LZO – co to są lotne związki organiczne i jaki mają wpływ na zdrowie?

LZO, czyli lotne związki organiczne, to substancje szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Mimo to są obecne w wielu produktach, których być może na co dzień używasz. Szczególnie wysokie stężenie LZO znajduje się w farbach na bazie rozpuszczalników (lotne związki organiczne, oznaczane w skrócie jako LZO, to właśnie rozpuszczalniki). Jeśli jednak sądzisz, że w farbach wodnych nie ma rozpuszczalników, jesteś w wielkim błędzie. Większość farb wodorozcieńczalnych zawiera bowiem całkiem spore ich ilości. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby wybierać tylko bezpieczne produkty wysokiej jakości.

Z tekstu dowiesz się:

·       czym są lotne związki organiczne i w jakich produktach występują,

·       jaki wpływ na zdrowie mają lotne związki organiczne,

·       jaki produkt wybrać, aby uniknąć dużej zawartości LZO w farbach.

Farby do wnętrz są tym bezpieczniejsze dla zdrowia, im mniej zawierają lotnych związków organicznych (LZO), średnio lotnych związków organicznych (tzw. plastyfikatorów czy zmiękczaczy) oraz konserwantów. Oczywiście żadna farba nie powinna zawierać zabronionych związków ani przekraczać dopuszczalnych limitów zawartości innych środków chemicznych podanych w przepisach. Farby zawierające LZO podczas wysychania uwalniają te szkodliwe dla zdrowia substancje – podczas schnięcia farby przedostają się one do powietrza, którym oddychamy.

Typowe farby wodorozcieńczalne do wnętrz muszą zawierać rozpuszczalniki (czyli LZO), żeby mogły zachodzić w nich różne procesy, np. schnięcie czy utwardzanie. Redukcja LZO jest jednak możliwa, dlatego warto dokładnie się przyjrzeć farbom, sprayom, tuszom czy klejom dostępnym na rynku i wybierać te, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie.

LZO, czyli lotne związki organiczne – co to jest?

LZO to grupa związków organicznych, które wykazują charakterystyczne właściwości:

·       z łatwością przechodzą w postać gazową – przedostają się do otoczenia na przykład ze ściany świeżo pomalowanej farbą rozpuszczalnikową,

·       cechują się wysoką prężnością par i słabą rozpuszczalnością w wodzie – są zanieczyszczeniami, których trudno się pozbyć z otoczenia,

·       przedostają się do powietrza w temperaturze pokojowej – nie potrzebują do tego specjalnych warunków cieplnych.

Zawierające LZO farby to produkty, których używamy często bez wiedzy na temat ich szkodliwości. LZO są zawarte także w:

·       klejach, tynkach, gipsach,

·       tuszach do drukarek,

·       produktach czyszczących,

·       odświeżaczach powietrza w sprayu,

·       środkach przeciw molom,

·       linoleum i dywanach.

Lotne związki organiczne – wpływ na zdrowie

LZO,zawarte w niemal wszystkich farbach ściennych, podczas malowania z łatwością przedostają się do powietrza – a stamtąd, niestety, czeka je już prosta droga do organizmu osoby malującej. Wdychanie lotnych związków organicznych nawet w niewielkich ilościach może powodować krótkotrwałe negatywne skutki, np.:

·       podrażnienia skóry, oczu i nosa,

·       bóle lub zawroty głowy

·       nudności.

To niestety jednak niejedyne możliwe konsekwencje wdychania dużej ilości LZO w farbach. Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenie tego typu substancji (na przykład w zawodzie malarza przy nieodpowiednim doborze farb) może bowiem wywołać dużo poważniejsze konsekwencje, m.in.:

·       uszkodzenie wątroby i nerek,

·       uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,

·       choroby nowotworowe,

·       bezpłodność,

·       w przypadku kobiet w ciąży zajmujących się malowaniem – uszkodzenia płodu.

Zobacz także: Jak malować ściany, aby było bezpiecznie?

LZO w farbach – wybierz produkt bez szkodliwych substancji

Na rynku jest wiele różnorodnych produktów o pożądanej barwie i trwałości, a do tego w pełni bezpiecznych dla Twojego zdrowia. Aby mieć gwarancję, że dokonałeś dobrego wyboru, koniecznie zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniach farb!

Farby bez LZO marki Caparol poznasz po znaku E.L.F. Prawo europejskie dopuszcza co prawda zawartość lotnych związków organicznych do 30 g/l, jednak farby wodorozcieńczalne Caparol Samtex zawierają ich mniej niż 1 g/l. To znikoma ilość, dzięki której możesz się czuć bezpiecznie nawet podczas długiego remontu obejmującego malowanie całego domu. Dodatkowo w składzie farb Caparol oznaczonych znakiem E.L.F. nie ma  półlotnych związków organicznych (plastyfikatorów), a w niektórych farbach (np. Indeko-plus) –konserwantów. Dlatego spokojnie możesz użyć ich do malowania pokoju, w którym mieszka małe dziecko czy alergik.

Zwracaj więc uwagę na oznaczenia farb ściennych i aerozoli czy środków czystości, by uniknąć kupowania produktów z wysoką zawartością LZO. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno!