Jak oddzielić sufit od ściany przy malowaniu?

Jeśli przygotowujesz się do samodzielnego malowania mieszkania, powinieneś pamiętać, że odpowiednie połączenie koloru ścian i sufitu to dopiero początek. Równie ważnym wyzwaniem jest umiejętne odcinanie sufitu od ściany. Na czym to polega i jak sobie z tym poradzić? Kluczem do sukcesu jest zaopatrzenie się w dobrej jakości produkty i zastosowanie kilku sprawdzonych technik.

 

Z tekstu dowiesz się:

·       kiedy warto wykonać pasek pod sufitem,

·       jak oddzielić sufit od ściany przy malowaniu,

·       jakie produkty wybrać do malowania ścian i sufitu.

Czy warto wykonać przy suficie pasek w kolorze sufitu? Decyzja zależy od kilku czynników, m.in. wielkości pomieszczenia i tego, na ile precyzyjnie wykonano połączenie pomiędzy ścianami a sufitem. Jeśli zastanawiasz się, czy warto oddzielić w ten sposób obie płaszczyzny oraz jakie farby do wnętrz wybrać do tego celu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Odcinanie sufitu – kiedy wykonać pasek pod sufitem?

Zastanawiasz się, jak odciąć kolor od sufitu? Sprawdź, czy pasek pod sufitem będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego pomieszczenia. Na to pytanie możesz odpowiedzieć twierdząco, jeśli:

·       ściana nie jest idealnie równa i chcesz odwrócić uwagę od jej mankamentów – dzięki paskowi o szerokości około 3 cm nierówności staną się mniej widoczne,

·       pomieszczenie jest wąskie i wysokie, a ściany jasne, przez co pokój wydaje się nieproporcjonalny – dzięki namalowaniu pod sufitem paska o wysokości min. 10 cm proporcje staną się bardziej harmonijne.

Pamiętaj, że w przypadku ciemniejszych ścian lub niższego pomieszczenia warto postawić na nieco węższy pasek– zbyt gruby może sprawić, że całe pomieszczenie będzie się wydawało niższe. W przypadku nowych, idealnie równych ścian możesz się natomiast zdecydować na tak zwane odcięcie w rogu, czyli granicę płaszczyzn dokładnie na styku ściany z sufitem.

Malowanie ścian przy suficie – ważna rola odpowiednich produktów

Farba do malowania sufitu musi mieć odpowiednie właściwości (nie może być zbyt rzadka, aby zbyt szybko nie wyschła). Wybierz na przykład silikonową CapaSilan. To farba, która tworzy szlachetną, matową powłokę. Jeśli chcesz, możesz oczywiście przełamać rutynę w swoim domu i zdecydować się na inny kolor sufitu niż standardowy biały – dzięki systemowi indywidualnego barwienia ColorExpress może on być dokładnie taki, jaki sobie wymarzysz. CapaSilan to produkt trwały, odporny na szorowanie na mokro, a także bezpieczny zarówno dla malarza, jak i osób, które będą przebywać w wyremontowanym pomieszczeniu. To możliwe, ponieważ lotne związki organiczne w jego składzie zostały wyeliminowane praktycznie do zera.

Dla trwałego i estetycznego efektu malowania ścian przy suficie oraz samego sufitu istotne jest także zredukowanie chłonności powierzchni. Do tego celu potrzebne Ci będą środki gruntujące. Dzięki nim powłoka pozostanie mokra podczas całego procesu malowania (włącznie z momentem odrywania taśmy malarskiej), a co za tym idzie – unikniesz powstawania śladów po wałku.

Odcinanie sufitu od ściany – wskazówki

Jeśli gruntowanie i wybór farby masz już za sobą, czas się dowiedzieć, jak odciąć sufit, aby efekt wizualny spełnił Twoje oczekiwania.

1.     W przypadku malowania paska pod sufitem na ścianie odmierz określoną odległość od krawędzi sufitu lub ściany i wyznacz linię. Zaznacz ją na całej długości, np. ołówkiem.

2.     Wzdłuż linii naklej taśmę do odcinania kolorów. Pamiętaj, aby podłoże było całkowicie oczyszczone, a jeśli planujesz nakleić taśmę już po malowaniu ściany – aby powłoka była całkowicie utwardzona. Tzw. odcięcie w rogu (granica przebiegająca na styku płaszczyzny ściany z sufitem) również wymaga taśmy – precyzyjnie, dokładnie przyklejonej do narożnika. W obu przypadkach należy wystrzegać się zachodzenia taśmą na sąsiednią płaszczyznę – niepomalowane linie będą się rzucać w oczy i wyglądać nieestetycznie.

3.     Rozprowadzaj farbę małym wałkiem tak, by zachodziła minimalnie na powierzchnię taśmy. Dla ułatwienia możesz także użyć specjalnego wałka z ogranicznikiem do odcinania.

4.     Odklej taśmę zabezpieczającą – impregnowaną można zdjąć natychmiast po zaobserwowaniu tężenia farby, a papierową trzyma się do momentu, gdy na pomalowanej powierzchni zaczną się pojawiać matowe plamy.

Pamiętaj, że precyzja odcinania sufitu wpływa na estetykę całego wnętrza. Wybierz farbę CapaSilan, skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się samodzielnie wykonanym remontem z dobrym efektem!