Technologia E.L.F.
Co to jest?
Technologia E.L.F.
Co to jest?

Technologia E.L.F. – co to jest?

Profesjonalne farby elewacyjne oraz farby do wnętrz cechuje nie tylko atrakcyjna i trwała powłoka malarska, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli więc planujesz remont domu lub mieszkania, sięgnij po farby opatrzone znakiem E.L.F. Należy do nich większość farb Caparol. Nie zawierają one rozpuszczalników chemicznych ani plastyfikatorów, które mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne – i to nie tylko podczas malowania wnętrza.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto unikać rozpuszczalników i plastyfikatorów,
  • na czym polega technologia E.L.F.,
  • jak rozpoznać bezpieczne dla zdrowia produkty E.L.F.

Malowanie wnętrz lub elewacji kiedyś wiązało się ze sporym ryzykiem, którego skali nie byli wówczas świadomi ani użytkownicy, ani producenci farb. Rozwój technologii E.L.F. sprawił jednak, że dziś farby do wnętrz mogą być bezpieczne dla zdrowia. Przeczytaj, czym są produkty E.L.F. i dlaczego warto je stosować.

Zobacz też: Ocena ryzyka zawodowego – dlaczego należy uwzględnić działanie farb?

Dlaczego farby E.L.F. nie zawierają rozpuszczalników i plastyfikatorów?

LZO, czyli lotne związki organiczne (potocznie zwane rozpuszczalnikami), to substancje chemiczne często stosowane w przemyśle farbiarskim. W większości farb są niezbędne, aby mógł zajść proces utwardzania się powłoki czy też by farba mogła się dobrze rozkładać. Farby mogą zawierać również plastyfikatory, czyli półlotne związki organiczne, nazywane też zmiękczaczami. Dzięki nim farba staje się mniej krucha i bardziej plastyczna. Głównie chodzi jednak o uzyskanie pewnych właściwości aplikacyjnych, które bez tych środków musiałyby być osiągnięte droższymi surowcami wyższej jakości. W produktach E.L.F. nie stosuje się ani rozpuszczalników (LZO), ani plastyfikatorów.

Zarówno zmiękczacze, jak i rozpuszczalniki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania wykazały, że długotrwała ekspozycja na działanie tych substancji może prowadzić do ostrych reakcji alergicznych, marskości wątroby, niedoczynności nerek, uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, nowotworów czy bezpłodności. Jest to o tyle groźne, że LZO łatwo zmieniają stan skupienia ze stałego w gazowy. To dlatego mogą z łatwością wnikać do naszego organizmu podczas oddychania. Dochodzi do tego nie tylko przy rozprowadzaniu farby (na czym cierpią głównie malarze), ale też w trakcie późniejszego użytkowania pomieszczenia, gdy związki organiczne stopniowo uwalniają się z powłoki malarskiej do otoczenia (choć wówczas groźniejsze są plastyfikatory, bo większość LZO odparowuje wcześniej).

Malowanie przeciętną farbą zawierającą większe ilości LZO raz na jakiś czas może się skończyć jedynie podrażnieniem spojówek i śluzówek, alergią czy zawrotami głowy. Organizm zwykle sam radzi sobie z takim zatruciem. Malowanie jest jednak dla zawodowego malarza jego codzienną pracą. Dlatego w farbach Caparol stosuje się receptury, które sprawiają, że farby pozostają bezpieczne podczas wielu lat codziennej pracy.

Przeczytaj więcej: LZO – co to są lotne związki organiczne i jaki mają wpływ na zdrowie?

Z uwagi na powszechność i szkodliwość tych związków w 2010 roku Unia Europejska wprowadziła dopuszczalny limit LZO, który wynosi 30 g na 1 litr farby. Produkty E.L.F. marki Caparol nie zawierają ich wcale, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia.

Czytaj też: Jak malować ściany, aby było bezpiecznie?

Technologia E.L.F. – na czym polega?

Nazwa E.L.F. to skrót od niemieckiego wyrażenia Emission Lösemittel Frei, które oznacza brak emisji rozpuszczalników. Dla farb oznakowanych E.L.F. łączna zawartość rozpuszczalników i plastyfikatorów nie może być wyższa niż 0,7 g/kg (< 1 g/l farby). Dzięki nowoczesnej technologii produkcji oraz innowacyjnej recepturze takie farby są przyjazne dla otoczenia oraz zdrowia użytkownika. Produkty E.L.F. odznaczają się również wysoką jakością, nie tracąc zalet typowych dla farb o wysokiej zawartości LZO. Są wygodne w użyciu, odporne na zabrudzenia oraz szorowanie na mokro. Ich zastosowanie nie wymaga również wietrzenia domu podczas malowania.

Farby E.L.F. to efekt intensywnych prac badawczo-rozwojowych. Ich skuteczność została udokumentowana i potwierdzona przez liczne instytuty (m.in. TÜV) zarejestrowane w Niemczech i działające na arenie międzynarodowej stowarzyszenia nadzoru technicznego, odpowiedzialne za kontrolę bezpieczeństwa.

Jak rozpoznać produkty E.L.F.?

W celu łatwej identyfikacji farby E.L.F. zostały oznaczone zielonym logiem w kształcie koła, wewnątrz którego jest napis „E.L.F.”. W karcie technicznej produktu i na etykiecie powinna widnieć z kolei informacja o zawartości LZO (farby, które zawierają LZO > 1 g/l, ani te, które zawierają plastyfikatory, nie kwalifikują się do produktów E.L.F.). Do produktów pozbawionych szkodliwych substancji należą m.in. farby Samtex, kryjąca farba Malerit, silikonowa farba CapaSilan oraz farba elewacyjna Amphibolin.

Produkty E.L.F. nie wydzielają również intensywnego zapachu, typowego dla innych farb – dzięki temu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci czy alergicy.

Dowiedz się więcej: Farby bezpieczne dla dzieci – czyli jakie?

Jeśli troszczysz się o komfort i bezpieczeństwo swojej rodziny, do malowania pomieszczeń wykorzystaj farby wyprodukowane w technologii E.L.F. Dzięki nim malowanie pokoju i przebywanie w nim będzie bezpieczne dla zdrowia.