Wskazówki dotyczące malowania elewacji farbami Muresko i CoolProtect

Najprostszym sposobem na odświeżenie elewacji jest jej odmalowanie. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii produkcji farb, pokrycie fasady nową warstwą farby to również metoda zwiększająca wytrzymałość elewacji na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Aby jednak efekty remontu były satysfakcjonujące, warto dokładnie wykonać każdy etap pracy i zadbać o dobrej jakości narzędzia i farby fasadowe.

Jak prawidłowo malować elewację? Jakie narzędzia są niezbędne przy wykańczaniu elewacji? Czemu prace remontowe najlepiej wykonywać wiosną? Wyjaśnimy na przykładzie najchętniej wybieranych przez profesjonalistów farb z serii Muresko.  

Malowanie elewacji – od czego zacząć? 

Przede wszystkim do malowania elewacji należy wybrać odpowiedni termin. Nie bez powodu większość remontów i prac wykończeniowych planuje się na wiosnę. Optymalne warunki do malowania panują wtedy, gdy temperatura nie przekracza 25℃, dzień jest pogodny i nie istnieje ryzyko wystąpienia opadów. 

Kolejną kwestią jest przygotowanie samej ściany. Podłoże, na które nakłada się farby, musi być oczyszczone ze wszelkich niedoskonałości, takich jak złuszczające się fragmenty starej powłoki malarskiej (w przypadku odnawiania ściany), i pozbawione ubytków. Ważne, aby ściana nie była pokryta żadnymi środkami zmniejszającymi przyczepność.

Zobacz także: Farba jako dodatkowa ochrona domu przed słońcem. Poznaj farbę fasadową CoolProtect

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni pora na wybór farby fasadowej, wytrzymałej i odpornej na porastanie, aby elewacja nie wymagała kolejnego remontu przez długi czas. Muresko oraz CoolProtect to farby fasadowe silikonowe wykonane w technologii SilaCryl. Oznacza to, że doskonale nadają się do remontów i malowania powierzchni ocieplanych np. systemami ETICS.

Muresko oraz CoolProtect tworzą ochronną powłokę malarską, która nie tylko zabezpiecza mur przed wpływem opadów atmosferycznych, ale też posiada (dzięki właściwościom hydrofobowym) właściwości samoczyszczące. Farby te sprawiają, że woda opadowa nie wnika w strukturę ściany, ale spływa po niej, zbierając po drodze powierzchniowe zanieczyszczenia. Daje to gwarancję estetycznej i dobrze utrzymanej elewacji przez długi czas!

Jakich narzędzi potrzeba, aby sprawnie pomalować elewację domu?

Ostatnią kwestią jest dobór narzędzi. Farba fasadowa silikonowa może być nakładana w ten sam sposób, co inne typy powłok malarskich. Idealny zestaw narzędzi powinien zawierać: 

  • wałki – najlepiej z owczej wełny. Do malowania gładkich powierzchni stosuje się wałki krótkowłose, do porowatych – te z długim włosiem; 
  • pędzle – będą potrzebne do wykończenia detali;
  • folia malarska, taśmy i kuwety – uchronią przed przypadkowym pomalowaniem elementów, których nie chcesz pokryć farbą;
  • drabina lub rusztowanie – nawet z pomocą specjalnego teleskopu możesz nie dotrzeć wałkiem do pewnych miejsc, w szczególności w wyższych budynkach. Wówczas należy zastosować rusztowanie, którego na szczęście nie musisz specjalnie kupować – wiele firm zajmuje się ich wynajmem. 

Do podanej listy możesz dodać jeszcze wygodne ubrania robocze. Z pewnością uczynią one pracę bardziej komfortową i bezpieczną.  

Zobacz także: Muresko upiększa okolice – farba idealna do murali

Malowanie domu najlepiej przeprowadzać od strony nienasłonecznionej, ponieważ zbyt szybkie wysychanie powłoki malarskiej może doprowadzić do uzyskania nierównomiernego efektu. Farbę należy bowiem nakładać metodą „mokre na mokre” (czyli tak, aby połowa nakładanej warstwy nachodziła na wciąż niewyschnięty, poprzednio nałożony pas). Podsumowując – odpowiednie przygotowanie jest kluczem do otrzymania satysfakcjonującego efektu malowania elewacji. Optymalne warunki atmosferyczne, odpowiednie narzędzia i najlepsze farby silikonowe na rynku, takie jak Muresko czy CoolProtect, to gwarancja sprawnego i bezproblemowego przeprowadzenia prac remontowych.