Farby lateksowe Samtex – długie malowanie ścian bezpieczne dla zdrowia wykonawców

Czy wiesz, że farba do ścian może w trakcie wysychania uwalniać substancje, które negatywnie oddziałują na osoby malujące pomieszczenia? Dla fachowo zajmujących się remontami i wykończeniami wnętrz jest więc kluczowe, aby farby ścienne miały bezpieczny skład. Jednocześnie te produkty powinny też sprostać wszystkim wymaganiom zarówno malarzy, jak i osób użytkujących później domy i mieszkania.

Problemy z podrażnieniami skóry, układem oddechowym i wzrokowym to tylko kilka skutków ubocznych długotrwałego przebywania w malowanych pomieszczeniach. Aby je wyeliminować, właściciele firm remontowych powinni zwracać uwagę na to, jakie farby ścienne stosują ich pracownicy. W trosce o zdrowie malarzy i jakość ich pracy, warto stosować głównie farby lateksowe Samtex, które charakteryzują się bezpiecznym składem.

Farba lateksowa bez szkodliwych rozpuszczalników – dlaczego warto sprawdzić skład bazy farby do ścian?

Jeszcze kilkanaście lat temu niemal wszystkie farby ścienne trzeba było rozcieńczać rozpuszczalnikami. Były to m.in. rozpuszczalniki nitro lub rozpuszczalniki do farb poliwinylowych. Niestety większość tego typu substancji miała bardzo drażniący zapach i szkodziła zdrowiu.

Z tego względu na polskim rynku budowlanym można znaleźć coraz więcej farb wodorozcieńczalnych, w których bazowym składnikiem jest woda. Zauważono jednak, że farby wodne są mniej wytrzymałe niż farby rozpuszczalnikowe. Niektóre firmy, jak np. Caparol, uzupełniły jednak skład swoich produktów o lateks syntetyczny. Dzięki temu powstały bardzo wytrzymałe i odporne na szorowanie farby lateksowe, które można w niewielkim stopniu rozpuszczać w wodzie.

Farby lateksowe o bezpiecznym składzie – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Dobre farby ścienne, które można stosować codziennie, powinny być w jak największym stopniu pozbawione drażniących substancji często spotykanych w powłokach malarskich. Aby ocenić, czy produkty są bezpieczne dla zdrowia malarzy, należy zwrócić uwagę na etykietę produktu lub zajrzeć do karty farby ściennej. Tam powinny znaleźć się informacje na temat zawartości:

  • plastyfikatorów – są to substancje, dzięki którym farba do ścian jest bardziej elastyczna. Niestety niektóre plastyfikatory (głównie ftalanowe) działają szkodliwie na zdrowie osób malujących pomieszczenia. Mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia układu oddechowego. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się informacje, że plastyfikatory pogarszają wytrzymałość ścian oraz sprawiają, że farby gorzej trzymają się podłoża i są bardziej kruche. Wielu producentów rezygnuje więc z ich stosowania;
  • lotnych związków organicznych – to związki chemiczne, które bardzo łatwo uwalniają się ze ścian niemal od razu po nałożeniu farby na powierzchnię. Działają szkodliwie nie tylko na osoby malujące pomieszczenia, ale też na środowisko. Przyczyniają się chociażby do powstania tzw. „złego ozonu” (smogu fotochemicznego). W Polsce dopuszczalna ilość LZO na litr matowej farby do wnętrz wynosi 30 g.

Farby lateksowe Samtex nie zawierają plastyfikatorów oraz mają w składzie jedynie śladowe ilości LZO, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia osób malujących pomieszczenia, a także późniejszych użytkowników mieszkań. Te informacje potwierdza znak E.L.F. umieszczony na etykiecie i w karcie produktu. Dzięki temu farby ścienne Samtex mają znacznie mniejszy poziom emisyjności niż niejedne farby określane jako antyalergiczne.

Zadbaj o to, by Twoi pracownicy stosowali jedynie bezpieczne farby lateksowe Caparol w trosce o ich zdrowie. Pamiętaj także, że osoby zatrudnione, które nie są narażone na działanie szkodliwych substancji, lepiej wykonują swoją pracę i rzadziej chorują. Mogą dzięki temu w pełni skupić się na swoich zadaniach oraz sprawić, że Twoja ekipa będzie zawsze postrzegana jako zespół profesjonalistów.