Najlepsze trendy kolorystyczne we wnętrzach – modne kolory ścian z farbami Caparol PremiumColor

Przygotowując projekt wnętrz, zainspiruj się modnymi kolorami, które w najbliższym czasie będą dominować w architekturze, designie i na wybiegach. Które kolory okażą się hitem nadchodzących sezonów? Przygotowaliśmy zestawienie trendów kolorystycznych we wnętrzach.

Kolor we wnętrzu to dominujący element aranżacji, może zadecydować o całym jej charakterze. Dominująca barwa wpływa nie tylko samopoczucie mieszkańców, lecz także na sposób postrzegania pomieszczenia. Za pomocą kolorów możemy modelować wnętrze – barwy jaśniejsze, o niskim nasyceniu barwą, wizualnie oddalają od siebie powierzchnie ścian, natomiast ciemniejsze, nasycone barwą, je przybliżają. 

Aranżując wnętrze, najczęściej decydujemy się na utrzymanie go w jednolitym kolorze. Można jednak np. wybrać kolor wiodący, a następnie dopasować do niego kolor kontrastujący. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej barwy we wnętrzu, ale urozmaiconej o różne jej odcienie.

W poszukiwaniu inspiracji dobrze przyjrzeć się trendom kolorystycznym prezentowanym na corocznych targach designu w różnych częściach świata. Najciekawsze pomysły można przenieść do własnego projektu i stworzyć oryginalną aranżację salonu czy sypialni z wykorzystaniem farb Caparol PremiumColor.

Zobacz także: Sposoby na kolorowy sufit w mieszkaniu – 3 najciekawsze propozycje z wykorzystaniem intensywnych kolorów

Farby w kolorze intensywnego fioletu

Na podstawie obserwacji rynku, badań i konsultacji Instutut Pantone co roku wyznacza kolor, który najlepiej odzwierciedla aktualne trendy. Kolorem roku 2018 został odcień fioletu zwany ultra violet. Symbolizuje on oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie, które wskazuje drogę ku przyszłości. 

W palecie kolorów farb Caparol PremiumColor najbardziej zbliżonymi odcieniami do prezentowanego przez Pantone fioletu są Viola 100 oraz Diva 25. Barwy te najlepiej prezentują się we wnętrzach w stylu glamour oraz prowansalskim. 

Fiolet jest intensywnym kolorem, który będzie zdecydowanie dominował we wnętrzu. Można jednak komponować go z bardziej subtelnymi odcieniami np. błękitem, miętą czy pudrowym różem. Pozwoli to stworzyć stonowaną, ale nadal oryginalną aranżację.

Malowanie pomieszczeń na kobaltowo

Innym kolorem, który według przewidywań zyska na popularności w nadchodzącym sezonie, jest kobaltowy, czyli intensywny i głęboki odcień niebieskiego. Kobalt jest wyrazistym kolorem, dlatego nie każdemu może przypaść do gustu tak ekspresyjna aranżacja, jednak umiejętnie zastosowany wprowadza do wnętrza elegancję i energię sprzyjającą twórczej pracy. 

W palecie kolorów farb Caparol PremiumColor można znaleźć nieco łagodniejszą wersję kobaltu: Laser 90 oraz Lavendel 165. Najlepiej pasują one do aranżacji w stylu marynistycznym lub klasycznym, gdyż dobrze komponują się z bielą i odcieniami beżu. Kobalt będzie się ciekawie prezentował zestawiony z żółcią w odcieniu bursztynowym czy złotym. Kolory te będą się wzajemnie uzupełniać, a nie rywalizować o uwagę we wnętrzu.

Modne kolory ścian – energetyczne mango

Kolor pomarańczowy wykorzystany w pomieszczeniu motywuje do działania i dodaje energii. W tym roku będzie on występował w żywym i intensywnym odcieniu mango. Jest to barwa dość wyrazista, ale o ciepłej tonacji, dlatego wbrew pozorom łatwo łączy się z innymi kolorami. Warto zestawić kolor mango np. z odcieniami szarości, kości słoniowej czy zieleni, gdyż te barwy łagodzą nieco jego intensywność, a dodatkowo stworzą przytulny efekt we wnętrzu. 

W palecie farb Caparol PremiumColor najbardziej odpowiednimi odcieniami pomarańczowego do tej aranżacji będą Laser 35 oraz Amber 125. Jako główny akcent kolor mango sprawdzi się we wnętrzu utrzymanym w stylistyce etno i kolonialnej, gdyż podkreśla nieco egzotyczny charakter aranżacji. Należy jednak pamiętać, że pomarańczowy optycznie pomniejsza wnętrze, dlatego warto wykorzystywać tę barwę ostrożnie w przypadku małych powierzchni.

Zobacz także: Glamour, klasyczny lub skandynawski – 3 pomysły na remont salonu za pomocą farb PremiumColor i CapaSilan

Farba Caparol PremiumColor jest dostępna w wielu modnych nasyconych kolorach, dlatego pozwala wykreować niepowtarzalne wnętrza. Ponadto produkty Caparol tworzą na ścianie powierzchnię wyjątkowo odporną na zarysowania, blaknięcie kolorów i zmywanie, dzięki czemu perfekcyjny efekt aranżacji utrzymuje się przez bardzo długi czas.