Termomodernizacja z użyciem systemu ociepleń – wskazówki dla właścicieli domów

Choć na termomodernizację domu może się składać szereg działań, kluczowe znaczenie ma ocieplenie ścian budynku. Brak właściwego ocieplenia domu skutkuje bowiem tym, że przez ściany może uciekać nawet do 40% ciepła. Remont elewacji wpływa więc na wysokość Twoich rachunków za ogrzewanie. O czym warto pamiętać, gdy przeprowadzasz termomodernizację budynku?

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zużycia lub ograniczenie strat energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w domu i uzyskania ciepłej wody użytkowej. Z uwagi na obecnie obowiązujące warunki techniczne budynki powinny być odpowiednio izolowane, aby wykorzystywały energię w sposób jak najmniej obciążający środowisko. 

Termomodernizacja budynku może więc obejmować takie działania jak:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • izolacja poddasza i dachu,
  • wymiana stolarki okiennej,
  • modernizacja systemu grzewczego.

Prace termomodernizacyjne elewacji domów są według prawa budowlanego określane jako remont domu, dlatego warto sprawdzić, czy powinieneś zgłosić je do organów architektoniczno-budowlanych (jeśli budynek jest wyższy niż 12 m, ale niższy niż 25 m, wymaga zgłoszenia budowy). 

Oczywiście termomodernizacja dotyczy jedynie tych budynków, które nie spełniają odpowiednich parametrów oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. W większości są to domy zbudowane co najmniej kilkanaście lat temu, gdy obowiązywały mniej rygorystyczne przepisy budowlane. Dzięki termomodernizacji można jednak znacząco poprawić efektywność energetyczną takiego domu. 

Zobacz także: Termomodernizacja domu – kiedy wykonać nowe ocieplenie budynku?

Termomodernizacja – od czego zacząć?

Przede wszystkim zleć ocenę stanu technicznego budynku. Idealnym rozwiązaniem jest działanie kompleksowe, ale wymierne korzyści przynosi też modernizacja tych obszarów budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła. By sprawdzić, które miejsca są najbardziej problematyczne, można wykonać uproszczoną analizę energetyczną. W tym celu warto poszukać specjalistów np.:

  • doradców regionalnych na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • certyfikowanych ekspertów i audytorów na stronie Programu Finansowania Energii Zrównoważonej. 

Charakterystyka energetyczna wskaże newralgiczne miejsca w budynku, co pozwoli Ci zaplanować kolejne prace termomodernizacyjne. 

Odpowiednie ocieplenie domu – dlaczego jest tak ważne?

Przeprowadzenie audytu energetycznego jest konieczne z uwagi na to, że nie istnieje uniwersalny plan termomodernizacji dla każdego budynku. Specjaliści wskazują jednak, że zdecydowanie najwięcej energii ucieka przez ściany zewnętrzne. Prawidłowo ocieplona elewacja i szczelne okna sprawiają, że znacznie zmniejsza się zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania domu. To z kolei przekłada się na rachunki niższe nawet o 60% i mniejsze zanieczyszczenie powietrza spalinami z pieców i kotłów. 

Właśnie dlatego odpowiednia kolejność prac termomodernizacyjnych powinna rozpocząć się od ocieplenia budynku. Jeśli wymienilibyśmy źródło ciepła przed ociepleniem elewacji, straty ciepła – a tym samym także rachunki – nadal byłyby wysokie.

Wybór najlepszego sytemu ocieplenia jest kluczowy. Firma Caparol oferuje 3 rodzaje systemów ociepleń wysokiej jakości:

  • Capatect Classic – najczęściej wybierany system do ocieplania domów jednorodzinnych, o wysokiej funkcjonalności i trwałości,
  • Capatect Longlife – o świetnych parametrach izolacyjnych, z funkcją samoczyszczącą Caparol Clean Concept®,
  • Capatect Carbon – o najwyższej możliwej trwałości, zagwarantowanej przez zawartość włókien węglowych (gwarancja trwałości aż do 15 lat!). Umożliwia osiągnięcie głębokiego, nawet bardzo ciemnego koloru elewacji.

Każdy z systemów Caparol Capatect niweluje straty ciepła, chroni dom przed zimnem i wilgocią z zewnątrz oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, wiatrem i opadami. Dzięki nim możliwe jest też estetyczne wykończenie ścian zewnętrznych. Główną zaletą systemów ociepleń Caparol jest ich trwałość, co docenisz w szczególności przy okazji termomodernizacji – następny remont tego typu nie nadejdzie długo, a odnowiona elewacja domu będzie zachwycać nienagannym wyglądem przez lata.

Po znalezieniu odpowiedniego systemu ociepleń pozostaje Ci jedynie skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlanej. Caparol posiada bazę profesjonalnych i certyfikowanych wykonawców – każdy z nich został przeszkolony w Centrum Szkoleniowym Caparol.

Zobacz także: Najbardziej newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło – jak je zabezpieczyć? 

Inne działania w ramach termomodernizacji

Jeśli audyt energetyczny wykazał, że występują również inne przyczyny utraty ciepła oprócz złej izolacji ścian zewnętrznych, warto podjąć określone kroki:  

  • nieszczelne okna – należy wymienić je na nowe, zanim zajmiesz się modernizacją źródła ciepła w Twoim domu. Przy wyborze stolarki okiennej miej na uwadze głównie wysoką izolacyjność termiczną. 
  • stara instalacja ogrzewania i urządzenia grzewcze przygotowujące ciepłą wodę użytkową i grzewczą – starsze urządzenia generują ogromne straty energii i w znacznej mierze przyczyniają się też do zanieczyszczenia środowiska. Wydatki związane z tymi pracami potraktuj jako dobrą inwestycję.

Termomodernizacja budynku – sprawdź, czy przysługuje Ci dofinansowanie

Gdy już wiesz, jakie działania wchodzą w zakres prac związanych z termomodernizacją. Warto sprawdzić, czy przysługuje Ci dofinansowanie lub pożyczka. Od września 2018 r. ruszył rządowy program Czyste Powietrze (ze zmianami wprowadzonymi w styczniu 2019 r.). Umożliwia on uzyskanie dotacji lub niskoprocentowej pożyczki na termomodernizację budynku, w ramach której otrzymasz wsparcie finansowe na ocieplenie domu, wymianę okien i urządzenia grzewczego. Wnioski składa się w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sprawdź też: Jak szczelna i trwała elewacja może ograniczyć ilość energii cieplnej generowanej przez dom?