Muresko-Premium upiększa okolice – farba idealna do murali

Osiedla budowane w latach 60., 70. i 80. wciąż dominują w polskiej architekturze mieszkalnej. Z biegiem lat bloki z wielkiej płyty niszczeją. Popularnym rozwiązaniem, które pozwala na poprawę ich walorów estetycznych, jest gruntowny remont i malowanie elewacji farbą fasadową. Można jednak pójść o krok dalej i uczynić blok mieszkalny wielkoformatowym dziełem sztuki – wystarczy namalować na jego ścianie mural! 

Zadanie to nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby wykonać malowidło ścienne o powierzchni kilkudziesięciu, a często nawet kilkuset metrów kwadratowych, potrzeba przemyślanego projektu, odpowiednio przeszkolonych i wprawnych artystów malarzy oraz doskonałej pogody. Ostatnim brakującym elementem jest zaś doskonałej jakości farba fasadowa, jak np. farba Caparol Muresko-Premium, która sprawi, że cenny malunek przetrwa w niezmienionej formie wiele lat. 

Farba fasadowa do muralu – wytrzymała, intensywnie kolorowa i łatwa w nakładaniu

Murale cieszą się olbrzymią popularnością i są jednymi z najbardziej atrakcyjnych elementów miejskiego krajobrazu. Większość ludzi nie zastanawia się jednak nad tym, jak wiele warunków musi spełniać powierzchnia ściany, aby mogło na niej powstać tak wielkie malowidło.

Duże znaczenie ma lokalizacja: murale nie lubią intensywnego nasłonecznienia, ponieważ może ono powodować blaknięcie kolorów. Z tego powodu najczęściej na murale wybiera się ściany północne i wschodnie. Przygotowanie tych ścian do malowania trwa jednak dłużej ze względu konieczność ochrony przed porastaniem – z tej strony świata ryzyko porastania i zniszczenia malowidła jest duże. Poważnym wrogiem murali jest również wilgoć, która wnikając w strukturę ściany, może powodować odspajanie się tynku, a co za tym idzie – zniszczenie dzieła.

>>Czytaj także: Najważniejsze właściwości farby fasadowej Muresko-Premium, dzięki którym wykonasz trwałą powłokę o wysokiej jakości i dobrym wykończeniu.

Degradacji murali może zapobiec zastosowanie odpowiedniej farby elewacyjnej silikonowej, a dokładnie: produktów takich jak Muresko-Premium lub Muresko CoolProtect. To najchętniej wybierane przez profesjonalistów farby fasadowe na bazie żywic silikonowych z dodatkiem dyspersji czystych akrylanów, co daje najwyższą klasę odporności na światło i możliwość barwienia na najszerszą gamę kolorystyczną, nieosiągalną dla typowych farb silikonowych. Dzięki dopracowanemu składowi doskonale sprawdzają się jako farby do murali, ponieważ: 

  • są odporne na warunki atmosferyczne – takie jak deszcz, wiatr i śnieg;
  • mają właściwości hydrofobowe – nie pozwalają wilgoci wnikać w ścianę; 
  • są łatwe w nakładaniu – umożliwia to szybkie ukończenie prac w sezonie;
  • mają właściwości biobójcze – chronią ścianę przed porastaniem przez algi, grzyby i inne mikroorganizmy. 

Dodatkowo farba Muresko CoolProtect została zaprojektowana z myślą o ciemnych kolorach. Dzięki fabrycznemu barwieniu przy użyciu tzw. „zimnych pigmentów”, lepiej odbija promieniowanie podczerwone odpowiedzialne za bardzo silne nagrzewanie się elewacji (szczególnie ocieplonych). Nawet więc zastosowanie ciemniejszych kolorów nie spowoduje przekroczenia temperatur elewacji, które powodują zapadanie się styropianu użytego jako materiał izolacyjny ocieplenia czy też pękania tynków mineralnych pod wpływem zbyt dużych naprężeń termicznych. Obie farby dają więc pełne spektrum możliwości kolorystycznych podczas malowania elewacji. Farba Muresko CoolProtect jest dostarczana w docelowym kolorze, zaś Muresko-Premium nadaje się do barwienia maszynowego. 

Malowanie elewacji farbą silikonową – nie tylko murale

Jak widać remont fasady nie musi oznaczać konieczności malowania elewacji na jednolity kolor. Artyści potrafią upiększyć miejski krajobraz za pomocą malowideł, które dzięki zastosowaniu wysokiej jakości farb, takich jak produkty z serii Muresko, będą zdobiły okolice przez wiele lat w niezmiennej formie. 

>>Czytaj także: Nowoczesne techniki dekoracyjne elewacji budynków

Oczywiście murale to tylko jeden z przykładów tego, jak możesz zmienić obraz Twojej okolicy dzięki farbom Caparol. W ofercie marki znajdziesz też produkty z serii Histolith, przeznaczone specjalnie do renowacji zabytków i starszych budynków.