Ciemne kolory fasad i elewacji

Jasna elewacja domu to bezpieczny wybór. Ostatnio coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na użycie ciemnych kolorów. Czarne, brązowe i ciemnoszare fasady to powszechny trend zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Zobacz, dlaczego warto je uwzględnić w kolejnym projekcie i o czym należy pamiętać przy ich stosowaniu. 

Ciemne kolory świetnie nadają się przede wszystkim do podkreślenia określonych elementów architektonicznych. Czerń, szarość i brąz pojawiają się na wielu budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej w ciemnych barwach występują także nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na ciemne fasady. 

Fasady domów – nowoczesna elewacja domu w ciemnych kolorach

Ciemne kolory elewacji budynków są eleganckie i ponadczasowe, dzięki czemu dają dużo możliwości aranżacyjnych. Najpopularniejsze kolory elewacji z tej gamy to:

  •  czerń – dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą, dlatego będzie pasować do brył o prostym kształcie. Niekiedy czerń sprawia, że budynek dobrze wtapia się w otoczenie, w innych – może je całkowicie zdominować. Zanim zdecydujesz się na czerń, zastanów się więc, jaki efektchcesz uzyskać wyróżnić swój dom spośród innych budynków czy też sprawić, by z nim współgrał;
  • brąz – ciepłego i neutralnego brązu nie warto przytłaczać czernią. Bardzo dobrze skomponuje się za to z ciepłymi odcieniami szarości. Nowoczesna elewacja domu zyska też ciekawy wygląd, gdy zdecydujesz się na pomalowanie jej dwoma odcieniami tego samego koloru, np. karmelowym i kasztanowym;
  • szarość – jest dobrym kompromisem między czernią a brązem. W zależności od tego, czy wybierzesz szarość o zabarwieniu brązowym, czy też grafit z odcieniami niebieskiego, możesz stworzyć ciepłą lub zimną aranżację budynku. Z kolei gdy połączysz szarość z czernią, stworzysz fasadę, która będzie górowała nad resztą budynków w okolicy.

Aby elewacje w ciemnych kolorach zachowały nienaganny wygląd przez lata, powinieneś zadbać o najwyższą jakość materiałów potrzebnych do ich wykonania. W innym przypadku ciemne tynki mogą wyblaknąć i popękać. Jak temu zapobiec?

Nowoczesna elewacja domu w ciemnym kolorze – na co należy uważać?

Podczas projektowania nowoczesnego budynku w ciemnym kolorze weź pod uwagę, że czarne, szare i brązowe tynki intensywniej się nagrzewają. Zmiany termiczne powodują naprężenia, które mogą skutkować uszkodzeniami tynku, objawiającymi się pęknięciami i odspojeniami. Pod wpływem ekspozycji na promienie UV ciemne barwy szybko tracą także swój pierwotny blask. Istnieją jednak technologie produkcji tynków umożliwiające zastosowanie szerokiej gamy kolorystycznej. Do tynków odpornych na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych należą tynki z dodatkiem włókna węglowego. 

Tynki te odznaczają się bardzo dobrą dyfuzyjnością pary wodnej i są, obok masy szpachlowej i kleju, elementem systemu ocieplenia Capatect Carbon. Włókna węglowe zawarte w produktach wchodzących w skład systemu, umożliwiają stosowanie na elewacji bardzo ciemnych, a nawet czarnych kolorów, których współczynnik odbicia światła jest równy bądź większy niż pięć (HBW ≥5).

System Carbon to twardość diamentu - zapewnia odporność na gradobicie i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei system Capatect Longlife umożliwia stosowanie szarości i innych ciemnych odcieni, których współczynnik odbicia światła jest większy od 15 (HBW ≥15).

Inne właściwości systemów Caparol, które umożliwiają stosowanie ciemnych kolorów

Elewacja domu w ciemnym kolorze – rozświetl budynek

Należy także pamiętać, że kolor elewacji może zmienić proporcje budynku. Jeśli więc projektujesz nowoczesną jednolitą bryłę i boisz się, że ciemna elewacja zaburzy bryłę domu, pomyśl o rozświetlających elementach.Refleksy sprawią, że ciemne fasady domów nabiorą lekkości. Efekt drobinek brylantu rzuconych na głęboką czerń doda wyjątkowego blasku elementom elewacji. 

Nowoczesna elewacja domu w ciemnym kolorze może być rozświetlona także dzięki zastosowaniu mozaikowego tynku dekoracyjnego, czyli połyskujących drobnoziarnistych kamyczków. Ciemny chłodny odcień ściany z zastosowaniem tego efektu dobrze skomponuje się ze stolarką dekoracyjną w gamie grafitu lub w kontrastowych, jasnych kolorach takich jak biel. Wszystkie techniki dekoracyjne rozświetlające budynek są dostępne w systemie Capatect Classic.

Więcej efektów, które pomogą Ci w rozświetleniu elewacji, znajdziesz tu

Bryła budynku nabierze lekkości także dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorów takich elementów jak: dach, stolarka okienna, rynny czy brama garażowa. Możesz łączyć je na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Klasycznym połączeniem jest czerń i biel, z kolei do szarości bardzo pasują elementy w kolorze granatowym i ciemnozielonym.

Po inne porady dotyczące zasad dobierania koloru elewacji do reszty budynku zajrzyj tu

Nowoczesne, minimalistyczne budownictwo i ciemne kolory to dobrana para. Warto zastosować odważne połączenie czarnej, szarej lub brązowej elewacji w budynkach o prostych bryłach. Gdy zadbasz o zastosowanie najlepszych materiałów, ciemne elewacje i fasady domów zachowają doskonały wygląd przez lata.