Elewacja domu odporna na porastanie – farba do elewacji Caparol Sylitol-NQG

Czy wiesz, że glony i grzyby mogą porastać elewacje domów znajdujących się w różnych regionach kraju, nie tylko na wybrzeżu? Przez czynniki atmosferyczne, takie jak woda, wiatr czy słońce, cząsteczki biologiczne osadzają się na ścianach zewnętrznych i z biegiem czasu mogą wpływać na szybsze niszczenie fasad. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć ściany przed porastaniem?

Porastająca elewacja nie wygląda zbyt estetycznie, a dodatkowo szybciej traci swoje właściwości ochronne. Istnieje także ryzyko, że po pewnym czasie glony i grzyby wnikną do wnętrza budynku i osadzą się na ścianach wewnętrznych. W przypadku tynków cementowo-wapiennych ocieplonych wełną mineralną najskuteczniejszym zabezpieczeniem będzie farba do elewacji Sylitol-NQG

Farby elewacyjne na tynki cementowo-wapienne – jak działa Sylitol-NQG?

Sylitol-NQG to farba silikatowa, którą można stosować niemal na każdej elewacji domu, z wyjątkiem ścian o silnie porowatym podłożu jak gazobeton (większe pory pozostaną otwarte dla wody). Wiąże się to z tym, że farba elewacyjna Sylitol-NQG nie tworzy powłoki tak jak inne produkty elewacyjne. Jej mineralny skład sprawia, że łączy się chemicznie z podłożem (zachodzi reakcja zwana krzemionkowaniem). W farbie do elewacji Caparol Sylitol-NQG wykorzystano:

  • szkło wodne potasowe – dzięki któremu jesteś w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wykwitów węglanu potasu (biały lub szary nalot);
  • nanocząsteczki kwarcu– które zwiększają trwałość elewacji, odporność na zabrudzenia, wilgoć oraz porastanie glonami i grzybami.

Kombinacja szkła wodnego potasowego i nanocząsteczek kwarcu sprawia także, że pokryta Sylitolem-NQG elewacja domu jest zabezpieczona przed światłem i kredowaniem. Zwiększa to trwałość ścian zewnętrznych, które przez znacznie dłuższy czas wyglądają jak nowe.

Jakie jeszcze właściwości farby elewacyjnej Sylitol-NQG pozwalają zabezpieczyć ściany i wpływają na ochronę pasywną ścian zewnętrznych?

  • Zredukowana nasiąkliwość – farba hydrofobowa bardzo szybko schnie po deszczu. W ten sposób powierzchnia ściany jest niemal cały czas sucha – utrzymuje środowisko niesprzyjające rozwojowi glonów lub grzybów.
  • Podwyższony odczyn pH – dzięki pH 11, czyli zaledwie 3 wielkości mniejszemu niż wynosi maksymalnie zasadowy odczyn, na elewacji pokrytej Sylitolem-NQG nie jest w stanie rozwinąć się życie biologiczne. 

Jak stosować farbę elewacyjną Sylitol-NQG? Poznaj sposób na elewację bez śladu glonów i grzybów

Zanim zaczniesz nakładać farbę silikonową w technologii NQG, upewnij się, że podłoże jest suche i czyste. Każda drobinka i brud mogą bowiem zmniejszyć przyczepność produktu. Zadbaj także o odpowiednie zagruntowanie podłoża. W przeciwieństwie do innych farb elewacyjnych Sylitolu nie rozcieńcza się wodą. Zwietrzałe tynki natryskiwane i z fakturą (baranek, kornik)wymagają po zagruntowaniu środkiem Sylitol RapidGrund 111 nałożenia wałkiem egalizującej warstwy pośredniej z materiału Sylitol-Minera. 

O czym warto pamiętać w trakcie stosowania Sylitolu-NQG na elewacji domu?

  • Farbę elewacyjną możesz nakładać pędzlem lub wałkiem, wykorzystując metodę „mokre do mokrego”.
  • Prace malarskie wykonuj, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 8°C.
  • W trakcie bardzo słonecznych dni, podczas deszczu i okresów dużej wilgotności unikaj malowania elewacji Sylitolem-NQG.
  • W wietrzne dni możesz zabezpieczyć malowaną elewację osłonami na rusztowaniu.

Więcej o farbach i innych powłokach wykonanych w technologii NQG dowiesz się z naszego artykułu: Technologia NQG w farbach elewacyjnych Caparol