Samoczyszczące farby elewacyjne – zalety technologii NQG

Woda w postaci opadów deszczu czy śniegu wyrządza wiele szkód elewacji domu. Może prowadzić do zamakania, zamarzania i pękania powłok ochronnych oraz uszkadzać ocieplenia. Zawilgocona elewacja częściej porasta też organizmami żywymi – grzybami, pleśniami i glonami. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie elewacji zewnętrznej przed działaniem wody, co zapewniają odpowiednie farby elewacyjne.

Nie jest możliwe zaprojektowanie domu, który byłby w pełni szczelny. W przegrodach zewnętrznych – w miejscu połączenia elementów konstrukcyjnych, takich jak balkon ze stropem – występują szczeliny i mostki termiczne, przez które powietrze wydostaje się z wnętrza domu. W te miejsca może wnikać także woda – istnieje jednak kilka sposobów ochrony elewacji przed jej szkodliwym działaniem. Najczęściej stosuje się w tym celu tynk nawierzchniowy, który nanosi się na pozostałe materiały tworzące warstwę elewacyjną. 

Zadaniem zewnętrznej warstwy systemu ociepleń (tynku) jest przede wszystkim ochrona domu przed wodą i wilgocią. Zawsze jednak w pewnym stopniu będzie ona narażona na ich oddziaływanie. Wynika to ze zdolności tynku do kapilarnego transportu wilgoci przez podłoże, czyli ciągłego transportu wody przez pory kapilarne w tynku (otwarte kanaliki materiału) w kierunku przeciwnym do kierunku działania siły grawitacji. Kapilarność wpływa na pochłanianie do pewnego stopnia przez tynk wody i decyduje o szybkości wysychania materiału przez odparowanie powierzchniowe.

Ponadto mokre środowisko sprzyja rozwojowi glonów i grzybów, które osiadają na elewacji i utrzymują podwyższony stopień zawilgocenia ścian. Obniża to nie tylko na samą estetykę elewacji, lecz również jej wytrzymałość. Z tego względu dodatkowo zaleca się stosowanie farb elewacyjnych o właściwościach hydrofobicznych i hydrofilowych – do takich produktów należą farby elewacyjne z technologią NQG

Przeczytaj również: Farby odporne na porastanie Caparol Sylitol NQG

Farby elewacyjne o właściwościach hydrofobowych i hydrofilowych – co to takiego?

Hydrofobowość to zdolność materiałów do odpychania od siebie cząsteczek polarnych (wody). Substancja pokrywająca powierzchnię tworzy wówczas barierę zapobiegającą przedostawaniu się wody do wewnątrz materiału, na którym się znajduje. 

Hydrofilowość to zaś zdolność łączenia się cząsteczek chemicznych substancji z cząsteczkami polarnymi (wody), co sprawia, że dana substancja dobrze rozpuszcza się w wodzie. Materiały pokryte farbą o właściwościach hydrofilowych są zatem zwilżane przez wodę. 

W praktyce oznacza to, że farba o właściwościach hydrofobicznych i hydrofilowych zapobiega przedostawaniu się wody i zanieczyszczeń do głębszych warstw elewacji, a także, że woda nie gromadzi się na jej powierzchni. Zamiast tego spływa po ścianie budynku i powoduje samooczyszczanie się elewacji.

Przeczytaj również: Malowanie odporne na deszcze i mróz z farbami NQG

Elewacja domu pokryta farbą elewacyjną NGQ – na czym polega jej skuteczność?

NGQ to wyjątkowa technologia nanosieci kwarcowych, która łączy w sobie zalety powłok na bazie żywic silikonowych z właściwościami powłok silikatowych. Małe nanokrzemy wiążą większe spoiwa w trójwymiarową siatkę powiązań i nadają tym samym warstwie farby twardości. Dzięki temu zabrudzenia i zarodniki nie mogą przykleić się do elewacji, a w rezultacie długo utrzymać się na jej powierzchni. 

Uzyskana hydrofilowość farb elewacyjnych z technologią NQG w wspiera szybsze odparowanie wody po deszczu i sprawia, że glony, grzyby i pleśnie nie mają warunków do zasiedlenia elewacji. Do suchej elewacji nie przyklejają się też pyły i inne zabrudzenia, więc elewacja pozostaje czysta. Natomiast hydrofobowość przeciwdziała wchłanianiu wody w powłokę, co zapobiega pęcznieniu spoiwa, powstawaniu rys skurczowych i spękań. W efekcie powłoka pozostaje dłużej szczelna dla wody i zwiększa trwałość elewacji.

Przeczytaj również: Modne kolory elewacji domów – jaką farbę wybrać?

Powłoki z technologią nanosieci kwacowych sprawdzą się zarówno na elewacjach nowych obiektów, jak i przy renowacji. W ofercie marki Caparol można znaleźć kilka rodzajów farb elewacyjnych NQG, które różnią się zastosowaniem. Wszystkie produkty cechuje jednak najwyższa ochrona przed warunkami atmosferycznym oraz utrzymanie elewacji w czystości. Dzięki temu pozostanie ona trwała i estetyczna przez długie lata.