Sposoby malowania ścian – jak łączyć różne kolory

Malowanie ścian często poprzedza kolejne etapy urządzania pomieszczeń, takie jak zakup mebli czy tkanin w wybranym kolorze. Znalezienie odpowiedniej farby nie musi być trudne, warto jednak poświęcić czas na właściwy dobór barw. Kolory mają bowiem istotny wpływ na nastrój domowników oraz charakter wnętrza. Sprawdź, jakie odcienie są teraz w modzie i jak malować ściany dwoma kolorami, by uzyskać zadowalający efekt!

Z tekstu dowiesz się:

 • na czym polega harmonijne łączenie kolorów,
 • jak pomalować ściany przy pomocy modnych pastelowych barw,
 • jaki efekt przyniesie zestawienie kolorów ziemi w pomieszczeniu,
 • w jaki sposób wykorzystać intensywne kolory we wnętrzu.

Podczas poszukiwań odpowiedniego koloru ścian warto zwrócić uwagę na szereg czynników: stopień połysku farby, powiązane z nim właściwości (np. odporność na szorowanie) oraz łatwość aplikacji. Równie istotne jest też jednak samo zestawienie kolorów. Jakie barwy warto ze sobą łączyć, jeśli czeka Cię malowanie mieszkania? Porady znajdziesz w poniższym tekście.

Jak malować ściany dwoma kolorami? Zasady harmonijnego łączenia barw

Łączenie kolorów na ścianach nie powinno być przypadkowe. Może się bowiem okazać, że wybrane barwy całkowicie do siebie nie pasują lub działają drażniąco na osoby przebywające we wnętrzu. Zatem jak malować ściany dwoma kolorami? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Dużą pomocą będzie w tym przypadku koło barw – graficzny model, którego pierwowzór skonstruował Isaac Newton. Koło przedstawia wybrane kolory i odcienie w ustalonej kolejności, które możesz komponować ze sobą według jednej z trzech zasad harmonijnego łączenia barw.

 • Harmonia analogiczna – opiera się na łączeniu barw umiejscowionych na kole w niedalekiej odległości od siebie, np. żółtej z pomarańczową, turkusowej z niebieską lub czerwieni z różem. Takie połączenia pasują do nowoczesnych wnętrz i przyciągają uwagę. Warto jednak zachować umiar – zbyt intensywne odcienie ścian zestawione z ciemnymi meblami mogą działać przytłaczająco.
 • Harmonia monochromatyczna – zestawienie różnych odcieni tej samej barwy, np. błękitu i granatu. To najbardziej bezpieczne połączenie, które pozwala uzyskać spokojną przestrzeń.
 • Harmonia komplementarna – polega na zestawieniu dopełniających się kolorów, które leżą po przeciwnych stronach koła barw, np. błękitu z pomarańczowym. Taka analiza kolorów pozwoli Ci na odważną aranżację przestrzeni dzięki zestawieniu kontrastujących kolorów.

Podczas wyboru odpowiedniej farby zwróć uwagę na deklarowany przez producenta stopień połysku, który ma znaczący wpływ na postrzeganie kolorów. Na głęboko matowej ścianie, pomalowanej farbą antyrefleksyjną Caparol Samtex 3, ten sam kolor będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w przypadku zastosowania połyskującej farby satynowej (np. Caparol Samtex 12). 

Zależy Ci na większym urozmaiceniu przestrzeni? Ciekawym, a wciąż rzadko stosowanym zabiegiem aranżacyjnym może być malowanie pasów na ścianach, które pozwolą Ci zdefiniować styl pomieszczenia. Przykładowo – zestawienie pionowych pasów utrzymanych w bieli i granacie pomoże Ci zaaranżować wnętrze w stylu Hampton. Z kolei namalowanie szerokich pasów (o grubości ok. 20 cm) w różnych odcieniach szarości umożliwi Ci stworzenie nowoczesnej sypialni.

