Minimalistyczny salon – jak dobrać kolor ścian do takiego wnętrza?

Moda na minimalizm w salonie i innych pomieszczeniach trwa od kilku lat. Z roku na rok dekoratorzy wprowadzają do tego trendu jedynie niewielkie modyfikacje, więc można założyć, że salony w stylu minimalistycznym jeszcze długo pozostaną na topie. Niezawodną podstawą aranżacji salonu minimalistycznego jest odpowiedni dobór farb. Sprawdź, na jaki odcień farby się zdecydować, aby w pomieszczeniu zapanowały typowe dla minimalizmu harmonia i elegancja.

Z tekstu dowiesz się:

·       jaki kolor sprawdzi się w minimalistycznym salonie,

·       jakie są nasze propozycje inspiracji kolorystycznych do salonu minimalistycznego,

·       jaki rodzaj farby będzie najodpowiedniejszy.

Jeśli najlepiej czujesz się w nowoczesnych wnętrzach pozbawionych niepotrzebnych bibelotów i mebli, to znak, że salon w stylu minimalistycznym jest wręcz stworzony dla Ciebie! W przestronnych, spokojnych pomieszczeniach najlepiej zaprezentujesz swoje stylowe meble i dodatki – oczywiście jeśli będą mieć odpowiednie tło. Sprawdź, jaki kolor ścian wybrać do minimalistycznego salonui dlaczego dobrym wyborem są farby matowe.

Minimalizm w salonie dzięki klasycznej bieli

Aranżacja salonu minimalistycznego nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że postawisz na kolor, który tworzy wrażenie przestronności, czystości, prostoty i swobody – klasyczną biel.

Dlaczego biały kolor jest tak często stosowany w salonach w stylu minimalistycznym? Jasne ściany tworzą spokojne, neutralne tło dla nielicznych sprzętów. Design może grać wówczas pierwsze skrzypce: nawet najprostsze formy zostaną efektownie wyeksponowane.

Jednolita, jasna powierzchnia ściany pozwoli Ci się też lepiej zrelaksować po całym dniu. Bez rozpraszających wzorów czy mocnych barw łatwiej jest osiągnąć harmonię, również tę wewnętrzną. Biel zainspiruje Cię także do zachowania porządku w najbliższym otoczeniu.

Salon w stylu minimalistycznym? Nie tylko biel

Pamiętaj jednak, że biel nie jest jedynym kolorem, który może się sprawdzić na ścianach minimalistycznego salonu. Jeśli obawiasz się, że wnętrze okaże się zbyt proste, nie rezygnuj z innych barw. Pamiętaj jednak, by z góry ustalić 3-4 pasujące do siebie kolory bazowe, które będą Ci towarzyszyć na każdym etapie wykańczania pomieszczenia – od malowania ścian, przez meblowanie, aż po ostatnie szlify dekoracyjne. W ten sposób unikniesz wrażenia chaosu – efekt będzie spójny i stylowy.

Jeśli nie biel, to co? Doskonale sprawdzą się wszelkie szarości, barwy ziemi, a nawet zielenie i granaty – byle w zgaszonych, subtelnych odcieniach (dobrym pomysłem będą nawet pastelowe ściany). W zależności od wybranego koloru możesz osiągnąć zupełnie inny efekt aranżacyjny. Przykładowo:

·       szarości – dobrze komponują się z jasnymi meblami lakierowanymi na wysoki połysk lub białym matowym drewnem oraz czarnymi metalowymi dodatkami typowymi dla stylu scandi,

·       barwy ziemi – to dobry sposób na ocieplenie minimalistycznego salonu przy jednoczesnym zachowaniu prostoty umeblowania i dekoracji,

·       zielenie i granaty – ciemne odcienie tych kolorów wprowadzą do wnętrza atmosferę tajemnicy; doskonale wyeksponują też meble z ciemnego drewna lub chromowanego metalu.

Minimalizm w salonie – postaw na farbę matową

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na klasyczną biel, czy pozwolisz sobie na kolorowe szaleństwo, warto zadbać o to, by farba, której użyjesz do pomalowania salonu w stylu minimalistycznym, była dobrej jakości. To ważna kwestia, zwłaszcza że raz zaaranżowany salon będzie ozdobą Twojego mieszkania przez wiele lat. Zwróć więc uwagę na matowe farby do wnętrz Caparol PremiumClean oraz Caparol PremiumColor, których niezwykła trwałość i głęboko matowe wykończenie nie opatrzą Ci się przez długi czas.

Matowa powierzchnia ściany świetnie oddaje szlachetną głębię kolorów, a jednocześnie nie rozprasza. Emanuje spokojem – inaczej niż w przypadku farb satynowych lub błyszczących, które świetnie sprawdzają się w dynamicznych aranżacjach. Nie musisz się obawiać, że na jednolicie matowej powierzchni z czasem pojawią się nieestetyczne zabrudzenia czy wybłyszczenia po miejscowym czyszczeniu. Powłoki farb Caparol PremiumClean i Caparol PremiumColor są mocne i odporne, dzięki czemu podczas relaksu w salonie nie będą Cię rozpraszać żadne niedoskonałości.

Odcienie możesz również dobierać według swojego uznania. Farby te występują jako bazy, które możesz dowolnie zabarwiać w systemie barwienia ColorExpress. Dzięki temu zyskujesz pewność, że otrzymany kolor będzie zgodny z Twoją wizją minimalistycznego salonu, a jednocześnie nasycony i trwały. Biały i kolory pastelowe zalecamy wykonać na farbie ceramicznej Caparol PremiumClean, natomiast kolory głębokie i ciemniejsze – na farbie Caparol PremiumColor.

Nie obawiaj się aranżacyjnych eksperymentów. Ciesz się nietuzinkowym wnętrzem, które stworzysz od podstaw całkowicie samodzielnie z niewielką pomocą marki Caparol.