Meine Zielgruppenangabe ändern
Przeskocz nawigację
Farba do ścian a ciąża
Farba do ścian a ciąża

Malowanie ścian a ciąża – jak wybrać bezpieczne dla kobiet w ciąży farby do wnętrz?

Farby do ścian bezpieczne w ciąży to kwestia, która nie dotyczy jedynie przyszłych mam. Jeśli planujesz urządzanie pokoju dziecięcego tuż przed rozwiązaniem, nie martw się – możesz przeprowadzić remont tak, by nie zaszkodziło to ani matce, ani dziecku. Gwarancję bezpieczeństwa będziesz mieć oczywiście wyłącznie wtedy, kiedy wybierzesz odpowiednie farby – najlepiej niskoemisyjne, bez rozpuszczalników, konserwantów i plastyfikatorów. Jakie to farby i gdzie ich szukać? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się: 

  • których składników w farbach do wnętrz należy unikać,
  • w jaki sposób dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo kobiety w ciąży,
  • jak pomalować dziecięcy pokój, by stworzyć przytulne wnętrze.

Malowanie ścian generuje zazwyczaj spore zamieszanie. Drabina, mieszanie farby, kuweta malarska i schnąca powoli ściana, o którą łatwo przypadkiem się otrzeć. Dla kobiety w ciąży najważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo – zarówno jej samej, jak i mającego wkrótce przyjść na świat dziecka. Jak zaplanować remont, by wdychanie oparów farby w ciąży nie spowodowało problemów zdrowotnych przyszłej mamy? Przekonajmy się!

Malowanie a ciąża – jak znaleźć farby o bezpiecznym składzie?

Jeśli planujesz malowanie ścian w trakcie ciąży partnerki lub w mieszkaniu, w którym przeprowadzasz remont, przebywa kobieta ciężarna, zadbaj o to, by stosować farby do ścian bezpieczne w ciąży. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim dogłębnie analizując ich skład chemiczny. Bezpieczna farba do wnętrz nie zawiera takich substancji, jak:

  • Rozpuszczalniki – są to związki, które łatwo parują i dostają się do powietrza, którym oddychają domownicy. Wdychanie rozpuszczalników może powodować niebezpieczne podrażnienia górnych dróg oddechowych, nudności czy bóle głowy, a nawet migreny – dolegliwości niebezpieczne nie tylko dla kobiet w ciąży, ale również dla malującego czy pozostałych użytkowników przestrzeni mieszkalnej. Ich zawartość znajdziesz na etykiecie farby pod pojęciem LZO (lotne związki organiczne). Nasze prawo nakłada obowiązek umieszczania na etykiecie farb zarówno dopuszczalnego maksymalnego limitu LZO dla kategorii farb do której należy dana farba, jak i rzeczywistej zawartości LZO w danej farbie. Dla matowych, wodorozcieńczalnych farb wewnętrznych, limit LZO wynosi 30 g na każdy litr farby. Czy to dużo? Żeby dobrze zrozumieć problem, wystarczy zauważyć, że w kilkunastu litrach farby służącej do pomalowania średniej wielkości pomieszczenia może się znaleźć nawet pół litra rozpuszczalników, które przewentylujemy przez swoje płuca (a część z nich przez pęcherzyki płucne przedostanie się do naszego krwiobiegu);
     
  • Plastyfikatory – czyli m.in. ftalany. Po pewnym czasie ulatniają się, przenikając do powietrza, którym oddychamy i osadzając się na meblach, ubraniach, zabawkach i wszelkich innych produktach. Są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży. W przypadku długotrwałej ekspozycji na ich wysokie stężenie organizm może reagować zaburzeniami gospodarki hormonalnej, układu nerwowego, odpornościowego, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do patologii urodzeń. Choć niektóre plastyfikatory zostały uznane jako silnie szkodliwe, brak jest ogólnych przepisów wprowadzających limity ich stosowania w farbach. Zdecydowana większość producentów farb nie podaje więc informacji o zawartości i rodzaju użytych plastyfikatorów;
     
  • Konserwanty – ich zadaniem jest przedłużenie trwałości farby. Mogą powodować reakcje alergiczne. Farba Indeko Plus jest całkowicie wolna od konserwantów, a przy tym wytrzymuje w szczelnym opakowaniu nawet 2 lata. Jak się okazuje, jest możliwe stworzenie farby, która nie psuje się szybko bez tych składników.

Sprzyjające alergikom i osobom szczególnie narażonym na oddziaływanie szkodliwych związków chemicznych farby Caparol zostały oznaczone znakiem E.L.F. Świadczy on o tym, że dana farba do wnętrz nie zawiera plastyfikatorów i rozpuszczalników. Ze względu na możliwe wystąpienie śladowych zanieczyszczeń niektórych surowców, definicja E.L.F. podaje, że sumaryczna ilość LZO i plastyfikatorów nie może być wyższa niż 1 g/l farby, czyli 30-krotnie mniej niż pozwalają przepisy. Ponadto farba do wnętrz Indeko Plus jest wolna od konserwantów i nie wydziela drażniącego chemicznego zapachu. Jest zatem bezpieczna zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla niemowlęcia.

Chcesz w pełni zabezpieczyć malowany pokój z myślą o zdrowiu kobiety w ciąży? Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!

Farby do ścian bezpieczne w ciąży – jak dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie?

Aby kobieta w ciąży nie była narażona na wdychanie oparów farby, zadbaj również o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Nawet praktycznie bezzapachowe farby do wnętrz mogą mieć bowiem zły wpływ na organizm ciężarnej, a ataki nudności z pewnością nie są czymś pożądanym w zaawansowanej ciąży.

Oprócz tego warto odpowiednio zaplanować remont. Powinien on trwać krótko – maksymalnie jeden dzień. Aby tak się stało, potrzebna jest wydajna farba łatwa w aplikacji. Wysoki stopień krycia pozwoli Ci poprzestać na jednej warstwie farby – gładka i równomiernie nasycona pigmentem powierzchnia nie będzie wymagała ponownego malowania przez długi czas.

Innowacyjna farba dla alergików Caparol Indeko Plus nie wymaga wprawdzie wietrzenia pomieszczenia po malowaniu, ale w przypadku kobiety ciężarnej warto dmuchać na zimne. Radzimy, by wietrzyć mieszkanie przez kilka godzin po malowaniu i, jeśli jest taka możliwość, zadbać o to, by przyszła mama spędziła ten czas poza świeżo pomalowanym pokojem.

Ciąża a malowanie ścian – jak przygotować pokój dziecięcy?

Jeśli aranżujesz właśnie pokój dziecięcy dla mającego przyjść na świat malucha, z pewnością marzysz o tym, by wyglądał on jak najpiękniej. Chcesz nieco urozmaicić wystrój pokoju? Zastosuj szablony malarskie, by pokryć ściany inspirującymi wzorami pobudzającymi wyobraźnię. Unikaj ciemnej i jaskrawej kolorystyki – zbyt intensywne odcienie mogą drażnić wrażliwe zmysły niemowlęcia. Stwórz przestrzeń, w której Ty i świeżo upieczona mama z maluchem będziecie czuć się bezpiecznie i swobodnie.

Wybierając farby do ścian bezpieczne w ciąży, zapewniasz swojej rodzinie lub osobom, których mieszkanie malujesz, zdrowie i komfort – zarówno w trakcie, jak i po malowaniu. Farby do wnętrz Caparol to rozwiązanie, które pozwoli Ci przygotować mieszkanie na przybycie nowego lokatora.