5 najważniejszych zalet termomodernizacji domu jednorodzinnego za pomocą systemów ociepleń Caparol Capatect

W ramach termomodernizacji starego domu warto zacząć przede wszystkim od ocieplenia elewacji. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu ucieczki ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne możemy tracić nawet do 40% energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze w nieocieplonym domu nie będzie więc efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi zaś znaczne oszczędności na ogrzewaniu. 

Prace remontowe, mające na celu termomodernizację budynku, należy wykonać w odpowiedniej kolejności, czyli zacząć od ocieplenia elewacji. Dopiero później możesz zająć się uszczelnieniem dachu czy inwestycją w nowoczesne źródła ciepła. Termomodernizacja polegająca na ociepleniu ścian zewnętrznych jest zdecydowanie najkorzystniejszym działaniem, zwłaszcza jeśli do jej wykonania wybierzesz systemy ociepleń wysokiej jakości, jakie posiada w swojej ofercie firma Caparol.

Poznaj 5 zalet termomodernizacji wynikających z zastosowania najlepszych systemów ociepleń.

1. Ocieplenie domu zapewnia oszczędność energii

Ocieplone ściany zewnętrzne sprawiają, że koszty ogrzewania budynku mogą zmniejszyć się nawet o 40%! By sprawdzić, jak wiele ciepła ucieka przez słabo ocieploną elewację, można przeprowadzić badanie termowizyjne budynku.

Ograniczenie strat energii pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze na paliwie grzewczym, ale także dostosować się do norm, jakie powinny spełniać nowoczesne budynki. Po wyeliminowaniu problemu nieszczelnej elewacji dużo łatwiej osiągniesz wysoką efektywność ogrzewania budynku.

2. Termomodernizacja zwiększa trwałość elewacji

Odpowiednie systemy ociepleń to inwestycja na lata – np. system Capatect Carbon gwarantuje Ci nawet do 15 lat gwarancji trwałości i niezawodności fasady. Zabezpieczona nim elewacja chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i skutkami gradobicia (wytrzymuje uderzenia o sile do 60 J). Dzięki innowacyjnej technologii samooczyszczania Caparol Clear Concept® możesz też mieć pewność, że ściany zewnętrzne Twojego domu pozostaną czyste i niezmienne na długi czas.

Niemiecka marka od lat stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferować im systemy ociepleń najwyższej jakości. Co ważne, stawia też na jakość pracy wykonawców, dlatego prowadzi szkolenia dla fachowców w Centrum Szkoleniowym Caparol, byś mógł skorzystać z usług certyfikowanego wykonawcy.

3. Możliwość ciekawej aranżacji ścian zewnętrznych za pomocą różnych systemów ociepleń

Korzyści, jakimi są energooszczędność i trwałość elewacji, mogą jednak zejść na dalszy plan, jeśli producent materiałów budowlanych nie ma do zaoferowania produktów, które poprawią estetykę Twojego domu. W końcu fasada budynku jest wizytówką jego właściciela.

Dzięki aplikacji Spectrum dużo łatwiej będzie Ci sprawdzić, jaki kolor i materiał elewacji będzie pasował do Twojej posesji, oraz stworzyć projekt kolorystyczny całego domu z uwzględnieniem ścian, dachu i okien.

Zobacz także: Dlaczego warto zainwestować w trwały system ociepleń budynków?

4. Dofinansowanie do termomodernizacji budynku w ramach programu Czyste Powietrze – tanie ocieplenie domu!

Rządowy program Czyste Powietrze powstał w celu ograniczenia emisji pyłów i zanieczyszczeń. Jedną z głównych przyczyn smogu jest bowiem ogrzewanie domu za pomocą starych pieców i kotłów na paliwo stałe. Dzięki programowi możesz otrzymać dotacje i niskooprocentowane pożyczki na wymianę nieefektywnego urządzenia, a także na przeprowadzenie termomodernizacji w postaci ocieplenia domu i wymiany okien. Remont elewacji i dodatkowe ocieplenie domu wpływa bowiem korzystnie na parametry energetyczne budynku.

Maksymalny możliwy koszt, od którego możesz otrzymać dotację, wynosi aż 53 tys. zł, jednak gdy przekroczysz poziom tych kosztów, możesz liczyć na dodatkową niskoprocentową pożyczkę. Minimalne koszty całego przedsięwzięcia, które umożliwiają Ci skorzystanie z programu, to 7 tys. zł. Wnioski składa się do jednego z szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Pamiętaj też o tym, że choć wybór systemów ociepleń od renomowanego producenta to większy wydatek, warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja, która się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie budynku, braku konieczności częstych remontów elewacji oraz zapewnieniu komfortu cieplnego domownikom.

5. Ocieplenie domu to ekologiczne rozwiązanie

Smog przyczynia się do wielu dolegliwości i poważnych chorób, z czego coraz bardziej zdajemy sobie sprawę jako społeczeństwo. Ponadto jest to olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Problem jest na tyle poważny, że ekologiczne rozwiązania w budownictwie przy obecnym stanie powietrza nie są już dobrą wolą inwestora, lecz powoli stają się koniecznością.

Termomodernizacja i przeprowadzone w jej ramach ocieplenie elewacji domu znacznie ogranicza zużycie paliw grzewczych, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza. Remont domu pozwoli Ci więc też zatroszczyć się o środowisko.

Systemy ociepleń Caparol Capatect w termomodernizacji budynku

Jak widać, prace termomodernizacyjne związane z ociepleniem domu przynoszą szereg korzyści. Wybór odpowiednich systemów ociepleń pozwoli Ci bowiem zadbać nie tylko o domowy budżet, zwłaszcza dzięki możliwości uzyskania dotacji i pożyczek, ale też o piękną elewację. Nie zapominaj też, że termomodernizacja może też przyczynić się do poprawy stanu powietrza, którym oddychasz na co dzień.

Sprawdź też: Termomodernizacja domu – kiedy wykonać nowe ocieplenie budynku?