Jak ukryć nierówności na ścianach? Wybierz odpowiednią farbę lateksową

W budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w blokach lub starych domach, ściany są często bardzo nierówne. Widać na nich wypukłości lub wgłębienia, które znacząco pogarszają estetykę pomieszczeń. Jak można się ich pozbyć i czy jest do tego niezbędny generalny remont mieszkania? Zobacz, jak pomalować ściany, by wyrównać ich powierzchnię!

Z tekstu dowiesz się:

·       w jaki sposób szpachle i gładzie wyrównują ściany,

·       o czym pamiętać przed malowaniem ścian farbą wyrównującą,

·       jaka farba ścienna będzie najlepsza, aby pokryć nierówności,

·       jak pomalować nierówne ściany.

Nierówności podłoża mogą być spowodowane m.in. nieprawidłowo wykonanym remontem. Jeśli tynk lub gładź zostały niedokładnie położone lub schły zbyt krótko, prawdopodobnie powstały na nich nierówności. Warto pamiętać, że w budynkach z wielkiej płyty przyczyną mogą być również: niedokładne wytworzenie lub montaż gotowych płyt żelbetowych, wielokrotne szpachlowanie bądź nierówności wynikające z wielu warstw starych farb po wcześniejszych pracach remontowych.

Zobacz więcej: Technika malowania ścian farbami lateksowymi i dobre praktyki – 4 wskazówki

Nierówności na ścianie – powszechna metoda ich wyrównania

Niewielkie ubytki na ścianach i sufitach oraz wszystkie nierówności (wklęsłości i wypukłości, niewielkie różnice w pionie itp.) na ich powierzchni można wyrównać za pomocą produktów wykorzystywanych do przygotowania podłoża w trakcie remontu. Należą do nich:

·       szpachle – a właściwie gips szpachlowy (często modyfikowany też polimerami dyspersji), który może być stosowany na każdym rodzaju podłoża. Szpachla pozwala wyrównać większe nierówności. Dzięki niej można także stworzyć odpowiednio równy kąt w miejscu styku ściany z sufitem;

·       gładzie – są wykonane na bazie spoiw gipsowych. Za ich pomocą można wygładzić nawet najdrobniejsze nierówności. Szpachli używa się zwykle całopowierzchniowo cienką warstwą, aby wygładzić całą ścianę lub sufit.

Stosowanie szpachli i gładzi wymaga jednak zaplanowania większego remontu. Najlepiej wynieść z pomieszczeń cały sprzęt oraz meble i zabezpieczyć podłogi. Przy nakładaniu szpachli i gładzi może uwalniać się także duża ilość pyłów, w związku z czym nie tylko remontowany pokój, ale też całe mieszkanie mogą być wyłączone z użytku przez wiele dni.

Malowanie nierównych ścian – jak się do tego przygotować?

Jeśli chcesz jedynie optycznie wyrównać powierzchnię ścian w znacznie krótszym czasie i bez konieczności przeprowadzania większego remontu, możesz przykryć wszystkie drobne nierówności i niedoskonałości za pomocą farby strukturalnej lub przynajmniej farby głębokomatowej. Ten sposób cały czas zdobywa nowych zwolenników ze względu na możliwość znacznie szybszego remontu.

Jeśli zdecydujesz się na głębokomatowe farby kryjące do ścian, zanim rozpoczniesz malowanie, potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Pamiętaj, aby upewnić się, że podłoże jest suche czyste i nośne. Dzięki temu nowa powłoka będzie odporna na niszczenie.

Zobacz więcej: Jak przygotować podłoże przed malowaniem ścian farbą lateksową? 

Farba wyrównująca nierówności – jaki produkt wybrać?

Wśród farb lateksowych warto zwrócić uwagę zwłaszcza na produkty, które zostały stworzone specjalnie do maskowania nierówności. Farba wyrównująca ściany Caparol Samtex 3 sprawdzi się do tego idealnie. Jakie właściwości produktu sprawiają, że pomaga on ukryć drobne nierówności?

·       Samtex 3 jest farbą antyrefleksyjną. Dzięki głębokiemu matowemu wykończeniu wszystkie niewielkie nierówności są optycznie ukryte – światło silnie rozprasza się na mikrochropowatej powierzchni farby.

·       Samtex 3 tworzy cienkie, równe powłoki lateksowe. Rozprowadza się lekko i bez żadnego uczucia oporu na wałku, dzięki czemu szybciej nakłada się farbę, co zmniejsza ryzyko powstawania smug i nierówności.

Malowanie ścian porady – jak pomalować nierówne ściany?

Aby uzyskać idealnie gładkie ściany, należy użyć szpachli lub gładzi. Jeśli jednak na powierzchni ściany występują jedynie drobne nierówności, wystarczy pomalować ją głębokomatową farbą maskującą. Jednak równie istotny jest także prawidłowy sposób malowania ścian. Zobacz, o czym warto pamiętać.

·       Używaj odpowiedniego narzędzia. Stosuj wałki, które równomiernie rozprowadzą farbę. Pamiętaj też o pędzlu syntetycznym. To narzędzie przyda Ci się w trakcie malowania trudno dostępnych miejsc oraz krawędzi i narożników.

·       Stosuj odpowiednie techniki malowania. Sprawdź, ile farby powinieneś zużyć na każdą warstwę. Pamiętaj o stosowaniu metody „mokre do mokrego”, dzięki której na ścianach nie powstaną smugi. Zadbaj też, aby między malowaniem pierwszej a drugiej warstwy nastąpiła odpowiednia przerwa. W jej trakcie pierwsza powłoka zdąży prawidłowo wyschnąć. Nie przyspieszaj specjalnie tego procesu!

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat malowania ścian farbami lateksowymi, możesz zajrzeć do karty informacyjno-technicznej. W karcie farby Caparol Samtex 3 znajdziesz szczegółowe zalecenia dotyczące jej stosowania. Wszystkie farby Caparol Samtex są jednak wygodne i łatwe w stosowaniu, dzięki czemu mogą używać ich osoby, które na co dzień nie zajmują się malowaniem.