Nowoczesne aranżacje i techniki dekoracyjne elewacji – jak wykorzystać lazurę?

Wygląd domu możesz zmienić nie tylko za pomocą nowego koloru ścian zewnętrznych, ale też wzoru, który będzie na nich widoczny. Chciałbyś, aby Twoją elewację ozdabiały deski, jednak nie chcesz wykorzystywać do tego naturalnego drewna? A może masz inny pomysł na dekorację elewacji? Zobacz, jak pomoże Ci w tym lazura.

Z tekstu dowiesz się:

·       dlaczego warto wybrać lazurę dekoracyjną,

·       jakie techniki dekoracyjne można uzyskać dzięki lazurze,

·       jak stosować lazurę NQG.

Lazura dekoracyjna to półtransparentna powłoka, którą można pokryć zarówno elewacje budynków, jak i ściany wewnątrz domu. Produkt pozwala uzyskać bardzo ciekawe zdobienie elewacji dzięki możliwości wyboru koloru i transparentności.

Zobacz też: Zaprojektuj nowoczesny budynek dzięki technologii NQG

Ciekawe elewacje domów – dlaczego lazura dekoracyjna?

Zmiana koloru ścian zewnętrznych wymaga zaplanowania remontu elewacji i dostosowania nowej barwy np. do stylu budynku czy do koloru dachu. Jeśli nie jesteś jeszcze na to gotowy albo kolor Twoich ścian Ci odpowiada, ale chcesz subtelnie odświeżyć ich barwę, lazura dekoracyjna okaże się świetnym pomysłem.

Zobacz też: Modne kolory elewacji domów – jaką farbę wybrać?

Poza właściwościami ozdobnymi lazura wykonana w technologii NQG:

·       maskuje ślady zabrudzeń i czyszczenia, które mogą pojawić się w przyszłości. Umożliwia to niejednolitość koloru i wzoru,

·       zwiększa odporność na mycie i szorowanie typowych elewacji – zwłaszcza w bardziej zdecydowanych kolorach. Może przez nie również przenikać para wodna.

Aranżacja elewacji domu za pomocą lazury – jakie techniki dekoracyjne możesz zastosować?

Marzyłeś o domu obitym drewnem? A może podobają Ci się domy z piaskowca? Zobacz, jakie efekty dekoracyjne możesz stworzyć za pomocą lazury.

·       Efekt deski 2D i efekt deski 3D – dzięki tej technice dekoracyjnej Twój dom nabierze klasycznego lub rustykalnego charakteru, zwłaszcza jeśli Twoje ściany będą mieć właściwie dobrany kolor. Efekt deski to dobre rozwiązanie, jeśli Twoja stolarka okienna i drzwiowa również jest wykonana z drewna. Dzięki niemu możesz też nieco unowocześnić swój dom, gdy Twoja elewacja ma kremowy kolor.

·       Efekt zamszu – elewacja Twojego domu może także sprawiać wrażenie, jakby była wykonana z miękkiego i bardzo miłego w dotyku materiału. To dość nietypowe rozwiązanie, ale efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć.

·       Efekt piaskowca – ściany z piaskowca są uważane za niezwykle eleganckie i wytrzymałe. By uzyskać ten efekt, Twoje ściany powinny mieć beżowy lub kremowy kolor. Ostateczny efekt kolorystyczny po nałożeniu półtransparentnej lazury zależy bowiem od koloru podłoża i koloru lazury.

Nowe aranżacje elewacji nie muszą pokrywać wszystkich ścian budynku w całości. Jeśli chcesz, lazurę dekoracyjną możesz zastosować tylko na jednej z fasad lub na jej fragmencie. Może to być np. przestrzeń przy tarasie lub balkonie. Ciekawym pomysłem będzie też wykończenie lazurą samej podmurówki.

Zdobienie elewacji i nowoczesne aranżacje – jak stosować lazurę dekoracyjną?

Podobnie jak w przypadku innych powłok, lazura może być stosowana tylko na podłożu nośnym, suchym, czystym i – co bardzo ważne – niechłonnym lub słabo chłonnym. W przeciwnym razie produkt będzie zbyt szybko wysychać. Skutkiem będzie słaba i nieestetyczna powłoka. Aby efekt był prawidłowy, lazura podczas aplikacji musi być cały czas płynna. Nakłada się ją więc na istniejące powłoki farb (zwykle chłonność powłok elewacyjnych jest mała) lub na poprawnie zagruntowane preparatami bezbarwnymi podłoża.

Do nakładania lazury możesz stosować różne narzędzia. W zależności od tego, jaki efekt dekoracyjny chcesz uzyskać, mogą to być:

·       tradycyjne pędzle – przydatne przy tworzeniu piaskowca,

·       maserboy – narzędzie niezbędne do stworzenia wzoru deski,

·       gąbki lub ściereczki – które mogą Ci się przydać przy tworzeniu wzoru zamszu.

Dzięki lazurze dekoracyjnej możesz nadać budynkowi całkowicie nowy charakter lub podkreślić jego styl. Lazura jest produktem, który niemal w niczym Cię nie ogranicza. To Ty wybierasz, jaki kolor będą miały ostatecznie ściany i jakim wzorem zostaną ozdobione.