Tapety ścienne do malowania i farba do tapet – jak odmienią Twoje wnętrze?

Jeśli przymierzasz się do remontu mieszkania, ale myśl o zrywaniu starych tapet nie napawa Cię szczególnym optymizmem, farba do tapet może się okazać dobrym rozwiązaniem. Jak pomalować tapetę i czy każda tapeta będzie do tego odpowiednia? Dowiedz się, kiedy malowanie tapety może się okazać pomocne i jak wybrać odpowiednią tapetę ścienną oraz farbę.

Z tekstu dowiesz się:

·       kiedy warto się zdecydować na malowanie tapety,

·       czego potrzebujesz, by pomalować tapetę,

·       jaka farba do tapet sprawdzi się najlepiej.

Stosowanie tapet w mieszkaniach wciąż jest modne. Niestety, po latach tapety ścienne niszczą się, a wzory blakną. Czy musisz zatem zerwać tapetę, by pomalować ścianę farbą? Proponujemy alternatywę – farba do tapet, która dokładnie pokryje oklejoną tapetą ścianę, to szybsze i tańsze rozwiązanie. Jeśli urządzasz nowe mieszkanie, rozważ tapety, które stworzą podatną na koloryzację, gładką powierzchnię. Czy jednak każdą tapetę można malować? Przekonajmy się!

Czy można malować tapetę?

Odpowiadamy – jak najbardziej. Wcale nie musi to być zużyta tapeta. System-Capaver to tapety i akcesoria do tapet firmy Caparol, które zostały stworzone do malowania. Możesz wykorzystać je do modernizacji nieco starszego wnętrza lub ozdobić nimi całkowicie nową ścianę. W jakich zatem przypadkach malowanie tapety to korzystne rozwiązanie?

  • Metamorfoza zniszczonej ściany– malowanie popękanej ściany wiąże się z dużym ryzykiem. Może się okazać, że pęknięcia i rysy będą widoczne pomimo kilku warstw mocno kryjącej farby do wnętrz. Aby zabezpieczyć mikropęknięcia przed dalszą propagacją oraz wyrównać optycznie fakturę ściany, polecamy montaż tapety z włókna szklanego. Stworzy ona maskującą nierówności, estetyczną powierzchnię, którą możesz pomalować farbą do tapet w dowolnym kolorze.

  • Renowacja starych tapet – aby przywrócić im dawny blask, pomaluj je odpowiednią farbą do malowania tapet. Pamiętaj jednak, że nie każdy rodzaj tapety nadaje się do malowania. Odnowisz w ten sposób tapety typu Rauhfaser, tapety z włókna szklanego czy papierowe. Niektóre tapety winylowe również nadają się do malowania – warto jednak sprawdzić dokładnie, czy posiadany rodzaj tapety jest odpowiedni do tego typu renowacji.

  • Tapeta do malowania w nowym wnętrzu– chcesz, by ściana w salonie miała ciekawą fakturę, a przy tym cieszyła oko Twoim ulubionym kolorem? Pokryj ścianę tapetą Caparol i pomaluj ją barwną farbą do tapet. Odpowiedni wybór farby zagwarantuje Ci zachowanie faktury tapety, a przy tym pokrycie podłoża kolorem.

Chcesz poznać nasze rady dotyczące techniki malowania ścian? Czytaj dalej i dowiedz się, jak przeprowadzić malowanie tapety w mieszkaniu.

Tapeta na ścianę i odpowiednia farba – jak je wybrać?

Aby połączenie tapety z farbą na ścianie było trwałe, potrzebna jest odpowiednia farba do malowania tapet. Zależnie od rodzaju tapety oraz wymagań, będą to farby Caparol typu Premium lub Caparol Samtex.

