Jak szczelna i trwała elewacja domu może ograniczyć ilość energii cieplnej pobieranej przez budynek?

Z każdym rokiem zaostrzają się przepisy mające zminimalizować straty energii cieplnej w nowych domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Restrykcje obejmują także stare budynki, które również powinno się zmodernizować, aby zminimalizować emisję gazów cieplarnianych i spełnić określone normy. Jak mogą w tym pomóc systemy ociepleń? W jakie elewacje domów warto inwestować w trakcie termomodernizacji?

Oszczędzona w trakcie termomodernizacji budynku energia może być traktowana jako zwrot funduszy zainwestowanych w renowację – wynika z artykułu wprowadzającego Günthera H. Oettingera, komisarza UE do spraw energii (raport: Niesamowite systemy ETICS). Aby jednak ten zwrot był jak najbardziej opłacalny, należy zawsze wybierać profesjonalne rozwiązania, które pozwalają zatrzymać większość energii cieplnej wewnątrz budynku. 

Dlaczego ocieplenie domu musi być trwałe i dobrze wykonane?

Według raportu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń aż 67% energii w budynku pochłania ogrzewanie. Znacznie mniejsze wartości procentowe są związane z działaniem urządzeń oświetleniowych i elektrycznych (15%) lub wytwarzaniem ciepłej wody (14%). Aby poprawić efektywność energetyczną budynku, nie wystarczy sama wymiana starego pieca. Modernizacja instalacji ma oczywiście bardzo istotny wpływ na oszczędność energii, ale musi być poprzedzona działaniami mającymi na celu zapobieganie utracie ciepła.

Zobacz więcej: Najbardziej newralgiczne miejsca przez które ucieka ciepło – jak je zabezpieczyć?

Jak się okazuje, nieprawidłowo ocieplony dom może generować ogromne straty energii. Badania SSO potwierdzają, że najwięcej ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne – to aż 40%. To właśnie temu elementowi domu osoby myślące o termomodernizacji domu powinny poświęcić największą uwagę. 

Jakie ocieplenie domu wybrać? Przekonaj się, że warto inwestować w systemy ociepleń

Domy w Polsce najczęściej ociepla się za pomocą wełny mineralnej lub styropianu. Choć są to główne materiały izolacyjne, powinny zostać umieszczone na dobrze przygotowanym podłożu, a także zabezpieczone dodatkową warstwą materiałów. Co dokładnie powinno znaleźć się na ocieplonej ścianie poza wełną lub styropianem?

  • klej do materiału termoizolacyjnego – który zwiąże wełnę mineralną bądź styropian ze ścianą,
  • warstwa zbrojona – która wzmocni warstwę izolacyjną i będzie podłożem pod warstwę wykończeniową,
  • środek gruntujący – który zwiększa przyczepność tynku do warstwy zbrojonej, a także zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża,
  • tynk elewacyjny – który zabezpiecza budynek przed działaniem warunków atmosferycznych i wpływa na jego estetykę.

Produkty, które tworzą system ocieplenia, powinny zawsze pochodzić od tego samego producenta i posiadać krajową lub europejską ocenę techniczną. Przykładem takich ociepleń są ocieplenia Caparol Capatect:

  • Capatect Classic, 
  • Capatect Longlife,
  • Capatect Carbon. 

Zobacz: Ocieplenie ścian Caparol Capatect – który system wybrać przy termomodernizacji domu jednorodzinnego?

Dlaczego systemy ETICS pozwalają oszczędzać energię cieplną?

Dobrze wykonane ocieplenie ścian za pomocą systemów ociepleń ogranicza w znacznym stopniu przenikanie energii cieplnej na zewnątrz budynku.

Takie działanie niesie za sobą podstawową korzyść – mniejsze straty ciepła zmniejszają ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania, a w następstwie pozwala znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Udowodniono, że systemy Caparol Capatect mogą zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 60%!

Elewacja domu zabezpieczona przed stratami energii – nie tylko mniejsze rachunki

Ocieplenie domu za pomocą systemów ETICS ma znacznie szerszy zakres korzyści, który nie ogranicza się jedynie do niższych rachunków za ogrzewanie. Dobrze zabezpieczona elewacja zwiększa także komfort cieplny w budynku o każdej porze roku. Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, ETICS zapobiega nagrzewaniu się ścian. Dzięki temu w domu zawsze panuje przyjemny chłód, bez konieczności włączania dodatkowych klimatyzatorów czy uruchamiania wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo systemy ETICS:

  • pomagają realizować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska – przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego budynku,
  • zwiększają wartość nieruchomości i przedłużają jej trwałość – co wynika z braku konieczności przeprowadzania kolejnych remontów,
  • realizują europejskie założenia dotyczące ocieplenia budynku – wspierają UE w budowaniu lepszej, bardziej ekologicznej i zrównoważonej energetycznie przyszłości.

Dzięki inwestycji w elewację budynku ocieploną systemem ETICS możesz cieszyć się nienaganną fasadą przez lata. Co więcej, koszt termomodernizacji budynku szybko zrekompensują wyraźne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, co zauważysz już w najbliższym sezonie grzewczym. 

Dowiedz się więcej: Właściwości systemów ociepleń Caparol – zainwestuj w rozwiązania Capatect Classic, Capatect Longlife i Capatect Carbon