Jak przygotować podłoże przed malowaniem ścian farbą lateksową?

Aplikacja farby na ścianę o niskiej przyczepności grozi późniejszymi odspojeniami i niższą trwałością powłoki malarskiej. Dlatego renowacja ścian wewnętrznych, w tym malowanie farbą lateksową, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Co więc należy zrobić przed malowaniem ścian, by wnętrze po pracach malarskich było estetycznie wykończone? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

·       w jaki sposób sprawdzić przyczepność pierwszej powłoki malarskiej i uzupełnić ewentualne ubytki,

·       jak oczyścić ścianę przed aplikacją farby

·       kiedy należy zagruntować podłoże,

·       o czym pamiętać, nakładając nową warstwę farby lateksowej na starą powłokę,

·       jaka jest prawidłowa kolejność malowania ścian.

Farby lateksowe (inaczej dyspersyjne) wodorozcieńczalne to najczęściej kupowany rodzaj farb do malowania ścian i sufitów.. Charakteryzują się bowiem wysoką trwałością i konsystencją, która ułatwia ich aplikację. Wykończona nimi powłoka malarska jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też elastyczna i odporna na czyszczenie. Jednak nawet dobre produkty, takie jak farby lateksowe Caparol Samtex, wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża, aby farba zachowała wszystkie właściwości deklarowane przez producenta. Dlatego zawsze przestrzegaj zaleceń, które znajdziesz w karcie informacyjno-produktowej. W poniższym tekście postaramy się prześledzić najważniejsze wytyczne, jakie należy spełnić przed malowaniem farbami lateksowymi Caparol Samtex.

Zobacz także: Technika malowania ścian farbami lateksowymi i dobre praktyki – 4 wskazówki

Jak sprawdzić przyczepność podłoża i uzupełnić ubytki przed malowaniem ścian?

Zanim przystąpisz do malowania ścian, musisz sprawić, by podłoże było nośne, suche, czyste oraz pozbawione substancji, które mogą zmniejszać jego przyczepność, np. pyłu, tłuszczu, silikonu. Technika przygotowania ścian w dużej mierze zależy od tego, czy malujesz nową, gładką powierzchnię (np. z płyt gipsowo-kartonowych), czy też przeprowadzasz renowację ścian wewnętrznych, które były już pokryte powłoką malarską.

Jeśli planujesz malowanie farbą lateksową nowych ścian, zadanie jest zwykle proste. Nie powinny występować na nich żadne zabrudzenia, jeśli jednak są – powinno się je usunąć. Aby pozbyć się kurzu, zwykle wystarczy odpylenie ścian i ewentualne przemycie wilgotną, miękką gąbką, a następnie ich zagruntowanie. W tym miejscu warto zauważyć, że niektórych gładzi występujących na rynku nie da się odpylić, a tym bardziej delikatnie przemyć tak, żeby ich nie uszkodzić – są tak słabe.

Zanim przystąpisz do prac, pamiętaj o odczekaniu czasu niezbędnego do wyschnięcia materiałów budowlanych, np. umytej powierzchni płyt gipsowo-kartonowych lub masy szpachlowej na ich łączeniach.

Nieco więcej pracy przysparza przemalowanie ścian. Czasami warstwa starej farby się łuszczy, wobec czego konieczne może okazać się skrobanie ścian przed malowaniem po uprzednim zmoczeniu naruszonych miejsc wodą. Wówczas ubytki należy wypełnić odpowiednią zaprawą szpachlową od Caparol, a po nałożeniu poczekać aż wyschnie – w zależności od temperatury i wilgotności powietrza może to zająć od jednego do nawet kilku dni. Po tym czasie zaprawę należy zeszlifować w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Pamiętaj, że drobne nierówności podłoża (np. w przypadku starych murów) możesz optycznie zniwelować dzięki użyciu głębokomatowej farby lateksowej, rozpraszającej padające światło!

Czytaj więcej: Jak ukryć nierówności na ścianach? Wybierz odpowiednią farbę lateksową

Zanim nałożysz nową farbę, sprawdź także przyczepność podłoża. Jeśli będzie ona niewystarczająca, stara powłoka malarska może nawijać się na wałek podczas malowania, a w efekcie zniszczysz efekt pracy. Aby skontrolować przyczepność, zwilż ścianę odrobiną wody, a gdy odparuje, przyklej do niej taśmę malarską i szybko zerwij. Podłoże posiada wystarczającą przyczepność, jeśli na taśmie nie ma fragmentów starej farby.

