Malowanie sufitu – o czym warto pamiętać?

Malowanie sufitu wydaje się dość proste, i rzeczywiście, z powodzeniem może się tym zająć nawet remontowy laik. Zawsze należy jednak pamiętać o kilku zasadach związanych z przygotowaniem powierzchni do pracy i samym nakładaniem farby. Dzięki temu osiągniesz efekt, który będzie bazą dla dobrego wyglądu wnętrza i przetrwa wiele lat.

Z tekstu dowiesz się:

·       jak przygotować pomieszczenie do malowania sufitu,

·       jaka farba na sufit sprawdzi się najlepiej,

·       jak pomalować sufit, aby powłoka wyglądała dobrze i była trwała.

Malowanie sufitu zaplanuj na sam początek remontu. Dopiero później sięgnij po wybrane farby do wnętrz i nadaj kolor swoim ścianom. Gdy pozostałe powierzchnie będą już pokryte farbą, malowanie lub poprawianie sufitu będzie grozić pochlapaniem ścian. Warto się więc dobrze przygotować i od razu pomalować go tak, aby uniknąć powtórki.

Sprawdź także, jak oddzielić sufit od ściany przy malowaniu.

Jak malować sufit – przygotowanie pomieszczenia

Jak pomalować sufit? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć o przygotowaniu pomieszczenia do remontu. Pierwszy krok do sukcesu to zabezpieczenie przed zabrudzeniem mebli, podłogi, listew przypodłogowych i innych elementów. W tym celu zastosuj folię malarską. Mniejsze elementy, takie jak kontakty czy włączniki światła, zabezpiecz natomiast precyzyjną taśmą malarską.

Jeśli chodzi o meble, na czas malowania sufitu (a potem ewentualnie także ścian) najbezpieczniej będzie usunąć je z pomieszczenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przesuń wszystko na środek pokoju i zabezpiecz folią. Nie zapomnij o zdjęciu zasłon, firan, rolet oraz karniszy. Jeśli podczas malowania masz zamiar otwierać okna, koniecznie oklej krawędzie folią malarską. Pamiętaj jednak, że lepiej unikać wietrzenia podczas malowania ścian (ze względu na powstający przewiew przyspieszający podsychanie farby lub zaburzenie optymalnej wilgotności powietrza i temperatury).

Farba do sufitu – postaw na produkt dobrej jakości

Do malowania sufitu wybierz farbę silikonową Caparol CapaSilan. To produkt bezrozpuszczalnikowy o zminimalizowanej praktycznie do zera emisji substancji lotnych i półlotnych i odporny na szorowanie na mokro. Farba tworzy szlachetną matową powłokę, która nie odbija światła.

Jeśli chodzi o kolor, najczęściej jest wybierana biała farba do sufitów. Nowe trendy przełamują jednak ten schemat – coraz więcej osób decyduje się na inne barwy. Przy wyborze pamiętaj o tym, że ciemne odcienie sprawdzą się tylko w wysokich pomieszczeniach. Niskie przestrzenie wymagają jasnych barw. Dzięki temu będą wydawać się bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości. Polecana farba Caparol CapaSilan występuje podstawowo w kolorze białym, ale można ją także barwić w maszynowym systemie ColorExpress. Dzięki temu otrzymasz dokładnie taki odcień, na jakim Ci zależy.

Jak pomalować sufit bez smug?

Po przygotowaniach i kupieniu odpowiedniego produktu możesz wreszcie przystąpić do pracy. Jak pomalować sufit, aby dobrze się prezentował? Przede wszystkim przed nałożeniem farby warto usunąć z niego wszystkie zabrudzenia i pęknięcia. Należy też wypełnić wszystkie ubytki, które mogą osłabiać przyczepność farby lub przebijać przez świeżo położoną powłokę. Następnie powierzchnię dobrze jest zagruntować, by podłoże zmniejszyło chłonność i stało się bardziej zwięzłe. W tym celu przydadzą Ci się środki gruntujące i podkłady, które znajdziesz w naszej ofercie.

Do malowania sufitu użyj sporego wałka. Będzie to dużo łatwiejsze niż korzystanie z pędzla. Pamiętaj, aby przed nałożeniem farby lekko zmoczyć narzędzie i starannie je odcisnąć. Nakładanie farby do sufitu rozpocznij od okna, koncentrując się na odcinku równoległym do niego. Nanoś produkt równoległymi liniami. Staraj się nie robić przerw między pasami farby – każdy kolejny nakładaj tuż obok poprzedniego. Dzięki temu unikniesz powstawania smug. Pamiętaj, aby drugą warstwę farby kłaść dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. 

Malowanie sufitu wymaga starannego przygotowania pomieszczenia i podłoża, ale trwały efekt z pewnością zrekompensuje Ci poświęcony czas. Wybierz dobrej jakości produkty Caparol i nadaj swojemu mieszkaniu piękny wygląd na długie lata!