Farba jako dodatkowa ochrona domu przed słońcem. Poznaj farbę fasadową CoolProtect

Elewacja budynku musi na co dzień znosić wiele niedogodności. Wiatr, korozja biologiczna i największe zagrożenie – czyli ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu lub śniegu, mogą uszkodzić lub oszpecić powłokę malarską, a nawet doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Wydaje się więc, że rejony, w których pogoda często jest słoneczna, a niebo bezchmurne, to miejsca, w których fasady budynków będą najtrwalsze – jest jednak zgoła inaczej.

Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne to w rzeczywistości jedno z największych zagrożeń dla powłoki malarskiej. Użycie słabej jakości produktu może skutkować posiadaniem ścian o kompletnie różnych odcieniach, gdy porówna się nasłonecznioną i mniej wyeksponowaną na światło dzienne ścianę budynku. To zresztą nie jedyne zagrożenie, jakie czeka na tak nasłonecznioną elewację. Właśnie dlatego Caparol posiada w ofercie farbę przeznaczoną do takich warunków.

Farba fasadowa odporna na słońce

Dzięki opatentowanej przez Caparol recepturze CoolProtect posiada zalety farby akrylowej oraz farby fasadowej silikonowej. Jest to produkt typu SilaCryl, w którym spoiwo z żywic silikonowych zostało połączone z dyspersjami czystych akrylanów. Dzięki temu CoolProtect jest farbą hydrofobową i paroprzepuszczalną (jak farba silikonowa). 

Sprawdź również: Malujemy elewację – farba sprawdzona na milionach metrów kwadratowych ścian

Największą zaletą CoolProtect jest jednak to, jak chroni powłokę malarską przed promieniami słonecznymi. Promieniowanie podczerwone, odpowiedzialne za nagrzewanie się materiałów, dzięki obecności tzw. „zimnych pigmentów” jest w dużym stopniu odbijane. Nie dochodzi więc do niszczącego wzrostu temperatury na elewacji. W ten sposób nie powstaną spękania elewacji ani nie nastąpi zapadanie się styropianu. Farba fasadowa CoolProtect jest więc najlepszym rozwiązaniem w przypadku ciemniejszych kolorów.

Jasne elewacje z reguły nagrzewają się słabiej, a ciemne – mocniej. im kolor jest ciemniejszy, tym niższy posiada współczynnik odbicia światła rozproszonego HBW. W zakresie światła widzialnego współczynnik ten utrzymuje się na poziomie 100% (pełne odbicie), a dla idealnej czerni – 0% (pełne pochłanianie). Jednak rozpatrując ciemniejsze kolory użyte na elewacjach (szczególnie ocieplonych), należy uwzględnić przede wszystkim całkowity współczynnik odbicia promieniowania słonecznego – TSR (Total Solar Reflectance). Zgodnie z wytycznymi niemieckiego związku Industrieverband WerkMörtel e.V. dla kolorów o HBW<20 całkowity współczynnik odbicia promieniowania słonecznego TSR powinien wynosić co najmniej 25%, aby farba w takim kolorze nie nagrzewała wierzchniej wyprawki ocieplenia powyżej wartości krytycznych. Dla CoolProtect warunek ten spełniony jest nawet dla HBW≥10.

Piękna i trwała elewacja na dłużej

Produkty silikonowe typu Silacryl to jedne z najczęściej wybieranych przez profesjonalistów farb elewacyjnych. Dzięki niezrównanej trwałości, właściwościom biobójczym i łatwej aplikacji są wyjątkowo wszechstronne w zastosowaniu. Można śmiało powiedzieć, że farby zostały sprawdzone już na milionach metrów kwadratowych elewacji w Polsce. Kiedy więc przyjdzie czas na remont lub wykończenie fasady, użyj farb Muresko lub CoolProtect, aby zapewnić sobie najlepszy możliwy efekt.

Zobacz też: Ciemna elewacja – wady i zalety