Nowoczesne techniki dekoracyjne elewacji budynków – dla architektów i inwestorów obiektów mieszkalnych, usługowych i biurowych

Zwrot ku naturze i ekologiczne rozwiązania, ciemne zdobienia fasad oraz powrót do modernizmu to najnowocześniejsze trendy w budownictwie, które od kliku lat utrzymują się na podium architektonicznej mody. Są one wyznacznikiem podejmowanych działań zarówno dla architektów przygotowujących projekty budynków mieszkalnych, biurowych czy usługowych, jak i dla inwestorów, którzy chcą ulokować swój kapitał w nowym obiekcie.

Coraz więcej przedsiębiorstw znad Wisły wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów wymagających nietypowych, a jednocześnie skutecznych rozwiązań. Wiąże się to z aktualnymi potrzebami odbiorców lokali. Częściej niż kiedykolwiek interesują się oni:

• kupnem mieszkania w budynku z nietypową elewacją,

• wynajęciem biura w budynku bez szklanych elewacji,

• otwarciem np. prywatnej kliniki medycznej lub galerii sztuki w budynku z elegancką, czarną fasadą.

Każde z tych rozwiązań można wdrażać za pomocą bezspoinowego systemu ociepleń Caparol. Wykorzystane w nim technologie pozwalają zaprojektować elewację budynku w taki sposób, aby była zgodna z nowoczesnymi technikami dekoracyjnymi. Poznaj 3 innowacyjne sposoby dekorowania elewacji i pozyskaj nowych klientów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami.

Elewacje budynków wzorowane na naturalnych materiałach

Ekologiczny trend w architekturze, który w Polsce staje się coraz popularniejszy, sprawia, że bardzo dużo nowych nabywców lokali i budynków chętnie wybiera obiekty, w których zostały wykorzystane naturalne surowce lub materiały stylizowane na naturalne. Wykorzystaj to zainteresowanie i przyciągnij uwagę potencjalnych klientów. Dzięki systemowi elewacyjnemu Caparol można stworzyć budynek z fasadą wzorowaną na rysunku naturalnego drewna lub betonu. Zastosowanie systemu elewacyjnego Caparol przynosi również korzyści przy eksploatacji budynku – pozwala bowiem zmniejszyć koszty ogrzewania aż o 40%.  

Fasady z efektem drewna

Drewno na elewacji dodaje budynkowi przytulności, ale fasady z naturalnymi deskami wymagają specjalnej pielęgnacji i ciągłej konserwacji. Systemów ociepleń budynków z efektem drewna Caparol nie trzeba za to impregnować ani odświeżać. Mogą przetrwać w nienaruszonym stanie nawet wiele lat.

• Fasady z efektem betonu

Choć beton kojarzy się z modernistycznymi rozwiązaniami, idealnie pasuje także do aranżacji wykorzystujących naturalne materiały. Czerpie bowiem inspiracje z kamiennego wzornictwa. Jeśli dodatkowo zostanie zestawiony z drewnianymi panelami, naturalny efekt zostanie jeszcze bardziej podkreślony. Takie rozwiązanie pasuje nie tylko do osiedli mieszkaniowych, ale też do budynków przeznaczonych na lokale usługowe, np. restauracje.

Ekstremalne fasady w ciemnych kolorach, które przetrwają upływ czasu

Obok architektonicznego trendu eko równie dużą popularnością cieszą się budynki z czarnymi bądź szarymi fasadami. W Polsce ich liczba stale rośnie. Przywołać tu można chociażby biurowiec Dominikański we Wrocławiu czy biurowiec Graffit na warszawskiej Woli. Coraz więcej deweloperów przygotowuje także nowoczesne osiedla mieszkaniowe, w których wszystkie bloki mają czarne lub szare fasady.

Zazwyczaj największym problemem projektowania budynków z ciemnymi fasadami jest znalezienie systemu elewacyjnego, który przez długie lata nie zmieni swoich właściwości. Dlatego firma Caparol oferuje systemy ociepleń Caparol Capatect Carbon z 15-letnią gwarancją. Ich współczynnik odbicia światła wynosi HBW ≥ 5, dzięki czemu czarny lub grafitowy kolor elewacji zyskuje wyjątkowo głęboki odcień.

• Czarne i szare fasady z błyszczącymi drobinkami

Czarne elewacje warto rozświetlić dodatkiem błyszczących drobinek z naturalnego minerału. Systemy ociepleń Caparol oferują tynk mozaikowy i warstwę wierzchnią Mika black lub wyprawę tynkarską CarboPor K15 (kolor 3D PLUS Venato 5), farbę ThermoSan NQG (kolor Venato 5) - technika dekoracyjna Brilliant. Produkty te zapewnią niespotykany efekt połysku. W asortymencie znajdują się również odcienie szarości i srebra np. system Caparol Silver lub Mika Silver z błyszczącymi drobinkami.

Systemy elewacyjne industrialnych budynków

Trzeci trend, który od jakiegoś czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, to styl industrialny. Widać to chociażby w Łodzi, gdzie nowo powstałe budynki nawiązują do dawnych, przemysłowych tradycji architektonicznych miasta. Również znane w całej Polsce Centrum Nauki Kopernik w Warszawie swoją kolorystyką fasady nawiązuje do industrialnej architektury, w której dominuje cegła i surowy metal.

Stworzenie fasad budynków ozdobionych naturalną cegłą lub metalem, podobnie jak w przypadku drewna, byłoby nie tylko bardzo kosztowne, ale wiązałoby się z koniecznością ciągłej pielęgnacji elewacji. Dzięki systemom elewacyjnym Caparol Capatect industrialne fasady nie wymagają żadnego specjalnego traktowania. W zależności od przyjętego rozwiązana są także objęte 10-letnią (Capatect Classic i Capatect Longlife) lub 15-letnią gwarancją (Capatect Carbon).

• Fasady z imitacji cegły

Takie rozwiązanie pasuje zarówno do budynków rustykalnych, jak i modernistycznych. Warto je zastosować, jeśli np. przygotowujesz projekt budynku lub inwestujesz w obiekt znajdujący się w pobliżu rynku, gdzie dominują kamienice i lokale z cegły. Do przygotowania imitacji cegły wykonawcy będą potrzebowali warstwy strukturalnej Arma Reno 700 i warstwy wierzchniej z rozcieńczonym lazurem i czterema kolorami (Ginster 55, Brasil 15, Venato 10 i Palazzo 165).

• Rdza dekoracyjna

Rdza dekoracyjna może zdobić cały budynek, ale zazwyczaj stosuje się ją głównie jako pojedynczy element dekoracyjny. Za jej pomocą skutecznie wyróżnisz np. przestrzeń z balkonami w nowoczesnych i modernistycznych blokach lub główne wejście do biurowca. Rdza dekoracyjna Caparol jest także bezpieczna dla całej fasady. Wykonuje się ją bowiem z trwałych materiałów imitujących – odpowiedniej farby podkładowej oraz farb Exterior nakładanych metodą „mokra w mokre”.

Więcej nowoczesnych technik dekoracyjnych dla architektów i inwestorów znajdziesz na naszej stronie w zakładce Systemy ociepleń.