Capatect Carbon – dlaczego warto inwestować w najtrwalsze ocieplenie domu?

Prawidłowe ocieplenie domu ma kluczowy wpływ na komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń, a także na energooszczędność budynku. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu, dlatego warto zwracać uwagę na materiały chroniące ściany zewnętrzne przed wnikaniem chłodnego powietrza i wilgoci. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne systemy ociepleń ETICS?

Wysoka jakość profesjonalnych systemów ociepleń zawsze idzie w parze z ich bardzo dobrą jakością. ETICS to komplet zintegrowanych produktów do ocieplenia ścian zewnętrznych, dzięki którym można stworzyć trwałe i szczelne elewacje domu. Do najlepszych zestawów ociepleń na polskim rynku należą systemy Caparol Capatect z:

  • klejem do płyt z wełny mineralnej lub klejem do płyt ze styropianu, 
  • warstwą zbrojną,
  • środkiem gruntującym,
  • tynkiem elewacyjnym.

Wśród rozwiązań Capatect największą trwałością odznacza się system Capatect Carbon wybierany zazwyczaj przez inwestorów wielorodzinnych budynków mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej (szpitali, szkół, urzędów). Czy może on znaleźć zastosowanie także w domach jednorodzinnych? Jak najbardziej! Przedstawiamy kilka zalet Capatect Carbon, które mogą przekonać Cię do inwestycji w ten system.

Energooszczędność i widocznie mniejsze rachunki za ogrzewanie domu 

Czy wiesz, że przez nieocieplone lub źle ocieplone ściany może uciekać nawet 40% energii cieplnej? Na nieprawidłowo zabezpieczonej przed chłodem ścianie mogą występować liczne, niezauważalne dla oka mostki termiczne, które zmniejszają efektywność ogrzewania domu. Działanie mostków termicznych możesz zobaczyć dzięki kamerze termowizyjnej. Na ekranie miejsca oznaczone kolorem żółtym i czerwonym świadczą o dużych i bardzo dużych stratach ciepła.

Tę sytuację możesz jednak zmienić dzięki ociepleniu elewacji za pomocą systemu Capatect Carbon. Po jego montażu zmniejszysz koszty ogrzewania domu nawet o 60% w porównaniu z budynkiem nieocieplonym lub nieprawidłowo ocieplonym. Dlaczego tak się dzieje?

  1. Ciepłe powietrze jest zatrzymywane wewnątrz budynku. Przez mostki termiczne do środka nie dostaje się również chłodne powietrze z zewnątrz.
  2. Możesz zmniejszyć ogrzewanie domu, a w sezonach przejściowych – całkowicie zrezygnować z dogrzewania.

Trwała elewacja domu z systemem Capatect Carbon

Cała inwestycja nie miałaby sensu, gdyby system ociepleń zachowywał swoje najlepsze właściwości tylko w pierwszych latach od montażu. Z tego względu nasi najlepsi specjaliści i inżynierowie zadbali, by system Capatect Carbon spełniał oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników nawet do 50 lat.

Dzięki zawartości włókna węglowego w produktach elewacyjnych Capatect Carbon system może wytrzymać nawet 10-krotnie większe obciążenia niż inne tradycyjne systemy dostępne na rynku. W efekcie ma on bardzo wysoką odporność na:

  • uderzenia mechaniczne sięgające 60 J, porównywalne do energii, jaką posiada stalowa kula o masie 1 kg zrzucona z wysokości 6 metrów;
  • gradobicie i inne zjawiska pogodowe, dzięki czemu elewacja domu jest w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne;
  • pęknięcia, dlatego nawet po upływie wielu lat na ścianie nie powinny pojawić się nawet drobne uszkodzenia elewacji.

Najlepsze kolory elewacji i czystość ścian

Zastosowanie włókien węglowych w systemie Capatect Carbon wiąże się również z możliwością stosowania bardzo intensywnych kolorów na elewacji. Warstwę tynku można barwić nawet na głęboki, czarny kolor, bez obawy o płowienie pod wpływem słońca, deszczu lub mrozu, czy o spękania powstałe w wyniku naprężeń termicznych spowodowanych nagrzewaniem się ciemnego koloru. W tradycyjnych systemach ociepleń najciemniejsze elewacje mają zazwyczaj kolor grafitowy. Dzięki Capatect Carbon będziesz mógł wykończyć bryłę budynku idealnie głębokim kolorem, którego współczynnik odbicia światła wynosi równo i więcej niż 5 (HBW ≥ 5). 

Twoja ciemna elewacja domu stanie się ponadto odporna na zabrudzenia. To zasługa innowacyjnej technologii Caparol Clean Concept®, która ogranicza wpływ zanieczyszczeń na elewację. Wykorzystane włókna węglowe eliminują także problem termoplastyczności. W efekcie cząsteczki kurzu i brudu nie przykleją się do ścian, gdyż spływną po powierzchni elewacji razem z opadami deszczu.

Oszczędność po raz drugi – tańsza termomodernizacja budynku

Korzyści ocieplenia domu za pomocą systemu Capatect Carbon są dla Ciebie przekonujące, ale obawiasz się bardzo wysokich kosztów inwestycyjnych? Postaraj się o dotację lub pożyczkę na termomodernizację swojego budynku. We wrześniu 2018 roku wystartował priorytetowy, rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą dofinansowywać m.in. ocieplenie przegród zewnętrznych. Maksymalna kwota, od której będzie liczona dotacja, wynosi 150 zł za m2 ściany.

Przeczytaj więcej: Termomodernizacja budynku w praktyce – 6 najważniejszych wskazówek