Wałek do farby lateksowej – jakie narzędzie wybrać?

Malowanie ścian to stosunkowo proste zadanie, które każdy z nas może wykonać samodzielnie. Wystarczy zastosować właściwą technikę malowania, a także pamiętać o odpowiednim wyborze farby oraz narzędzi do jej nakładania. Konsystencja coraz popularniejszych farb lateksowych ułatwia ich aplikację, jednak nawet w tym wypadku warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Czeka Cię malowanie ścian? Sprawdź, jaki wałek do farby lateksowej wybrać, by praca przebiegała szybko i bezproblemowo!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różnią się od siebie rodzaje wałków i pędzli dostępne na rynku,

  • jak dopasować typ wałka malarskiego do farby lateksowej i rodzaju podłoża,

  • co zrobić, aby proces malowania ścian wałkiem przebiegał bezproblemowo.

Podpowiadamy, jaki wałek do farby lateksowej wybrać i co zrobić, by malowało się nim jeszcze łatwiej!

Czym i jak malować ściany? Przegląd narzędzi do aplikacji farb ściennych

Narzędzia do malowania ścian należy dopasować zarówno do stosowanej farby, jak i do typu podłoża, na które jest aplikowana. Niewłaściwy dobór pędzla lub wałka może skutkować niedoróbkami malarskimi oraz powstawaniem nieestetycznych smug. Jakie narzędzia do malowania można znaleźć w sklepach?

  • Pędzle płaskie, kątowe i okrągłe –te ostatnie służą do malowania powierzchni drewnianych, np. framug okien. Podczas malowania ścian sprawdzą się pędzle płaskie oraz kątowe, popularnie nazywane „kaloryferowcami”, które służą do aplikacji farby w miejscach trudnodostępnych, np. w narożach czy pod parapetami. Każdy rodzaj pędzla może posiadać jedno z 3 typów włosia: naturalne, syntetyczne lub mieszankę naturalnego i syntetycznego.

  • Urządzenia natryskowe – służą do szybkiego malowania dużych powierzchni ścian. Farby lateksowe Caparol Samtex można aplikować przy pomocy natrysku Airless, dobierając odpowiedni rozmiar i kąt dyszy oraz ciśnienie (szczegóły znajdują się w kartach informacyjno-technicznych).

  • Wałki – są przydatnym i łatwym w obsłudze narzędziem, dzięki któremu jest możliwe szybkie malowanie większych powierzchni ścian. Wałki dostępne na rynku różnią się szerokością oraz długością runa oraz rodzajem zastosowanego materiału – istnieją więc wałki z jagnięcej skóry, wełniane (zwykle do produktów rozpuszczalnikowych), czy też – najczęściej używane do wodnych farb lateksowych – poliakrylowe, poliestrowe i poliamidowe (nylonowe). Z tych materiałów mogą powstawać różne rodzaje popularnych tkanin czy rodzajów struktury wałka. Z wełny robi się np. wałki welurowe, z tkanin syntetycznych lub wełny – wałki sznurkowe, z poliamidu – wałki typu mikrofibrą..

Podczas samodzielnego malowania ścian w domu najwygodniejsze jest jednoczesne zastosowanie pędzla kątowego (na pierwszym etapie prac) i wałka (po pomalowaniu miejsc trudno dostępnych). Malowanie ścian wałkiem wymaga dodatkowo użycia kratki lub kuwety malarskiej, która umożliwi odciśnięcie nadmiaru farby.

Czytaj też: Jak przygotować podłoże przed malowaniem ścian farbą lateksową?

Wałek do farby lateksowej – dopasuj narzędzie do produktu i rodzaju podłoża

Wybór wałka do malowania powinien poprzedzać zakup odpowiedniej farby, gdyż poszczególne produkty mogą różnić się składem i konsystencją. Niekiedy w karcie informacyjno-technicznej producenci zawierają szczegółową informację na temat zalecanego typu wałka malarskiego.

W dalszej kolejności należy dopasować szerokość wałka do ścian – im większa powierzchnia, tym wałek powinien być szerszy. Podłoże definiuje także długość runa. Jak dopasować je do rodzaju ściany?

  • Wałki z krótkim runem (od 9 do 12 mm) nadają się do pokrywania gładkich ścianek z suchej zabudowy, gdyż najlepiej rozprowadzą farbę po jej powierzchni, nie pozostawiając smug ani zacieków.

  • Wałki z runem średniej długości (od 13 do 16 mm) sprawdzą się na większości ścian we wnętrzach. Matowe farby na gładziach dobrze rozkładają się i fakturują wałkami o runie 12-14mm, zaś  runo 14-16 lepiej sprawdzi się do malowania tapet tłoczonych czy wewnętrznego tynku cementowo-wapiennego.

  • Wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm) są przeznaczone zwykle do powierzchni strukturalnych, silnie chropowatych, a także na ścianach z surowej cegły czy betonu..

Sprawdź też: Jak ukryć nierówności na ścianach? Wybierz odpowiednią farbę lateksową

Malowanie ścian wałkiem – praktyczne porady

Prawidłowa technika malowania ścian wałkiem ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Na początku sprawdź, czy istniejąca powłoka malarska posiada wystarczającą przyczepność, dzięki czemu nie będzie nawijać się na wałek podczas nakładania nowej warstwy farby. W tym celu zwilż ścianę wodą, a kiedy wyschnie, przyklej do jej powierzchni kawałek taśmy malarskiej i szybko ją zerwij – przyczepność jest dobra, jeśli taśma nie zerwie warstwy starej farby.

Niekiedy przed malowaniem podłoże wymaga gruntowania – aby to sprawdzić, także w tym wypadku należy spryskać podłoże niewielką ilością wody. Jeśli szybko się wchłonie, należy ją zagruntować przed nałożeniem powłoki malarskiej. Jeżeli zaś woda spłynie po powierzchni ściany, gruntowanie jest zbędne. Odpowiednio mało chłonne podłoże ograniczy ryzyko powstawania widocznych śladów wałka na nowej powłoce.

Przed użyciem farby lateksowej należy ją dokładnie wymieszać, a wałek zwilżyć wodą. Podczas aplikacji należy go dokładnie pokryć farbą, a jej nadmiar odcisnąć na kratce lub kuwecie malarskiej (ściekanie farby z brzegów wałka doprowadzi do powstawania nieestetycznych zacieków). Prawidłowa technika malowania, która jednocześnie daje najlepsze efekty, to pokrycie trudno dostępnych miejsc na ścianie za pomocą pędzla, a potem stopniowe nakładanie farby na całą powierzchnię pionowymi pasami, tak by kolejne z nich zachodziły na siebie (metoda „mokre do mokrego”). Przydatnym narzędziem podczas malowania będzie więc kij teleskopowy do wałka, dzięki któremu używanie niewygodnej drabiny nie będzie konieczne.

Zobacz także: Technika malowania ścian farbami lateksowymi i dobre praktyki – 4 wskazówki

Planujesz malowanie ścian wewnątrz budynku za pomocą farb lateksowych? Sprawdź szeroką ofertę farb Caparol Samtex i wybierz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania!