Zrównoważone produkty

Zrównoważone receptury i opakowania bez kompromisów

Caparol wielokrotnie rewolucjonizował branżę farb budowlanych. Wynalezienie nowoczesnej technologii natryskiwania farb w 1936 r. i pierwszej na świecie ograniczającej emisję farby do wnętrz bez rozpuszczalnika w 1985 r. – to tylko dwa przykłady. 

Ochrona klimatu i środowiska, a także zdrowe życie, to motywy przewodnie naszych badań. Zrównoważone innowacje są obecne w kluczowych produktach z naszej oferty. W Caparol stosowanie zrównoważonych technologii, takich jak odnawialne surowce, zawsze idzie w parze z najwyższą jakością i doskonałymi właściwościami użytkowymi. 
 

Indeko-plus – zrównoważona farba premium do wnętrz.

Strategia na rzecz biomasy

Zastępując stopniowo ropę naftową i gaz ziemny surowcami pochodzenia roślinnego, zmniejszamy ślad węglowy naszych produktów i wspieramy bioróżnorodność.  

Caparol jest pionierem w zastosowaniu procedury równowagi biomasy, dzięki czemu surowce kopalne mogą być zastępowane przez biogaz i bioolej na samym początku łańcucha wartości. Nasze spoiwo jest wytwarzane w całości z surowców odnawialnych, bez żadnego uszczerbku dla właściwości użytkowych i możliwości stosowania. Spoiwo zawarte w farbie premium do wnętrz Indeko-plus pozwala zmniejszyć emisję CO2 nawet o 62%. CO2 zaoszczędzony dzięki palecie Indeko-plus odpowiada 460 km podróży średniej wielkości samochodem z silnikiem wysokoprężnym!

Powłoki następnej generacji z surowców odnawialnych

W innowacyjnych formułach produktów marki Caparol stosujemy różne surowce odnawialne, od oleju sojowego po skrobię ziemniaczaną. Na przykład spoiwo naszych farb laserunkowych zawiera znaną od starożytności roślinę: lniankę, czyli lnicznik siewny. Daje ona korzyści ekologiczne, ponieważ jest uprawiana razem z grochem, a jej kwiaty stanowią dodatkowe źródło pożywienia dla zagrożonych owadów. Za tę technologię marka Caparol została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym Green Tec Award, jedną z najważniejszych na świecie nagród za działania na rzecz środowiska.

Surowce odnawialne, takie jak skrobia ziemniaczana, olej z siemienia lnianego, olej z lnianki, olej sojowy czy biogaz zmniejszają ślad CO2 różnych farb Caparol.
Lekkie tynki umożliwiają pokrycie większej powierzchni i zmniejszenie zużycia materiałów.

Lekkie tynki oszczędzają zasoby

Mniejsze zużycie materiałów automatycznie przekłada się na bardziej zrównoważony rozwój. Jest tak dlatego, że najlepsze zasoby to te, które możemy zaoszczędzić. Przykładem są tu nasze wyjątkowo lekkie, gotowe do użycia tynki elewacyjne i zaprawy wzmacniające w postaci pasty. Są one lżejsze nawet o 30%, skracają czas nakładania o 20% i zmniejszają zużycie materiału o 30% w porównaniu z produktami standardowymi. 

Wykonawca musi przetransportować mniej materiału, może pokryć większą powierzchnię i otynkować większą powierzchnię elewacji, zużywając tę samą ilość materiału. Do tego lekkie tynki są doskonałą ochroną przed warunkami pogodowymi, odporne na grad i uderzenia, a także gwarantują większą swobodę projektowania, nawet w przypadku ciemnych odcieni z indeksem jasności do 5. 

POZNAJ LEKKI TYNK THERMOSAN NQG

Płytki elewacyjne w formie cegły Original Meldorfer

Płytki okładzinowe o wyglądzie muru licowego z cegły zawierają ponad 90% naturalnego piasku, zmielonych kamieni i wypełniaczy mineralnych. Dzięki temu gwarantują wyjątkowo dużą efektywność zużycia materiałów oraz zmniejszenie śladu węglowego o 60% w porównaniu z tradycyjnymi cegłami elewacyjnymi. 

Mineralne, uniwersalne, lekkie i niemal w każdym odcieniu – są wizytówką nadającą niepodrabialny styl każdej, również odnawianej elewacji. Można je stosować w zewnętrznych systemach termoizolacyjnych, na ścianach osłonowych, w budowlach monolitycznych, elewacjach łączonych, a także we wnętrzach.

POZNAJ PŁYTKI OKŁADZINOWE MELDORFER

Płytki okładzinowe o wyglądzie muru licowego ze śladem CO2 mniejszym o 60%
Szare wiaderko Caparol zawiera 70% materiału pochodzącego z recyklingu.

Zrównoważone opakowania

Naszym celem jest zmniejszenie do minimum użycia tworzyw sztucznych w naszych pojemnikach i wiaderkach – przy jednoczesnym zwiększaniu wykorzystania surowców z recyklingu w formie recyklatów. 

Z jednej strony gwarantuje to zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, z drugiej prowadzi do poprawy cykli materiałowych i zmniejszenia emisji CO2 oraz zużycia produktów naftowych. Oprócz pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych z recyklingu, stosujemy puszki z blachy ocynkowanej, czyli pojemniki o szczególnie wysokim wskaźniku odzysku.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Lepsza orientacja dzięki przejrzystym informacjom

Aby budynek można było uznać za zrównoważony, niezbędne są przejrzyste informacje. Marka Caparol wspiera planistów, wykonawców i inwestorów, dostarczając im odpowiednich informacji o produktach. Są to np. Environmental Product Declarations (EPD) oraz Sustainability Data Sheet, które wprowadziliśmy w 2013 r., wyznaczając w ten sposób nowy standard branżowy.

Caparol pomaga użytkownikom, zapewniając im przejrzyste informacje.
Odzyskane ręcznie kamienie przed recyklingiem.

Upcykling na elewacji

Jedną z najnowszych inicjatyw Caparol jest upcykling starych cegieł elewacyjnych – dajemy im drugie życie na nowej fasadzie. Każda z nich jest wyjątkowa i ma swoją historię: używane cegły odzyskuje się ręcznie w opuszczonych zakładach przemysłowych, np. zamkniętych kopalniach, oczyszcza, a następnie tnie na mniejsze elementy. Są one następnie wykorzystywane jako powłoka wykończeniowa w zewnętrznych systemach termoizolacyjnych. 

Upcykling eliminuje konieczność produkowania nowych cegieł elewacyjnych, przez co zmniejszamy zużycie zasobów i energii. A charakterystycznej patyny, nadającej wyjątkowych walorów elewacji, nie da się wyprodukować w żadnej fabryce.