Malujemy ściany w modnych pastelach

Pastelowe barwy to wnętrzarski trend, który od kilku sezonów nie wychodzi z mody. Nic w tym dziwnego – jasne kolory pozwalają na niemal dowolną aranżację przestrzeni, bowiem sprawdzą się w większości stylów wnętrzarskich. Dobrze komponują się z podłogą i meblami w każdym kolorze (biel, naturalne drewno, ciemny brąz, czerń, metalowe elementy). Pastele działają także uspokajająco, dzięki czemu sprzyjają wypoczynkowi – brudny róż kreuje poczucie bezpieczeństwa, zaś jasna zieleń doskonale wycisza.

Na szczególną uwagę wśród pastelowych farb do ścian zasługują te w jasnych odcieniach żółtego, liliowego, seledynowego, błękitu czy koralowego. Dzięki nim stworzysz modną i nowoczesną aranżację. Aby nadać jej nieco bardziej stonowanego charakteru, warto zestawić je z bielą i różnymi odcieniami szarości.

Kiedy warto pomalować ściany na pastelowe kolory?

 • Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza.
 • Gdy nie chcesz uzależniać barwy mebli czy stolarki okiennej lub drzwiowej od koloru farby.
 • Kiedy urządzasz eklektyczną przestrzeń.

Ściany w barwach natury – sposób na harmonijne wnętrze

Brązy, zielenie i beże to barwy, które nigdy nie wychodzą z mody. Z uwagi na oczywiste skojarzenia z przyrodą, ich obecność w pomieszczeniu wpływa kojąco na domowników. Barwy natury to dobra baza do wnętrz klasycznych i rustykalnych, ponieważ dobrze komponują się z naturalnym drewnem, roślinami oraz płytkami imitującymi kamień. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić je z elementami z metalu lub szkła oraz szlachetnymi tkaninami. Dzięki temu uzyskasz niezwykle nowoczesny efekt. Najciemniejsze odcienie brązu lub zieleni warto połączyć ze ścianami w jasnoszarym kolorze, który je rozjaśni.

Czemu warto sięgnąć po farbę w barwach natury? Sprawdzą się w Twoim domu, jeśli:

 • cenisz bezpieczne rozwiązania,
 • lubisz otaczać się meblami oraz akcesoriami z naturalnych materiałów,
 • pragniesz stworzyć spokojne i przytulne wnętrze.

Czytaj też: Nowa aranżacja ściany - jak zmienić wygląd mieszkania dzięki farbom lateksowym?

Mocny akcent we wnętrzu – pomysł na ścianę w intensywnym kolorze

Lubisz odważne aranżacje i szukasz oryginalnego pomysłu na malowanie pokoju? Porady, które znajdziesz w nowych katalogach wnętrzarskich, często uwzględniają pomalowanie jednej ze ścian na intensywny kolor – to ciekawy zabieg, który umożliwi Ci optyczną modyfikację rozmiaru i kształtu pokoju. Sprawdzą się głównie w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach.

Najmodniejsze kolory tego sezonu to granat, butelkowa zieleń, miodowy oraz bordowy. Aby jednak nie zmniejszać optycznie przestrzeni, warto zestawić je z bielą, szarością lub pastelowymi barwami. Klasycznym rozwiązaniem we wnętrzu pomalowanym na biało może być jedna ściana w czarnym kolorze (do jej stworzenia warto wykorzystać farbę tablicową, po której można pisać kredą). Takie zestawienie doskonale komponuje się z roślinnością i naturalnym drewnem, dzięki czemu sprawdzi się w nowoczesnych jadalniach i kuchniach.

Kiedy warto rozważyć pomalowanie jednej ze ścian na intensywny kolor?

 • Jeśli chcesz optycznie skrócić długie pomieszczenie.

 • Gdy zależy Ci na ociepleniu dużego wnętrza.

 • Cenisz nowoczesne i oryginalne rozwiązania.

Planujesz malowanie ścian? Sprawdź szeroką ofertę farb lateksowych Caparol Samtex. Nowoczesna technologia barwienia ColorExpress pozwoli Ci uzyskać niemal dowolne wybarwienie wybranego produktu.