Modne kolory elewacji domów – jaką farbę wybrać?

Od wielu lat najpopularniejsze kolory elewacji domów to pomarańczowy, brzoskwiniowy, żółty lub kremowy. Te barwy są bowiem bardzo uniwersalne i pasują zarówno do domów utrzymanych w stylu dworkowym, jak i do elewacji domu nowoczesnego. Możesz jednak wybierać spośród wielu innych atrakcyjnych kolorów. Zobacz, jak w modny sposób możesz ozdobić swój dom za pomocą farb elewacyjnych.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przy wyborze koloru elewacji domu,

  • jakie modne kolory wybrać do domu nowoczesnego,

  • jakie rozwiązania na czasie pasują do domu klasycznego.

Elewację domu w wybranym kolorze możesz uzyskać na dwa sposoby – poprzez wybór tynku zewnętrznego w wybranej przez siebie barwie lub nałożenie farby elewacyjnej. Każde z tych rozwiązań może nadać Twojemu budynkowi określony charakter. Zwróć uwagę zwłaszcza na nasze farby NQG, które mogą być barwione w systemie ColorExpress, umożliwiającym uzyskanie niemal dowolnego koloru.

Elewacje budynków – jaki wybrać kolor?

Gdy rozważasz wybór konkretnego koloru, pamiętaj, że by wyglądał on efektowanie, musisz dopasować go do kilku elementów. Są to:

  • styl budynku – do domów utrzymanych w klasycznym stylu, które mają ozdobne elementy (wykusze, kolumny itp.), najbardziej pasują stonowane kolory, np. beże i jasne brązy oraz czysta biel. Natomiast w coraz popularniejszych energooszczędnych domach na planie prostokąta lub kwadratu kolory ścian zewnętrznych mogą być bardziej dynamiczne. W tej roli doskonale sprawdzą się np. czerwone lub szare ściany domów;

  • styl i kolor dachu – dachy z czerwonego materiału kojarzą się z klasycznymi rozwiązaniami i bardzo dobrze współgrają z jasnymi elewacjami. Do dachów szarych, grafitowych i w innych barwach możesz dopasować bardziej nietypowe kolory elewacji;

  • otoczenie – jeśli chcesz, żeby Twój dom wyróżniał się wśród budynków sąsiadów, możesz wybrać elewację w nietypowym kolorze. Upewnij się jednak, że umożliwia Ci to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli np. Twój dom znajduje się na terenach objętych ochroną konserwatorską lub na obszarze parku krajobrazowego, lokalne przepisy mogą nakazywać dobór konkretnych kolorów.

Zobacz też: Zaprojektuj nowoczesny budynek dzięki technologii NQG

Elewacja domu nowoczesnego – jakie modne kolory wybrać?

Jeśli Twój dom zaprojektowano zgodnie z najnowszymi trendami i charakteryzuje się on dość prostą bryłą, możesz sprawdzić, jak będą się na nim prezentowały nietypowe kolory. Zwróć szczególną uwagę na dwa rozwiązania.

  • Elewacja domu nowoczesnego w ciemnoszarym kolorze

Ciemne elewacje są cały czas w Polsce rzadkością, ponieważ wielu właścicieli obawia się, że po kilku latach stracą one swój intensywny kolor. Jednak jest znacznie więcej zagrożeń. Jak choćby nadmierne nagrzewanie się elewacji prowadzące w ocieplonych styropianem domach do zapadania się styropianu i degradacji elewacji. Na ciemnych elewacjach widać też każdy defekt i uszkodzenie mechaniczne. Trudno też wykonać poprawną, jednorodną powierzchnię. Warto jednak pamiętać, że rynek materiałów elewacyjnych cały czas się rozwija, dzięki czemu masz dostęp do najlepszych rozwiązań. Caparol stworzył m.in. farbę ThermoSan NQG, która jest odporna na działanie słońca, a tym samym – na płowienie koloru. Barwiona jest pigmentami, dzięki którym elewacja nie nagrzewa się też tak szybko jak inne ciemne elewacje. W dalszym ciągu jednak nie zalecamy malowania w wielu przypadkach bardzo ciemnymi kolorami na elewacjach, dlatego podczas wyboru koloru pytaj o poradę naszego doradcę technicznego lub obsługę punktu sprzedaży.

  • Elewacja domu nowoczesnego w kolorze czerwonym

Zależy Ci, aby Twój dom wyróżniał się na tle innych budynków? Jeśli ma jasny dach, wykończ budynek czerwoną elewacją. Możesz do tego użyć również farby ThermoSan NQG, co pozwoli Ci przez wiele lat cieszyć się intensywnym wybarwieniem ścian zewnętrznych. Ciekawym rozwiązaniem będzie też w tym przypadku podkreślenie okien budynku. Wystarczy, że wokół nich zostawisz kilkucentymetrowe pasy w białym kolorze lub barwie zbliżonej do koloru dachu.

Klasyczne elewacje budynków – kolorystyka, która zrobi wrażenie

Domy budowane według klasycznych standardów również możesz ozdobić modnym kolorem elewacji. Współczesne trendy nie są bowiem zarezerwowane tylko dla prostych brył. Jeśli nie masz pomysłu, jak podkreślić charakter swojego budynku, przygotowaliśmy dla Ciebie dwa rozwiązania.

  • Klasyczne elewacje domów i biały kolor

W wielu dziełach dawnych pisarzy można przeczytać o dworkach bielonych wapnem. Zawsze podobała Ci się wizja takiego budynku, jednak nie byłeś przekonany do białego koloru ze względu na możliwe zabrudzenia? Obecnie dzięki technologii NQG produkty elewacyjne są bardzo odporne na plamy i zabrudzenia. Na przykład spoiwo farby Sylitol NQG to innowacyjne połączenie nanocząsteczek kwarcu i szkła wodnego potasowego. W efekcie gotowa powłoka jest odporna na przyczepianie się zabrudzeń. Ponadto w trakcie deszczu widoczne plamy są bardzo łatwo zmywane. To efekt hydrofilowości powierzchniowej produktu, dzięki której podczas opadów razem z wodą po powierzchni spływają wszystkie zanieczyszczenia.

  • Jasne, stonowane kolory ozdobione lazurą

Nie chcesz eksperymentować z kolorem, a jednocześnie zależy Ci na wprowadzeniu kilku zmian? W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się lazura dekoracyjna Caparol NQG, która nada jej zupełnie inny wyraz. Dzięki niej możesz bowiem na swoich ścianach stworzyć np. efekt deski, który będzie świetnie pasował do klasycznego budynku.

Zobacz więcej: Nowoczesne aranżacje i techniki dekoracyjne elewacji – jak wykorzystać lazurę?

Przy wybieraniu idealnego koloru elewacji domu powinieneś zwrócić uwagę na elementy takie jak styl budynku, dach czy otoczenie, ale najważniejsze są nadal Twoje preferencje. Jeśli nie boisz się wyzwań i chcesz sprawdzić nietypowe kolory elewacji, pomaluj dom na szaro lub czerwono. Nie obawiaj się także białych ścian zewnętrznych, a jeśli Twój obecny kolor Ci odpowiada, ozdób go lazurą.