Jaką farbę silikonową wybrać?

Jeśli przebrnąłeś już przez pierwszy krok wyboru farby do elewacji i zdecydowałeś się na farbę silikonową, część decyzji przed wykończeniem elewacji lub jej odświeżeniem masz za sobą. Wachlarz tego typu produktów jest jednak dość duży, dlatego warto dowiedzieć się, na co powinieneś zwracać uwagę podczas kupowania farby silikonowej. Dobrze dobrany produkt to bowiem gwarancja trwałości pokrycia elewacji na długie lata!

Z tekstu dowiesz się:

·       na czym polega technologia NQG w farbie silikonowej elewacyjnej Caparol,

·       jaka farba silikonowa będzie najlepsza do pomalowania ocieplonego domu,

·       jaką farbę elewacyjną wybrać w przypadku spękanych tynków,

·       czym można zabezpieczyć farbę silikonową lub nadać jej efekt dekoracyjny.

Wybór odpowiedniej farby silikonowej zewnętrznej jest uzależniony od rodzaju i stanu podłoża, rodzaju i natężenia zagrożeń zewnętrznych i eksploatacyjnych, wymagań co do jej trwałości, a nawet od koloru produktu. Zwykle jednak brak wiedzy potrzebnej do tego, by poprawnie ocenić sytuację i dobrać do niej odpowiednią farbę silikonową. Istnieją jednak farby silikonowe ułatwiające dokonanie właściwego wyboru. Szczególną uwagę warto zwrócić na farby Caparol z innowacyjną technologią NQG, które spełniają wszystkie najważniejsze wymagania stawiane farbom elewacyjnym. W jakich sytuacjach warto zastosować poszczególne produkty z tej linii?

Zobacz także: Farba silikonowa a silikatowa – czym się różnią?

Farba silikonowa elewacyjna z technologią NQG

Farba silikonowa, obok farby silikatowej, jest jednym z najpopularniejszych rodzajów farb do elewacji. Te dwa produkty zostały stworzone na bazie innych składników, dlatego posiadają różne właściwości. Marka Caparol opracowała jednak technologię, dzięki której można było połączyć najlepsze właściwości obu farb. W efekcie powstały produkty, które gwarantują dużą trwałość, wysoką odporność na zabrudzenia oraz ścisłą ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów, alg czy mchów. Technologia NQG zapewnia produktom:

·       dłuższą żywotność farby i tynku,

·       mniejszą podatność na zabrudzenia,

·       mniejsze ryzyko porastania elewacji (glonami, grzybami, mchem),

·       trwały kolor elewacji.

Farba silikonowa zewnętrzna do ocieplonego domu

Jedną z częściej wybieranych farb silikonowych elewacyjnych marki Caparol jest ThermoSan NQG. Sięgnij po nią, jeśli zastosowałeś nowy system ociepleń z wyprawami z tynków akrylowych, silikonowych czy cementowo-wapiennych. Po odpowiednim wyczyszczeniu powierzchni produkt jest także odpowiedni do renowacji starych tynków.

Farba jest matowa, wodorozcieńczalna, o charakterze mineralnym. Posiada wszystkie najważniejsze zalety systemu NQG, czyli nie jest podatna na zabrudzenia i zawilgocenie, a jej kolor pozostaje niezmienny przez długie lata. Niewątpliwym atutem Thermosan NQG jest też wyjątkowo szybkie wysychanie elewacji po deszczu, dzięki czemu przyklejanie się brudu oraz rozwój mikroorganizmów na powierzchni ścian jest znacznie ograniczony.

Farba silikonowa elewacyjna do spękanych tynków

Jeżeli Twoim problemem są powierzchniowe rysy włosowate (drobne pęknięcia) powstałe na powierzchni tynku, najlepszym wyborem będzie farba silikonowa elewacyjnaPermaSilan. Jest ona przeznaczona do stosowania na tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, betonie, a także nieuszkodzonych plastyczno-elastycznych powłokach nośnych i starych powłokach malarskich. Farba jest wodorozcieńczalna, przyjazna dla środowiska, o słabym zapachu. Po nałożeniu nie powoduje naprężeń i jest elastyczna nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu zapobiega pękaniu wyprawek wierzchnich na skutek skurczów powodowanych gwałtownymi wahaniami temperatur czy intensywnym odparowywaniem wody z warstw nawierzchniowych.

W zestawie z produktem FibroSil farba silikonowa do elewacji PermaSilan radzi sobie także z większymi uszkodzeniami, np. rysami skurczowymi powstałymi na całej głębokości tynku.

Farba silikonowa do elewacji – czym ją zabezpieczyć?

W szczególnych sytuacjach, takich jak potrzeba zabezpieczenia mechanicznego ciemniejszych kolorów lub wykonania dekoracyjnych powierzchni, warto postawić na lazury. Caparol posiada w swojej ofercie produkt Top Lasur NQG, który również wykorzystuje technologię NQG, a co za tym idzie, sam w sobie zawiera wiele cech farby silikonowej, choć sam taką farbą nie jest.

W formie transparentnej jest on ratunkiem dla narażonych na ścieranie ciemnych powłok wykonanych na tynkach zatartych na gładko. Głównym zadaniem lazury są jednak efekty dekoracyjne. Aby lazura nabrała funkcji dekoracyjnej, należy używać jej w postaci zabarwionej. Proces tworzenia niektórych efektów dekoracyjnych na małych powierzchniach we wnętrzach nie jest trudny, więc możesz przeprowadzić go samodzielnie. Jednak na dużych powierzchniach i na elewacjach powierz to zadanie wyspecjalizowanym wykonawcom.

Zobacz także: Trwała elewacja domu – jakie produkty wybrać?

Proces wyboru odpowiedniej farby silikonowej elewacyjnej może nie być łatwy, ale warto poświęcić mu trochę czasu – z pewnością zaowocuje to większą trwałością pomalowanej powierzchni. Podczas sprawdzania oferty Caparol koniecznie zwróć uwagę na farby z technologią NQG i ciesz się wytrzymałym pokryciem elewacji przez długi czas.