Dlaczego warto stosować silikonową farbę fasadową? Poznaj zalety Muresko i CoolProtect

Rynek budowlany jest obecnie tak rozwinięty, że nietrudno znaleźć farbę do praktycznie dowolnego podłoża. Taka sytuacja z jednej strony umożliwia idealne dopasowanie produktu do swoich potrzeb, ale może też spowolnić prace wykończeniowe, ponieważ ilość możliwych do wybrania opcji w efekcie czasami utrudnia zakup, zamiast go ułatwiać. 

Malowanie elewacji przeprowadza się rzadko. Od dobrej powłoki malarskiej oczekujemy bowiem, że będzie trwała i będzie w dobrym stanie co najmniej kilkanaście lat. Skupimy się więc na opisaniu farby, po którą najchętniej sięgają wiodący wykonawcy i deweloperzy. Chodzi tu o farbę fasadową Muresko, będącą obecnie wyznacznikiem jakości na rynku malarskim. 

Dlaczego farba elewacyjna silikonowa jest trafnym wyborem?

Farba silikonowa nie bez powodu jest produktem, po który coraz częściej sięgają profesjonalne firmy i osoby prywatne. Wynika to z jej doskonałych parametrów. Dobrej jakości farba silikonowa charakteryzuje się kilkoma właściwościami: 

  • posiada właściwości samoczyszczące – dzięki hydrofobowości woda z opadów atmosferycznych nie wnika w strukturę muru, lecz spływa po niej, dzięki czemu zmywa zanieczyszczenia;
  • jest paroprzepuszczalna – sprawia to, że doskonale nadaje się do malowania powierzchni ocieplanych, ponieważ umożliwia odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z głębszych warstw;
  • dobra odporność na UV – właściwości powłoki ulegają jedynie nieznacznym zmianom po ekspozycji na promieniowanie słoneczne (mogą więc chronić elewację przez wiele lat). 

Powyższe właściwości sprawiają, że farba fasadowa silikonowa jest wybitnie odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz innych czynników, które wpływają na stan elewacji, co gwarantuje jej dużą trwałość. 

Sprawdź także: Farba jako dodatkowa ochrona domu przed słońcem. Poznaj farbę fasadową CoolProtect

Wyższa jakość na rynku silikonowych farb fasadowych

Dwa produkty firmy Caparol – farby Muresko oraz CoolProtect– oprócz wymienionych powyżej właściwości posiadają też dodatkową zaletę, jaką jest duża zawartość środków biobójczych. Dzięki niej doskonale chronią elewację przed porastaniem przez algi i grzyby. Sprawdzą się więc, gdy musimy pomalować budynek znajdujący się w sąsiedztwie lasu i zbiornika wodnego.

Kolejną zaletą jest trwałość ich kolorów i duży wybór kolorystyki (w typowych farbach silikonowych nie można osiągnąć wielu kolorów). Szeroką kolorystykę umożliwia specjalna technologia SilaCryl®, która łączy w sobie zalety farb silikonowych i farb czystoakrylowych. Do ciemniejszych kolorów przeznaczonych na elewacje ocieplone styropianem służy specjalna wersja farby: CoolProtect, która radzi sobie doskonale z odbijaniem promieni słonecznych z zakresu podczerwieni powodujących nadmierne nagrzewanie się elewacji i niszczenie ociepleń.

Zobacz też: Muresko upiększa okolice – farba idealna do murali