Myszy w styropianie? Jak zabezpieczyć ocieploną ścianę przed szkodnikami?

Niejeden właściciel domu zlokalizowanego poza miastem lub w pobliżu terenów zielonych spotkał się z problemem podgryzania dolnych części ocieplenia domu przez myszy. Zdarza się to głównie jesienią, gdy zwierzęta szukają schronienia przed zimą. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona ściany przed gryzoniami.

 

Z tekstu dowiesz się:

·       jak wypłoszyć gryzonie, które zagnieździły się w warstwie termoizolacji,

·       jakie błędy wykonawcze mogły spowodować obecność myszy w styropianie,

·       jak zabezpieczyć ocieplenie domu przed inwazją gryzoni.

Prawidłowo wykonana zewnętrzna warstwa ocieplenia powinna skutecznie chronić dom przed atakiem szkodników. Jednak popularne błędy wykonawcze mogą sprawić, że myszy i inne gryzonie zagnieżdżą się w termoizolacji. Tym samym spowodują szereg szkód w budynku, wpływających m.in. na utratę ciepła i zawilgocenie fundamentów. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Zapobiec szkodom wywołanym przez gryzonie!

Myszy w styropianie. Jakie błędy wykonawcze umożliwiają szkodnikom wgryzanie się w ocieplenie?

Przyczyną zagnieżdżania się gryzoni w dolnej warstwie ocieplenia jest nieprawidłowe zabezpieczenie go od spodu, w tzw. strefie cokołowej, polegające na:

·       braku listwy cokołowej – jeżeli w ociepleniu znajdują się miejsca nieosłonięte siatką zbrojeniową, styropian powinien zostać zabezpieczony specjalną listwą;

·       zbrojeniu pozostawieniu zbyt dużych przerw dylatacyjnych pomiędzy listwami cokołowymi – nawet niewielka przerwa w ułożeniu siatki zbrojeniowej (pokrytej zaprawą klejącą) prędzej czy później grozi wizytą niechcianych lokatorów, którzy drążą norę w niezabezpieczonym miejscu;

·       odkładaniu prac ociepleniowych na później bez właściwego zabezpieczenia płyt termoizolacyjnych – jeżeli warstwa styropianu zbyt długo pozostaje niezabezpieczona przed kolejnymi etapami prac, staje się bardziej narażona na wizytę gryzoni.

Zobacz także: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

Jak wypłoszyć gryzonie, które zagnieździły się w warstwie termoizolacji?

Zauważyłeś, że styropian się osypuje, a na warstwie ocieplenia są widoczne małe otwory? To może oznaczać, że w ścianie już zagnieździły się myszy. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw spróbuj wypłoszyć niechcianych lokatorów – jeśli naprawisz szkody, ale mysz nie wydostanie się na zewnątrz, w ciągu kilku dni zniszczenia będą postępować. Ponadto rozkładające się ciało gryzonia, który pozostał w środku, może stać się przyczyną zakażenia i źródłem nieprzyjemnego zapachu, czego oczywiście warto uniknąć.

Do wypłoszenia szkodników możesz zastosować kilka konwencjonalnych metod, takich jak trutka lub zastawienie łapek pod wygryzionym fragmentem ocieplenia. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się rozebranie zniszczonej części termoizolacji. Kolejnym krokiem powinno być prawidłowe zabezpieczenie ocieplenia domu.

Sprawdź też: Ocieplenie domu – wełna mineralna czy styropian?

Jak zabezpieczyć ocieplenie domu przed inwazją gryzoni?

Naprawa ocieplenia naruszonego przez szkodniki zależy od zakresu zniszczeń. Jeśli są one niewielkie, zacznij od zabezpieczenia dolnej warstwy ocieplenia za pomocą listwy cokołowej. Duże zniszczenia wymagają demontażu uszkodzonych płyt, wymiany na nowe oraz odtworzenia od początku kolejnych warstw ocieplenia: warstwy zbrojone siatką z włókna szklanego oraz wierzchniej warstwy tynku.

O prawidłowym ociepleniu domu warto pomyśleć odpowiednio wcześnie – wybrać nowoczesne i trwałe systemy ociepleń Capatect. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja na długie lata ochroni elewację Twojego domu przed wizytą gryzoni.

Zobacz także: Błędy w sztuce: czego nie robić podczas ocieplania ścian zewnętrznych budynku?