Grunt pod farby lateksowe – kiedy go kłaść i jak to zrobić?

Gruntowanie ścian zmniejsza i wyrównuje poziom ich chłonności, dzięki czemu równomiernie rozprowadzisz po ścianach odpowiednią ilość powłoki malarskiej. Środek gruntujący należy wcierać w podłoże za pomocą pędzla z miękkim włosiem aż do uzyskania pełnego wysycenia (jeśli podłoże pokrywa błyszcząca powłoka, prawdopodobnie zastosowałeś zbyt dużą ilość produktu). W naszej ofercie znajdziesz środki gruntujące i podkłady do wnętrz Caparol, które z łatwością dopasujesz do rodzaju podłoża oraz wybranej farby lateksowej Caparol Samtex.

Wszystkie świeże, niemalowane ściany wymagają gruntowania. W przypadku malowania ścian, które były już pokryte warstwą farby, należy zaś przeprowadzić test chłonności, który pozwoli Ci ocenić, czy zabieg gruntowania jest konieczny. Wystarczy spryskać ściany niewielką ilością wody. Jeśli płyn szybko się wchłonie, oznacza to, że podłoże wymaga gruntowania. Ten etap można jednak pominąć, jeżeli woda się nie wchłonie, a spłynie po powierzchni ściany.

Zasady nakładania kolorów

Ostatnią kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę podczas odświeżania ścian uprzednio malowanych, jest kolor starej powłoki malarskiej i barwa nowej. Aplikacja intensywnych kolorów na jasne podłoże zwykle przebiega bezproblemowo. Jeśli jednak stara farba ma intensywny, ciemny odcień, konieczne może okazać się początkowe przemalowanie ścian na biało lub na inny kryjący kolor, podobny do barwy docelowej. Zależnie od właściwości kryjących wybranej farby w danym kolorze, do zamalowania kontrastujących podłoży potrzebna może być więcej niż jedna czy dwie warstwy farby.   

Przy aplikacji ciemnych kolorów należy uważać na zadrapania powierzchni, które mogą powodować pojawienie się na powłoce jaśniejszych smug. Dlatego do pokrywania mocno obciążonych powierzchni ciemnym kolorem warto wybrać farby lateksowe Caparol Samtex 20 lub Caparol Samtex 12.

Kolejność malowania ścian

Istotna jest także kolejność malowania ścian. Zacznij od sufitu, aby uniknąć ewentualnego zachlapania nowo pomalowanych ścian, a następnie przejdź do płaszczyzn w zacienionej części pomieszczenia (przez to będą schły najdłużej), aby nie doprowadzić do różnic w odcieniach poszczególnych ścian pomieszczenia. Prace rozpocznij od malowania pędzlem miejsc trudno dostępnych, m.in. naroży ścian, styków ściany z framugami i futrynami czy też przestrzeni za grzejnikami. W dalszej kolejności zaaplikuj farbę za pomocą wałka malarskiego. Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o obmalowanie całego obrysu sufitu czy wszystkich naroży ścian od razu. Farba malowana pędzlem musi być całkowicie mokra, żeby móc połączyć się bez śladów z tą na ścianie malowanej wałkiem. Oznacza to, że pędzlem maluje się tylko metrowy czy dwumetrowy odcinek ściany wzdłuż łączenia z sufitem (tam, gdzie nie sięga wałek), po czym szybko należy nanieść na taki pas ściany farbę za pomocą wałka (zanim fragment pomalowany pędzlem zacznie podsychać). Wedle zasady „mokre do mokrego” farbę lateksową należy nakładać pionowymi pasami tak, by kolejne pasy zachodziły na siebie. Nie przerywaj pracy, dopóki nie pokryjesz całej ściany jednym kolorem – w innym wypadku mogą pojawić się niepożądane różnice kolorystyczne.

Szukasz farb lateksowych do malowania ścian? Zapoznaj się z szeroką ofertą trwałych i atrakcyjnych farb Capaol Samtex!

Zobacz też: Wałek do farby lateksowej – jakie narzędzie wybrać?