  • Malowanie tapety z włókna szklanego – tapeta z włókna szklanego to sposób zarówno na nową ścianę, jak i na zamaskowanie pęknięć na ścianie uszkodzonej. Dzięki tłoczonemu wzorowi wyrównuje optycznie powierzchnię, którą pomalujesz odpowiednią farbą do malowania tapet. Caparol Samtex 12 i Caparol Samtex 20 to farby z połyskiem satynowym, które pokryją Twoją ścianę barwną warstwą, która nie tworzy efektu foggingu, a także jest odporna na szorowanie na mokro. Jeśli chcesz dodatkowo ozdobić ścianę, możesz użyć do malowania oryginalnych szablonów malarskich lub powłok dekoracyjnych.

  •     Malowanie tapety papierowej i typu Rauhfaser – tapeta typu Rauhfaser, zwana raufazą, jest przeznaczona do malowania. Od zwykłej tapety papierowej różni się tym, że jest wykonana z dwóch warstw papieru, które dzieli warstwa wiórów drewnianych. Wszystkie tapety papierowe możesz pokryć farbami do tapet Caparol Premium Color i Premium Clean. Są to farby wykazujące odporność na szorowanie na mokro klasy 1. – można je szorować również przy użyciu domowych łagodnych detergentów i środków czyszczących. Farby Caparol Premium są matowe i cienkowarstwowe, dlatego idealnie nadają się do wyeksponowania unikalnej faktury tapety.

Malowanie tapety krok po kroku – jak uzyskać wymarzony efekt?

Jak pomalować tapetę, by stworzyć stylowe i przyjazne domownikom wnętrze? Dzięki innowacyjnej recepturze farb Caparol możesz mieć pewność, że ich skład jest przyjazny zarówno dzieciom, jak i dorosłym – również alergikom. Farby zalecane do malowania tapet są jednocześnie farbami wolnymi od rozpuszczalników (lotnych związków organicznych), jak i plastyfikatorów (półlotnych związków organicznych). Aby z łatwością można było je zidentyfikować, zostały oznaczone symbolem E.L.F. Są to farby o zaawansowanym pod kątem zdrowia składzie, a przy tym zapewniają doskonałe krycie i wyrazisty kolor. Charakteryzują się również niską emisyjnością – nie wydzielają lotnych substancji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu malującego lub domowników.

Jak przeprowadzić malowanie tapety? Schemat działania wygląda następująco:

  1. Wybór farby i tapety – zdecyduj się na farbę do malowania tapet, która łączy w sobie bezpieczeństwo, wydajność i wysoki stopień krycia. Jeśli dopiero planujesz tapetowanie, wybierz tapetę odpowiednią do malowania i zestaw akcesoriów niezbędnych do jej przyklejenia – np. System-Capaver od Caparol.

  2. Zakup narzędzi – zaopatrz się w pędzle malarskie różnych rozmiarów, które posłużą Ci do pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego będą Ci potrzebne wałek malarski i kuweta. Wybierz wałek o długości runa dobranej do rodzaju tapety – ta z ozdobnymi żłobieniami będzie potrzebowała wałka o dłuższym runie, by bez problemu dotarło ono w zagłębienia.

  3. Przygotowanie powierzchni i planowanie prac – oczyść tapetę z zabrudzeń i upewnij się, że malujesz w odpowiednich warunkach wilgotności i temperatury. Zbyt duży upał lub trzaskający mróz mogą uniemożliwić poprawne schnięcie pomalowanej ściany.

  4. Malowanie i suszenie – pozostała sama przyjemność, czyli malowanie. Nałóż jedną lub kilka warstw farby i pozostaw pomieszczenie do wyschnięcia. Pamiętaj, że niektóre farby schną nawet przez kilka dni lub dłużej – zachowaj ostrożność, by nie uszkodzić świeżo pomalowanej powierzchni.

   Pamiętaj – znacznie prościej jest pomalować ścianę oklejoną tapetą niż pozbywać się strzępów tapety przez cały dzień. Zdzieranie tapety zazwyczaj pozostawia podłoże w stanie nienadającym się do natychmiastowego malowania. To z kolei wiąże się z koniecznością żmudnego przygotowywania ścian. Uniknij kilkutygodniowego remontu i pomaluj tapety farbą do tapet Caparol, oszczędzając czas i siły.